Wiele firm produkuje i promuje „nowe i ulepszone” dobra konsumpcyjne, których używamy na co dzień, takie jak mydło, pasta do zębów, dezodorant i balsam do ciała. Jednocześnie mamy pod nosem jeden z najlepszych i najbardziej naturalnych produktów, że tak powiem.
To klasyczny olej kokosowy. Ma nie tylko przyjemny zapach, ale jest również bardzo tani i stanowi niezwykle wszechstronną i leczniczą substancję.
Od około połowy lat 90. olej kokosowy jest coraz częściej stosowany przez dużą część populacji do różnych zastosowań, takich jak czyszczenie, dezodoryzacja i leczenie. Pytania „Skąd właściwie bierze się olej kokosowy?” i „Jak pachnie?”
Olej kokosowy, podobnie jak masło kokosowe, jest substancją stałą, która rozpuszcza się w postać płynną po osiągnięciu temperatury około 24 ° C . Choć w temperaturze pokojowej jest nierozpuszczalny, to po zmieszaniu z wodą i ubijaniu nabiera kremowej konsystencji.
Gdy nie jest poddawany procesom takim jak wybielanie, rafinacja czy dezodoryzacja, wydziela subtelny zapach, jakiego można się spodziewać – pachnie kokosem.
Dwa rodzaje oleju kokosowego – komercyjny i dziewiczy
Stosunkowo nowe zainteresowanie wieloma zastosowaniami oleju kokosowego rodzi również pytania dotyczące jego produkcji. Istnieją dwa podstawowe typy:
- komercyjny olej kokosowy
- świeży sok z kokosa
Olej kokosowy klasy handlowej – ten produkt wytwarzany jest z kopry, czyli suszonego miąższu orzecha kokosowego. Zwykle jest wędzony, suszony na słońcu lub w suszarce lub łączy się wszystkie trzy metody.
Jednak gdy do produkcji oleju kokosowego wykorzystuje się zwykłą koprę, nie jest ona sterylna i nie nadaje się do spożycia przez ludzi.
Jest „oczyszczany” w procesie znanym jako RBD – rafinacja, wybielanie i dezodoryzacja. Według Coconutdiet.com:
„Do dezodoryzacji oleju stosuje się wysoką temperaturę, a olej jest zwykle filtrowany przez (wybielającą) glinkę w celu usunięcia zanieczyszczeń. Wodorotlenek sodu jest powszechnie stosowany w celu usunięcia wolnych kwasów tłuszczowych i przedłużenia okresu przydatności do spożycia.
Jest to najpopularniejszy sposób masowej produkcji oleju kokosowego. Starszą metodą produkcji rafinowanego oleju była rafinacja fizyczno-mechaniczna. Bardziej nowoczesne metody również wykorzystują rozpuszczalniki chemiczne do ekstrakcji całego oleju z kopry w celu uzyskania wyższej wydajności.
Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia – dla porównania, podobnie jak oliwa z oliwek, olej kokosowy jest najlepszy, gdy jest „pierwszy tłoczony” i „z pierwszego tłoczenia”. Podobnie jak wyciśnięcie torebki herbaty zamoczonej na kilka minut we wrzącej wodzie, pierwsza wypuszczona woda będzie zawierała najcenniejsze ekstrakty.
Po drugim naciśnięciu, jak w przypadku torebki z herbatą, wynik nie jest już tak skoncentrowany. Tekst na Coconutdiet.com kontynuuje:
„Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia można uzyskać jedynie przy użyciu świeżej miazgi kokosowej, czyli tak zwanego oleju innego niż kopra. Do dalszej rafinacji nie stosuje się żadnych środków chemicznych ani wysokich temperatur, ponieważ naturalny, czysty olej kokosowy jest bardzo stabilny; jego trwałość wynosi kilka lat.
Są to obecnie dwie główne metody wytwarzania oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia:
- Szybkie suszenie świeżego miąższu kokosa, który następnie służy do tłoczenia oleju. Metodą tą wykorzystuje się umiarkowane ciepło do szybkiego suszenia miąższu kokosa, a następnie olej wyciska się mechanicznie.
- Szlifowanie na mokro. Metoda ta polega na ekstrakcji oleju ze świeżego miąższu orzecha kokosowego bez uprzedniego suszenia. Najpierw przez wyciskanie wyciska się „mleko kokosowe”. Następnie olej jest uwalniany od wody. Metody, które można zastosować do oddzielenia oleju od wody, obejmują gotowanie, fermentację, zamrażanie, enzymy i wirowanie mechaniczne.
Po co mieć w łazience pachnący olej kokosowy z pierwszego tłoczenia?
Surowy, organiczny olej kokosowy – oprócz tego, że jest całkiem dobry do spożycia (porozmawiamy o tym za chwilę) – ma cały szereg korzyści poza samym jego spożywaniem. Oto 15 zalet oleju kokosowego w losowej kolejności:
1. Gładkie nogi – jeśli po goleniu dokucza Ci zaczerwieniona, podrażniona i piekąca skóra, olej kokosowy działa łagodząco i antybakteryjnie.
2. Leczenie wysypek – za pomocą oleju kokosowego można leczyć inne problemy związane z wysypką, od wysypki pieluszkowej po łagodne reakcje alergiczne. Jedną z substancji chemicznych występujących w dostępnych na rynku środkach nawilżających skórę, która może powodować podrażnienie skóry i zapalenie skóry, jest glikol propylenowy.
3. Balsam do ust – stosuj olej kokosowy, aby nawilżyć, odżywić i nawilżyć spierzchnięte usta, unikając w ten sposób przypadkowego spożycia substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego.
Badanie zawartości metali w balsamach do ust wykazało wysokie stężenie ołowiu, aluminium, kadmu i manganu; niektóre z nich wiążą się z niekorzystnymi skutkami dla reprodukcji, rozwoju i innymi skutkami zdrowotnymi.
4. Oczyszczanie twarzy – skuteczne w oczyszczaniu twarzy; mieszanina równych części oleju kokosowego i rycynowego nazywana jest oczyszczaniem olejowym. Wmasuj go w skórę i delikatnie usuń ciepłą szmatką.
90% kupowanych balsamów do ciała i środków czyszczących zawiera szkodliwe substancje chemiczne, takie jak laurylosiarczan sodu lub laurylosiarczan sodu, które w połączeniu z innymi substancjami chemicznymi mogą tworzyć rakotwórcze nitrozoaminy. Olej kokosowy może nawet złagodzić trądzik.
5. Płyn do demakijażu – nie tylko oczyści twarz, ale sprawdzi się także jako naturalny płyn do demakijażu – nawet uporczywego tuszu do rzęs i kredki do brwi.
6. Krem na noc – choć możesz nie chcieć używać oleju kokosowego pod makijażem, jego lekka aplikacja przed snem nawilży skórę, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe tworzą naturalny emolient.
Jeśli masz stwardniałą i łuszczącą się skórę wokół paznokci, wylecz ją, nacierając ją kojącym olejem kokosowym, aby zachować miękkość.
7. Dezodorant – niewielka ilość oleju kokosowego jest bardzo skuteczna, jeśli chcesz w połączeniu z olejkiem eterycznym, takim jak lawenda – znacznie lepiej niż antyperspiranty zawierające glin, który jest powiązany z chorobą Alzheimera, rakiem piersi i rakiem węzłów chłonnych.
Inny przepis na antyperspirant łączy w sobie po 3 łyżki oleju kokosowego, proszku z maranta (lub skrobi kukurydzianej) i sody oczyszczonej.
8. Lekarstwo na grzybice stóp – dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antybakteryjnym kokos jest bardzo skuteczny w walce z grzybicą skóry. Wcieraj go w stopy po każdym prysznicu.
Udowodniono, że przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze składniki oleju kokosowego niszczą mikroorganizmy, takie jak bakterie, drożdże i grzyby.
9. Kąpiel kojąca – zamiast kąpieli bąbelkowych, które mogą powodować infekcje dróg moczowych, szczególnie u dzieci, wrzuć do kąpieli odrobinę oleju kokosowego z odrobiną olejków eterycznych. Działa nawilżająco i jednocześnie pomaga zabijać bakterie.
10. Płyn do mycia ciała – łącząc w równych częściach olej kokosowy, sól morską, cukier lub sodę oczyszczoną, możesz przygotować domowy „myjkę”, która zmiękczy, wygładzi i nawilży Twoją skórę.
11. Balsam do ciała – kupowane w sklepach środki nawilżające zwykle zawierają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak aluminium, ftalany, parabeny, formaldehyd i glikol propylenowy. Kokos to pachnąca, nawilżająca alternatywa, która nie zawiera żadnego z nich.
12. Pasta do zębów – aby zwalczyć próchnicę, a nawet wybielić zęby, przygotuj własną pastę do zębów na bazie oleju kokosowego, mieszając jedną łyżeczkę oleju kokosowego z połową łyżeczki sody oczyszczonej i 2 kroplami olejku miętowego. Umyj zęby jak zwykle.
13. Płukanie dziąseł olejem – płyn do płukania jamy ustnej na bazie oleju kokosowego działa bardzo podobnie do płukania jamy ustnej, z tą różnicą, że nie należy go płukać. Kiedy energicznie płuczesz go w ustach przez 5 do 15 minut, penetruje on tkankę miękką pomiędzy dziąsłami i „wyciąga” bakterie powodujące próchnicę, płytkę nazębną, kamień nazębny, a także usuwa nieświeży oddech.
14. Gojenie się ran i siniaków – olej kokosowy nałożony na objęte stanem zapalnym skaleczenia lub rany tworzy warstwę naturalnie ochronnych substancji chemicznych, które zapobiegają przedostawaniu się kurzu, grzybów, bakterii i wirusów. Stosowany na stłuczenia przyspiesza proces gojenia uszkodzonych tkanek.
15. Produkty zapobiegające puszeniu się włosów – osoby z włosami skłonnymi do puszenia się często sięgają po żele i odżywki na bazie silikonu lub alkoholu, które powlekają włosy, zapobiegają wchłanianiu wilgoci i wysuszeniu. Wystarczy kilka kropli oleju kokosowego, aby stworzyć naturalną odżywkę do włosów o gładkim, jedwabistym połysku.