Masz przebarwienia na skórze? Zobacz czym są plamy starcze.

Plamy starcze są płaskimi brązowymi, szarymi lub czarnymi plamami na skórze, które zwykle występują na narażonych na słońce obszarach. Są one również nazywane plamami wątrobowymi lub plamami słonecznymi.

[toc]

Co to są plamy starcze?

Plamy starcze nazywane również plamami wątrobowymi i soczewkami słonecznymi – to małe ciemne obszary na skórze. Różnią się one wielkością i zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, ramionach i ramionach – obszarach najbardziej narażonych na działanie słońca.

Plamy starcze są bardzo częste u dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Ale młodsi ludzie mogą je również zdobyć, zwłaszcza jeśli spędzają dużo czasu na słońcu.

Plamy starcze mogą wyglądać jak rakowate narośla. Ale prawdziwe plamy starcze są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Ze względów kosmetycznych plamy starcze można rozjaśnić produktami do wybielania skóry lub usunąć.

Możesz pomóc w zapobieganiu plamom starości poprzez regularne używanie kremów przeciwsłonecznych i unikanie słońca.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak wyglądają plamy starcze?

Plamy starcze mogą wpływać na ludzi wszystkich typów skóry, ale częściej występują u osób o jasnej skórze. Plamy starcze:

 • Są płaskie, owalne obszary o podwyższonej pigmentacji
 • Zwykle są brązowe lub czarne
 • Występują na skórze, która przez większość czasu była najbardziej narażona na słońce, na przykład dłonie, twarz, ramiona i górna części pleców

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kiedy iść do lekarza?

Plamy starcze są zwykle nieszkodliwe i nie wymagają opieki medycznej. Poproś lekarza, aby spojrzał na ciemne miejsca. Zmiany te mogą być oznakami czerniaka, poważnej postaci raka skóry.

Udaj się do lekarza, szczególnie jeśli plama:

 • Ma ciemne zabarwienie
 • Szybko rośnie
 • Ma nieregularną granicę
 • Ma niezwykłe połączenie kolorów
 • Towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie, tkliwość lub krwawienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny plam starczych?

Plamy starcze są spowodowane przez nadmiernie aktywne komórki barwiące. Światło ultrafioletowe (UV) przyspiesza produkcję melaniny. Plamy starcze pojawiają się, gdy melanina staje się „zbrylona” lub jest produkowana w wysokich stężeniach.

Wykorzystanie komercyjnych lamp garowniczych i łóżek opalających może również przyczynić się do rozwoju plam starczych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zapobiegać plamom wątrobowym?

Aby uniknąć plam starczych postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby ograniczyć ekspozycję na słońce:

 • Unikaj słońca między godziną 10:00 a 14:00 Ponieważ promienie słoneczne są najbardziej intensywne w tym czasie, spróbuj zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu o innych porach dnia.
 • Użyj ochrony przeciwsłonecznej. Piętnaście do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Użyj kremu przeciwsłonecznego o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30. Zastosuj krem ​​przeciwsłoneczny obficie i aplikuj ponownie co dwie godziny lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się.
 • Rozważ noszenie odzieży zaprojektowanej w celu ochrony przed słońcem. Szukaj ubrań oznaczonych współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) od 40 do 50, aby uzyskać najlepszą ochronę.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można usunąć, leczyć plamy starcze?

Jeśli chcesz, aby twoje plamy starcze były mniej zauważalne możesz je rozjaśnić lub usunąć. Ponieważ pigment znajduje się u podstawy naskórka wszelkie zabiegi mające na celu rozjaśnienie plam starczych muszą wnikać w tę warstwę skóry.

Leczenie punktowe obejmuje:

  • Leki. Kremy wybielające na receptę (hydrochinon) stosowane samodzielnie lub z retinoidami (tretinoiną) i łagodnym steroidem mogą stopniowo zanikać plamy przez kilka miesięcy. Zaleca się stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30, jeśli stosuje się leczenie farmakologiczne. Zabiegi mogą powodować czasowe swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie lub suchość.
  • Laserowa i intensywna terapia światłem pulsującym. Laserowe i intensywne terapie światłem pulsującym niszczą komórki produkujące melaninę (melanocyty) bez uszkadzania powierzchni skóry. Zabiegi laserowe lub intensywne światło pulsacyjne zazwyczaj wymagają dwóch do trzech sesji.
  • Mrożenie (krioterapia). Procedura ta polega na użyciu bawełnianego wacika, aby nanieść ciekły azot lub inny środek zamrażający na plamy starcze, aby zniszczyć dodatkowy pigment. Gdy obszar goi się, skóra wydaje się jaśniejsza. Zamrażanie jest zwykle stosowane w jednym miejscu lub w małej grupie plam starczych. Zabieg może tymczasowo podrażnić skórę i stwarza niewielkie ryzyko trwałego bliznowacenia lub odbarwienia.
  • Dermabrazja i mikrodermabrazja. Dermabrazja polega na szlifowaniu (struganiu) powierzchniowej warstwy skóry za pomocą szybko obracającej się szczotki. Ta procedura usuwa powierzchnię skóry, a na jej miejsce wyrasta nowa warstwa skóry. Być może będziesz musiał przejść procedurę więcej niż jeden raz. Po tym zabiegu może być tymczasowe zaczerwienienie i powstawanie strupów.
 • Peeling chemiczny. Peeling chemiczny polega na nałożeniu kwasu, który spala zewnętrzną warstwę skóry. Zanim zauważysz jakieś wyniki może być konieczne kilka zabiegów. Po takim zabiegu zdecydowanie zaleca się ochronę przed słońcem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Styl życia i domowe środki zaradcze

Wiele kremów i balsamów do rozjaśniania plam starczych jest dostępnych w domach towarowych, drogeriach i internecie. Mogą one poprawić wygląd plam starczych, w zależności od tego jak ciemne są plamy i jak często nakłada się krem. Regularne stosowanie przez kilka tygodni lub miesięcy może być konieczne, aby uzyskać zauważalne wyniki.

Jeśli zdecydujesz się na dostępny bez recepty krem wybierz ten, który zawiera hydrochinon, kwas glikolowy. Należy pamiętać, że niektóre produkty szczególnie te, które zawierają hydrochinon mogą powodować podrażnienie skóry.

Możesz również zastosować makijaż, aby zmniejszyć widoczność plam starczych.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Ten lek zalecany jest nawet przez lekarzy – obniża poziom cholesterolu

Przepis przedstawiony w tym artykule jest niezwykle skuteczny w obniżaniu poziomu cholesterolu i spalaniu tłuszczu w krótkim czasie.O dziwo nawet lekarze doradzają swoim pacjentom...

Chudnij jak szalony pijąc ten magiczny bananowo-ananasowy koktajl

Kiedy nadchodzi lato większość kobiet jest zdesperowana, aby wrócić do formy i mieć piękne ciało. Jeśli masz mało czasu, a siłownia nie jest opcją dla ciebie,...

Wspaniały napój, który leczy ból stawów i kości

Zdrowe stawy i kości szczególnie te w nogach to bardzo ważne elementy naszego ciała, które przyczyniają się do równowagi całego organizmu. Pozwalają one nam chodzić, skakać i stać.Z...

Mleko czosnkowe: magiczny środek do złagodzenia rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest bólem spowodowanym podrażnieniem nerwu kulszowego. Ból może być bardzo intensywny i może utrzymywać się przez kilka dni, nawet w takim stopniu, aby...

Potężny napój do leczenia astmy i niedokrwistości

Ponieważ figi są dostępne przez cały rok, można stworzyć z nich potężny napój, który obniży poziom cholesterolu i poprawi trawienie. Ten napój może też pomóc przy astmie, obniżeniu...

Po prostu przetrzyj swoją skórę tym składnikiem, a zmarszczki znikną!

Zmarszczki pojawiają się w wyniku naturalnego procesu starzenia się. Ogólnie rzecz biorąc, genetyka odgrywa główną rolę w określaniu tekstury i struktury skóry. Jednak ekspozycja na słońce...

Sok z brzozy – właściwości zdrowotne, jak go pozyskać

Sok z brzozy jest lekko słodki, przypomina syrop i oferuje wiele korzyści dla twojego zdrowia, nasycony witaminami, białkami, aminokwasami i minerałami. Jego składniki odżywcze...

Jeśli widzisz tę etykietę na owocach, nie kupuj ich

Wszyscy z nas idąc do sklepu zauważamy jakieś naklejki i etykiety na niektórych owocach i warzywach. Ale tylko niektórzy ludzie znają ich znaczenie. One rzeczywiście ujawniają...

Zmniejsz obwód talii dzięki tak zwanej „SLIM BOMBIE”

Wypróbuj ten przepis, jeśli chcesz stracić 1 cm w swojej talii w ciągu 1 dnia. Ten przepis jest również znany jako „SLIM BOMB”, ponieważ spala...

Atak serca można przewidzieć przed kilkoma miesiącami: Twoje włosy ostrzegą Cię

Nasze ciała nieustannie wysyłają nam sygnały, gdy coś jest nie tak i ostrzegają nas wcześniej, czasami nawet na kilka miesięcy zanim coś złego się...