Masz przebarwienia na skórze? Zobacz czym są plamy starcze.

Plamy starcze są płaskimi brązowymi, szarymi lub czarnymi plamami na skórze, które zwykle występują na narażonych na słońce obszarach. Są one również nazywane plamami wątrobowymi lub plamami słonecznymi.

[toc]

Co to są plamy starcze?

Plamy starcze nazywane również plamami wątrobowymi i soczewkami słonecznymi – to małe ciemne obszary na skórze. Różnią się one wielkością i zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, ramionach i ramionach – obszarach najbardziej narażonych na działanie słońca.

Plamy starcze są bardzo częste u dorosłych w wieku powyżej 50 lat. Ale młodsi ludzie mogą je również zdobyć, zwłaszcza jeśli spędzają dużo czasu na słońcu.

Plamy starcze mogą wyglądać jak rakowate narośla. Ale prawdziwe plamy starcze są nieszkodliwe i nie wymagają leczenia. Ze względów kosmetycznych plamy starcze można rozjaśnić produktami do wybielania skóry lub usunąć.

Możesz pomóc w zapobieganiu plamom starości poprzez regularne używanie kremów przeciwsłonecznych i unikanie słońca.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak wyglądają plamy starcze?

Plamy starcze mogą wpływać na ludzi wszystkich typów skóry, ale częściej występują u osób o jasnej skórze. Plamy starcze:

 • Są płaskie, owalne obszary o podwyższonej pigmentacji
 • Zwykle są brązowe lub czarne
 • Występują na skórze, która przez większość czasu była najbardziej narażona na słońce, na przykład dłonie, twarz, ramiona i górna części pleców

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kiedy iść do lekarza?

Plamy starcze są zwykle nieszkodliwe i nie wymagają opieki medycznej. Poproś lekarza, aby spojrzał na ciemne miejsca. Zmiany te mogą być oznakami czerniaka, poważnej postaci raka skóry.

Udaj się do lekarza, szczególnie jeśli plama:

 • Ma ciemne zabarwienie
 • Szybko rośnie
 • Ma nieregularną granicę
 • Ma niezwykłe połączenie kolorów
 • Towarzyszy jej świąd, zaczerwienienie, tkliwość lub krwawienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny plam starczych?

Plamy starcze są spowodowane przez nadmiernie aktywne komórki barwiące. Światło ultrafioletowe (UV) przyspiesza produkcję melaniny. Plamy starcze pojawiają się, gdy melanina staje się „zbrylona” lub jest produkowana w wysokich stężeniach.

Wykorzystanie komercyjnych lamp garowniczych i łóżek opalających może również przyczynić się do rozwoju plam starczych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zapobiegać plamom wątrobowym?

Aby uniknąć plam starczych postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby ograniczyć ekspozycję na słońce:

 • Unikaj słońca między godziną 10:00 a 14:00 Ponieważ promienie słoneczne są najbardziej intensywne w tym czasie, spróbuj zaplanować zajęcia na świeżym powietrzu o innych porach dnia.
 • Użyj ochrony przeciwsłonecznej. Piętnaście do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania, który zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Użyj kremu przeciwsłonecznego o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30. Zastosuj krem ​​przeciwsłoneczny obficie i aplikuj ponownie co dwie godziny lub częściej, jeśli pływasz lub pocisz się.
 • Rozważ noszenie odzieży zaprojektowanej w celu ochrony przed słońcem. Szukaj ubrań oznaczonych współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF) od 40 do 50, aby uzyskać najlepszą ochronę.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można usunąć, leczyć plamy starcze?

Jeśli chcesz, aby twoje plamy starcze były mniej zauważalne możesz je rozjaśnić lub usunąć. Ponieważ pigment znajduje się u podstawy naskórka wszelkie zabiegi mające na celu rozjaśnienie plam starczych muszą wnikać w tę warstwę skóry.

Leczenie punktowe obejmuje:

  • Leki. Kremy wybielające na receptę (hydrochinon) stosowane samodzielnie lub z retinoidami (tretinoiną) i łagodnym steroidem mogą stopniowo zanikać plamy przez kilka miesięcy. Zaleca się stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30, jeśli stosuje się leczenie farmakologiczne. Zabiegi mogą powodować czasowe swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie lub suchość.
  • Laserowa i intensywna terapia światłem pulsującym. Laserowe i intensywne terapie światłem pulsującym niszczą komórki produkujące melaninę (melanocyty) bez uszkadzania powierzchni skóry. Zabiegi laserowe lub intensywne światło pulsacyjne zazwyczaj wymagają dwóch do trzech sesji.
  • Mrożenie (krioterapia). Procedura ta polega na użyciu bawełnianego wacika, aby nanieść ciekły azot lub inny środek zamrażający na plamy starcze, aby zniszczyć dodatkowy pigment. Gdy obszar goi się, skóra wydaje się jaśniejsza. Zamrażanie jest zwykle stosowane w jednym miejscu lub w małej grupie plam starczych. Zabieg może tymczasowo podrażnić skórę i stwarza niewielkie ryzyko trwałego bliznowacenia lub odbarwienia.
  • Dermabrazja i mikrodermabrazja. Dermabrazja polega na szlifowaniu (struganiu) powierzchniowej warstwy skóry za pomocą szybko obracającej się szczotki. Ta procedura usuwa powierzchnię skóry, a na jej miejsce wyrasta nowa warstwa skóry. Być może będziesz musiał przejść procedurę więcej niż jeden raz. Po tym zabiegu może być tymczasowe zaczerwienienie i powstawanie strupów.
 • Peeling chemiczny. Peeling chemiczny polega na nałożeniu kwasu, który spala zewnętrzną warstwę skóry. Zanim zauważysz jakieś wyniki może być konieczne kilka zabiegów. Po takim zabiegu zdecydowanie zaleca się ochronę przed słońcem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Styl życia i domowe środki zaradcze

Wiele kremów i balsamów do rozjaśniania plam starczych jest dostępnych w domach towarowych, drogeriach i internecie. Mogą one poprawić wygląd plam starczych, w zależności od tego jak ciemne są plamy i jak często nakłada się krem. Regularne stosowanie przez kilka tygodni lub miesięcy może być konieczne, aby uzyskać zauważalne wyniki.

Jeśli zdecydujesz się na dostępny bez recepty krem wybierz ten, który zawiera hydrochinon, kwas glikolowy. Należy pamiętać, że niektóre produkty szczególnie te, które zawierają hydrochinon mogą powodować podrażnienie skóry.

Możesz również zastosować makijaż, aby zmniejszyć widoczność plam starczych.


loading...
loading...
-50%

OVASHAPE
PIEKNY I JĘDRNY BIUST

PROMOCJA -50%
Nie tylko poprawi się wielkość piersi, ale staną się bardziej podniesione i jędrne. Nie zapewni Ci tego żadna inna nieinwazyjna metoda dostępna na rynku.
 • AKTYWNIE STYMULUJE WZROST TKANKI GRUCZOŁOWEJ
 • STYMULUJE PRZEPŁYW KRWI
 • ZWIĘKSZA PRODUKCJĘ ESTROGENU

Wybrane dla ciebie

Problemy dermatologiczne są jednym z głównych problemów kobiet, ponieważ oprócz tego, że mogą wpływać na zdrowie, to stanowią one także nieestetyczny problem, który powoduje...
Trawa cytrynowa to wieloletnia roślina o cienkich, długich liściach, która występuje w wielu krajach azjatyckich. Jak sama nazwa wskazuje trawa cytrynowa pachnie cytryną, ale smakuje...
Kurkuma jest podstawowym składnikiem kultury indyjskiej, a także kuchni w innych krajach azjatyckich. Kurkuma  odgrywa także ważną rolę w medycynie naturalnej, alternatywnej. Mówi się, że sok z...
Jednym z najbardziej korzystnych sposobów spożywania miodu jest rozcieńczenie go w wodzie. Ta mieszanka jest skuteczna w utracie wagi i jeśli pijesz ją regularnie, wkrótce...

Pocieraj tym blizny, zmarszczki lub plamy na skórze, a szybko znikną!

Zmarszczki, blizny i plamy na skórze mogą wpływać na twoją pewność siebie, więc możesz spróbować wyeliminować je na wiele sposobów. Możesz zmagać się z...

Pożegnaj się z żylakami – wspaniały, naturalny przepis

Żylaki to powiększone, spuchnięte i widoczne żyły pod powierzchnią skóry. Często są bolesne i mają ciemnofioletowy, czerwony lub niebieski kolor. Pojawiają się one w...

Stosuj to wraz z szamponem, aby pozbyć się łupieżu i zwiększyć porost włosów!

Oprócz dodawania smaku w różnych potrawach sól morska jest również świetna dla skóry i włosów. Przed wyjaśnieniem jak używać jej do wzrostu włosów i...

Umyj twarz tym i pożegnaj się ze zmarszczkami, ciemnymi plamami i trądzikiem!

Możesz pozbyć się wszystkich problemów związanych ze skórą takich jak: trądzik, ciemne plamy i przebarwienia skóry za pomocą prostego domowego balsamu. Wykonany jest z...

Doskonałe zalety buraka poprawiając wygląd skóry, ust i włosów

Burak słynie z niezliczonych korzyści jakie zapewnia Twojemu ciału. Niezależnie od tego, czy spożywasz go w postaci sałatki, czy soku, zawiera on wiele zdrowych...