HomeUroda7 prostych sposobów, aby...

7 prostych sposobów, aby naturalnie wybielić zęby w domu

Istnieje wiele produktów do wyboru, jeśli chodzi o wybielanie zębów. Jednak większość produktów wybielających zawiera środki chemiczne, które mogą uszkadzać szkliwo. Jeśli chcesz mieć bielsze zęby, ale chcesz też unikać chemikaliów. 

W tym artykule znajdziesz wiele opcji, które są zarówno naturalne, jak i bezpieczne.

Co powoduje, że zęby wyglądają na żółte?

Istnieje wiele czynników, które powodują, że zęby stają się matowe i tracą jasny, biały blask. Niektóre pokarmy mogą plamić twoją szkliwo, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą twoich zębów. Dodatkowo odkładanie się płytki nazębnej na zębach może spowodować, że będą miały żółty kolor.

Ten rodzaj przebarwień można zwykle leczyć za pomocą zwykłych środków czyszczących i wybielających. Jednak czasami zęby wyglądają na żółte, ponieważ szkliwo uległo erozji, odsłaniając zębinę pod spodem. Dentyna jest naturalnie żółtą, kościstą tkanką, która leży pod szkliwem.

Oto 7 prostych sposobów, które zapewnią naturalne wybielanie zębów.

1. Spróbuj ssać olej

Ssanie oleju to tradycyjny indyjski środek ludowy, którego celem jest poprawa higieny jamy ustnej i usunięcie toksyn z organizmu. Zadanie to polega na ssaniu oleju w jamie ustnej w celu usunięcia bakterii, które zamieniają się w płytkę nazębną i sprawiają, że zęby wyglądają na żółte.

Indianie używali oleju słonecznikowego lub sezamowego wykorzystując tą metodę, ale obecnie najlepszym sposobem jest ssanie oleju kokosowego. Olej kokosowy jest popularnym wyborem, ponieważ ma przyjemny smak i oferuje wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Olej kokosowy jest również bogaty w kwas laurynowy, który jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania stanu zapalnego i zabijania bakterii. Kilka badań wykazało, że codzienne ssanie oleju skutecznie zmniejsza bakterie w jamie ustnej, wraz z usunięciem płytki nazębnej i zapalenia dziąseł.

Streptococcus mutans jest jednym z podstawowych rodzajów bakterii w jamie ustnej, które powodują powstawanie płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Jedno z badań wykazało, że codzienne używanie oleju sezamowego znacznie zmniejszyło Streptococcus mutans w ślinie już w ciągu jednego tygodnia.

Metoda: włóż do ust 1 łyżkę oleju kokosowego i ssij olej przez zęby przez około 15-20 minut. Pamiętaj, aby wypluć olej kokosowy do toalety lub kosza na śmieci, ponieważ może on powrócić do stałej postaci w rurach spustowych i spowodować zatkanie.

W przeciwieństwie do wielu innych metod wybielania zębów, ssanie oleju kokosowego nie wystawia zębów na działanie kwasu lub innych składników, które powodują erozję szkliwa. Oznacza to, że codzienne stosowanie jest bezpiecznie.

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma naturalne właściwości wybielające, dlatego jest popularnym składnikiem komercyjnej pasty do zębów. Jest to łagodny materiał ścierny, który może pomóc w usuwaniu plam na powierzchni zębów. Dodatkowo soda oczyszczona tworzy w ustach środowisko zasadowe, które zapobiega rozwojowi bakterii.

To nie jest lekarstwo, które wybiela zęby w ciągu jednej nocy, ale z czasem zauważysz różnicę w wyglądzie zębów. Aby użyć tego środka, zmieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z 2 łyżeczkami wody i umyj zęby powstałą pastą. Możesz to zrobić kilka razy w tygodniu.

Sprawdź to ➡ ➡  Zobacz jak w naturalny sposób pozbyć się odcisków i suchej skóry

3. Użyj wody utlenionej

Nadtlenek wodoru jest naturalnym środkiem wybielającym, który zabija bakterie w jamie ustnej. W rzeczywistości ludzie od lat stosują nadtlenek wodoru do dezynfekcji ran z powodu swojej zdolności do zabijania bakterii.

Wiele komercyjnych produktów do wybielania zawiera nadtlenek wodoru, chociaż w stężeniu znacznie wyższym niż ty go użyjesz. Jedno z badań wykazało, że pasta do zębów zawierająca sodę oczyszczoną i 1% nadtlenek wodoru doprowadziła do znacznie bielszych zębów.

Inne badanie wykazało, że szczotkowanie za pomocą komercyjnej pasty do zębów zawierającej sodę oczyszczoną i nadtlenek dwa razy dziennie doprowadziło do 62% bielszych zębów w ciągu sześciu tygodni.

Podczas gdy mocno rozcieńczone stężenia wydają się bezpieczne, silne stężenia lub nadużywanie mogą powodować podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Istnieje również obawa, że ​​wysokie dawki mogą powodować raka, ale nie zostało to udowodnione.

Jednym ze sposobów używania nadtlenku wodoru jest płukanie jamy ustnej przed myciem zębów. Upewnij się, że używasz wody utlenionej 1,5% lub 3%, aby uniknąć efektów ubocznych. Najczęstsze stężenie nadtlenku wodoru w drogerii to 3% roztwór. Możesz łatwo rozcieńczyć to stężenie do 1,5%, mieszając równe części nadtlenku i wody.

Innym sposobem wykorzystania nadtlenku wodoru jest zmieszanie go z sodą oczyszczoną w celu wytworzenia pasty do zębów. Połącz 2 łyżeczki wody utlenionej z 1 łyżeczką sody oczyszczonej i delikatnie umyj zęby powstałą mieszanką.

Ograniczyć stosowanie tej domowej pasty do kilku razy w tygodniu, ponieważ nadmierne użycie może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów.

4. Użyj octu jabłkowego

Ocet jabłkowy jest używany od stuleci jako środek dezynfekujący i naturalny środek czyszczący. Kwas octowy, który jest głównym składnikiem aktywnym octu jabłkowego, skutecznie zabija bakterie. Antybakteryjna właściwość octu sprawia, że ​​jest on przydatny do płukania ust i wpływa na wybielanie zębów.

Jedno z badań przeprowadzonych na krowich zębach wykazało, że ocet jabłkowy ma działanie wybielające na zęby. Jednakże odkryli również, że ocet może zmiękczyć zęby.

Kwas octowy w occie ma potencjał do erozji szkliwa. Z tego powodu nie należy codziennie stosować octu jabłkowego. Powinieneś także ograniczyć czas, w którym ocet jabłkowy ma kontakt z twoimi zębami.

Aby użyć go jako płyn do płukania ust należy go rozcieńczyć wodą i pozostawić w ustach przez kilka minut. Pamiętaj, aby potem przepłukać usta zwykłą wodą.

5. Owoce i warzywa

Dieta bogata w owoce i warzywa może być dobra zarówno dla ciała, jak i dla zębów. Chociaż nie są substytutem mycia zębów, chrupiące, surowe owoce i warzywa mogą usuwać płytkę podczas żucia. W szczególności truskawki i ananasy to dwa owoce, o których twierdzi się, że pomagają wybielić zęby.

Truskawki, a wybielanie zębów

Wybielanie zębów za pomocą mieszanki truskawek i sody oczyszczonej to naturalny środek, który stał się popularny wśród celebrytów. Zwolennicy tej metody twierdzą, że kwas jabłkowy znajdujący się w truskawkach usunie przebarwienia na zębach, podczas gdy soda oczyszczona będzie zapobiegać plamom. Jednak ten środek nie został całkowicie poparty przez naukę.

Jeśli zdecydujesz się spróbować tej metody, ogranicz jej użycie do kilku razy w tygodniu. Pomimo badań wykazujących, że truskawka i soda oczyszczona mają minimalny wpływ na szkliwo zębów, nadmierne użycie może spowodować uszkodzenie.

Sprawdź to ➡ ➡  Jak użyć sody, aby odmłodzić skórę twarzy

Aby użyć tego środka zmiażdż świeżą truskawkę, połącz ją z sodą oczyszczoną i wyszczotkuj mieszanką zęby.

Ananasy, a wybielanie zębów

Niektórzy twierdzą, że ananas może wybielić zęby. Badanie wykazało, że pasta do zębów zawierająca bromelainę, enzym występujący w ananasach była znacznie skuteczniejsza w usuwaniu plam z zębów niż standardowa pasta do zębów. Jednak nie ma dowodów na to, że jedzenie ananasa daje taki sam efekt.

6. Zapobiegaj powstawaniu plam przed ich wystąpieniem

Twoje zęby stają się naturalnie żółte w miarę starzenia się, ale są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu plam na zębach.

Ograniczaj barwionej żywności i napojów

Kawa, czerwone wino, napoje gazowane i ciemne jagody są główna przyczyną powstawania plam na zębach. To nie znaczy, że musisz ich całkowicie unikać, ale powinieneś ograniczyć czas, w którym te substancje mają kontakt z twoimi zębami.

Jeśli to możliwe pij te napoje przez słomkę, aby zapobiec bezpośredniemu kontaktowi z zębami. Ponadto myj zęby wkrótce po spożyciu jednego z tych pokarmów lub napojów, aby ograniczyć ich wpływ na kolor zębów. Należy także unikać palenia tytoniu i żucia tytoniu, które mogą powodować przebarwienia zębów.

Ogranicz cukier w swojej diecie

Jeśli chcesz mieć bielsze zęby, zmniejsz spożycie cukru. Dieta bogata w cukier wspomaga wzrost bakterii Streptococcus mutans , pierwotnego typu bakterii, które powodują powstawanie kamienia nazębnego i zapalenia dziąseł. Kiedy spożywasz słodki pokarm, myj zęby zaraz po jedzeniu.

Dużo wapnia w diecie

Niektóre przebarwienia zębów są spowodowane wyniszczeniem szkliwa i odsłonięciem zębiny pod spodem, która jest koloru żółtego. Dlatego wszystko, co robisz, aby wzmocnić szkliwo zębów pomoże zachować zęby perłowo białe.

Produkty bogate w wapń, takie jak mleko, ser i brokuły mogą pomóc chronić zęby przed erozją szkliwa.

7. Nie lekceważ szczotkowania i nitkowania

Niektóre przebarwienia zębów pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem jest to w dużej mierze wynikiem odkładania się płytki nazębnej. Regularne szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną może pomóc zachować białe zęby, redukując bakterie i zapobiegając odkładaniu się płytki.

Pasta do zębów delikatnie wyciera plamy na zębach, a nici dentystyczne usuwają bakterie, które prowadzą do płytki nazębnej. Regularne czyszczenie zębów może również pomóc zachować zęby czyste i białe.

Inne metody, które nie są sprawdzone

Istnieje kilka innych naturalnych metod jeżeli chodzi o wybielanie zębów, ale nie ma naukowych dowodów na to, że są skuteczne lub bezpieczne.

Oto niektóre z niesprawdzonych metod:

  • Aktywowany węgiel drzewny: szczotkowanie sproszkowanym węglem drzewnym rzekomo wyciąga toksyny z ust i usuwa plamy z zębów.
  • Glina kaolinowa: Zwolennicy tej metody twierdzą, że szczotkowanie glinką pomaga usuwać plamy z zębów.
  • Peelingi owocowe: Tarcie skórką z pomarańczy, cytryny lub banana zębów jest uważane, że z czasem stają się one bielsze.

Zwolennicy tych metod twierdzą, że zęby są znacznie bielsze, ale żadne badania nie oceniały ich skuteczności. Oznacza to również, że nie zostały przetestowane pod kątem skutków ubocznych, gdy są stosowane.


ZOBACZ TAKŻE