Strona głównaWłaściwości zdrowotne11 imponujących korzyści zdrowotnych z oleju lnianego i efekty uboczne

11 imponujących korzyści zdrowotnych z oleju lnianego i efekty uboczne

Olej lniany jest jednym z najlepszych źródeł roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3. Przynosi korzyści dla zdrowia serca i krwi, skóry, włosów, utraty wagi, problemów żołądkowych oraz obniża ryzyko zachorowania na raka i cukrzycę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach zdrowotnych płynących z oleju lnianego.

olej lniany

Co to jest olej lniany?

Olej lniany jest jednym z najlepszych źródeł omega 3 pochodzenia roślinnego, często jest porównywany do oleju z ryb w swoich możliwościach leczniczych. To dobra wiadomość dla wegetarian, ponieważ jest najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega 3 w królestwie roślin. Nasiona lnu są nie tylko bogate w kwasy omega 3, mają także różnorodne składniki odżywcze. Olej z nasion lnu ma prawie orzechowy, lekko słodki i odrobinę gorzki smak. Ten profil smaku sprawia, że ​​jest pyszny.

Nasiona lnu zawierają od 50% do 60% kwasu alfa-linolenowego, który jest formą kwasów tłuszczowych omega-3.

Korzyści zdrowotne z oleju lnianego

Kwasy tłuszczowe Omega-3

Podobnie jak siemię lniane, olej lniany jest obciążony zdrowymi kwasami omega-3. W rzeczywistości jedna łyżka stołowa (15 ml) zawiera imponujące 7 196 mg kwasów tłuszczowych omega-3.

Tylko jedna łyżka oleju lnianego może spełniać i przekraczać codzienne potrzeby ALA. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia i zostały powiązane z korzyściami, takimi jak zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa zdrowia serca i ochrona mózgu przed starzeniem się.

Jeśli nie spożywasz oleju rybnego lub nie spożywasz jednej lub dwóch porcji tłustych ryb w swojej diecie co tydzień, olej lniany może być dobrym rozwiązaniem, aby uzupełnić dietę w kwasy tłuszczowe omega-3, których potrzebujesz.

PODSUMOWANIE:Olej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 ALA, które wiążą się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Komórki nowotworowe

Chociaż obecne badania ograniczają się do badań probówkowych i badań na zwierzętach, istnieją pewne dowody na to, że olej z nasion lnu może pomóc zmniejszyć wzrost komórek rakowych.

W jednym badaniu na zwierzętach myszom podawano 0,3 ml oleju lnianego przez 40 dni. Stwierdzono, że zapobiega rozprzestrzenianiu się raka i wzrostowi guzów płuc. Mimo, że odkrycia te są obiecujące, potrzeba więcej badań, aby określić w jaki sposób te wyniki mogą przekładać się na ludzi.

PODSUMOWANIE:Niektóre badania z użyciem probówki i badań na zwierzętach pokazują, że olej z nasion lnu może zmniejszać wzrost komórek rakowych, chociaż potrzebne są dodatkowe badania na ludziach.

Zdrowie serca

Kilka badań wykazało, że olej lniany może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Wysokie ciśnienie krwi może zaszkodzić zdrowiu serca, ponieważ stanowi dodatkowe obciążenie dla serca, zmuszając go do cięższej pracy.

Olej lniany może również poprawić elastyczność tętnic. Zarówno starzenie się, jak i podwyższone ciśnienie krwi są zazwyczaj związane ze spadkiem elastyczności. Korzyści te wynikają prawdopodobnie z dużej koncentracji kwasów tłuszczowych omega-3 w oleju lnianym, ponieważ wykazano, że suplementacja nim znacznie zwiększa ilość kwasów omega-3 we krwi.

PODSUMOWANIE:Niektóre badania wykazały, że olej lniany może poprawić zdrowie serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie elastyczności tętnic.

Leczenie zaparć i biegunki

olej lniany

Olej lniany może być skuteczny zarówno w leczeniu zaparć, jak i biegunki. Ostatnie badania na zwierzętach wykazały, że olej lniany działał jako środek przeczyszczający w celu promowania regularności, a jednocześnie działając jako środek przeciwbiegunkowy.

Jednak badania nad wpływem oleju lnianego na zaparcia i biegunkę ograniczają się obecnie do badań na zwierzętach i badań na ludziach z określonymi schorzeniami. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić jego skuteczność w populacji ogólnej.

PODSUMOWANIE:Niektóre badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że olej lniany może pomóc w leczeniu zarówno zaparć, jak i biegunki, ale konieczne są dalsze badania.

Poprawa zdrowia skóry

Jedno małe badanie zawierało 13 kobiet suplementowanych olejem lnianym przez 12 tygodni. Pod koniec badania zaobserwowano poprawę gładkości i nawilżenia skóry oraz zmniejszyła się wrażliwość skóry na podrażnienie i szorstkość.

PODSUMOWANIE:Badania na zwierzętach i ludziach pokazują, że suplementacja olejem lnianym może poprawić gładkość i nawilżenie skóry, a także leczyć niektóre schorzenia skóry, takie jak zapalenie skóry.

Zmniejszenie stanu zapalnego

Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 niektóre badania pokazują, że olej lniany może pomóc zmniejszyć stan zapalny w niektórych populacjach.

Niektóre badania wskazują, że działanie przeciwzapalne oleju lnianego jest równoważne działaniu oliwy z oliwek.

PODSUMOWANIE:Niektóre badania wykazały, że olej z nasion lnu może mieć właściwości przeciwzapalne. Potrzebne są jednak dodatkowe badania.

Jak korzystać z oleju lnianego

Na początek można go łatwo zamienić z innymi rodzajami oleju w sosach sałatkowych, dipach i sosach. Możesz dodać jedną porcję (jedną łyżkę stołową lub 15 ml) do koktajli, aby dodać trochę oleju lnianego do swojej diety przy minimalnym wysiłku.

Należy pamiętać, że olej lniany nie powinien być używany do pieczenia, ponieważ może tworzyć szkodliwe związki pod wpływem wysokiej temperatury. Oprócz stosowania w żywności, olej lniany można nakładać na skórę, aby poprawić zdrowie skóry i zwiększyć jej nawilżenie.

Alternatywnie, niektórzy ludzie używają oleju lnianego jako maski do włosów, aby pobudzić wzrost i połysk.

PODSUMOWANIE:Olej z siemienia lnianego można stosować zamiast innych rodzajów oleju, dodawać do koktajli lub stosować bezpośrednio na skórę i włosy.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

olej lniany

Duże dawki 30 g dziennie i więcej mogą powodować luźne stolce i biegunkę. Podczas przyjmowania oleju lnianego wystąpiły reakcje alergiczne.

Niektórzy mężczyźni martwią się, że spożywanie oleju lnianego może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka prostaty z powodu kwasu alfa-linolenowego, który zawiera olej lniany. Naukowcy wciąż próbują zrozumieć rolę kwasu alfa-linolenowego w raku gruczołu krokowego.

Niewiele wiadomo o bezpieczeństwie oleju z siemienia lnianego, gdy jest on nakładany na skórę.

Specjalne środki ostrożności

Ciąża : Olej lniany jest NIEBEZPIECZNY, gdy przyjmuje się go doustnie podczas ciąży. Niektóre badania sugerują, że olej lniany może zwiększyć szansę na przedwczesne porody.

Karmienie piersią: Nie ma wystarczającej ilości wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa oleju lnianego podczas karmienia piersią, więć lepiej unikaj używania oleju lnianego w tym czasie.

Zaburzenia krzepnięcia: Olej lniany może zwiększać ryzyko ciężkiego krwawienia u pacjentów z zaburzeniami krwawienia.

Operacja: Olej lniany może zwiększać ryzyko krwawienia podczas i po operacji. Przestań go używać co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją.

Dawkowanie

Odpowiednia dawka oleju lnianego zależy od kilku czynników, takich jak wiek użytkownika, stan zdrowia i kilka innych warunków. W tej chwili nie ma wystarczających informacji naukowych, aby określić odpowiedni zakres dawek dla oleju lnianego. Należy pamiętać, że produkty naturalne nie zawsze są bezpieczne, a dawki mogą być ważne. Postępuj zgodnie z odpowiednimi wskazówkami na etykietach produktów i skonsultuj się ze swoim farmaceutą, lekarzem.

Zobacz Też: