10 korzyści zdrowotnych z nasion czarnuszki

Nasiona czarnuszki są powszechnym składnikiem używanym w kuchni indyjskiej i bliskowschodniej.

Nasiona te mają ostry, gorzki i pieprzny smak z aromatem oregano. Nawet w piekarnictwie nasiona te są szeroko stosowane.

Od starożytności ludzie używali tych nasion i ich oleju do leczenia dolegliwości. Z praktycznie bez skutków ubocznych, lecznicza moc czarnych nasion jest bardzo szeroka.

Większość korzyści zdrowotnych przypisuje się trzem naturalnym substancjom chemicznym – tymochinon (TQ), tymohydrochinon (THQ) i tymol – w nasionach. Zawierają również wapń, błonnik, żelazo, potas, białko, węglowodany i zdrowy tłuszcz.

Ponadto nasiona te mają właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwskurczowe, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wiatropędne, przeciwwrzodowe, przeciwnadciśnieniowe i antycholinergiczne.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych związanych z nasionami czarnuszki.

1. Obniża wysokie ciśnienie krwi

Przeciwnadciśnieniowe działanie czarnych nasion pomaga osobom cierpiącym na nadciśnienie. Według badań z 2008 roku opublikowanych w czasopiśmie Fundamental & Clinical Pharmacology, codzienne stosowanie ekstraktu z nasion przez dwa miesiące ma działanie obniżające ciśnienie krwi u pacjentów z łagodnym nadciśnieniem.

Ponadto nasiona pomagają obniżyć poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL lub „złego” cholesterolu) i podnoszą ogólną kondycję serca.

Kiedy cierpisz na nadciśnienie spożywaj od 100 do 200 mg ekstraktu z nasion dwa razy dziennie. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie dawkowania odpowiedniego dla twojego stanu.

2. Kontroluje cukrzycę typu 2

Naukowcy zbadali wpływ nasion na kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Według badań z 2010 r. opublikowanych w Indian Journal of Physiology and Pharmacology, dzienna dawka 2 gramów czarnych nasion może być korzystnym sposobem na kontrolowanie poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Regularne przyjmowanie czarnych nasion może pomóc w zmniejszeniu poziomu cukru we krwi na czczo i insulinooporności, a także w zwiększeniu funkcji komórek beta w trzustce. Te nasiona są również pomocne w zapobieganiu cukrzycy.

3. Zdrowie wątroby

Olej z nasion może również promować zdrowie wątroby. Prawidłowo funkcjonująca wątroba pomaga wyeliminować toksyny z organizmu.

W badaniu z 2013 r. opublikowanym w Europejskim Przeglądzie Medycznym i Farmakologicznym, olej z nasion czarnego wykazał poprawę w architekturze wątroby i nerek.

Badanie wykazało, że olej ten wzmacnia mechanizm ochrony wątroby i nerek, zmniejsza komplikacje chorobowe i opóźnia ich postęp. Jednak w tej dziedzinie potrzeba więcej badań, aby zidentyfikować cząsteczki odpowiedzialne za jego działanie farmakologiczne.

Aby poprawić czynność wątroby i zapobiec zarówno uszkodzeniom, jak i chorobom, regularnie włączaj czarne nasiona do swojej diety.

4. Poprawiają pamięć

Czarne nasiona mogą nawet zwiększyć zdrowie mózgu. Ze względu na właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i chroniące neurony, czarne nasiona mogą poprawić Twoją pamięć.

Według badań z 2013 r. opublikowanych w Journal of Ethnopharmacology, ludzie, którzy przyjmowali dwie kapsułki 500 mg zawierające czysty zmielony czarny proszek, codziennie wykazywali lepsze poznanie, pamięć i uwagę.

Jedz ½ łyżeczki zmielonych czarnych nasion dwa razy dziennie lub weź suplement po konsultacji z lekarzem.

5. Leczy astmę

Według badań z 2010 r. opublikowanych w czasopiśmie Phytomedicine, czarny olej z nasion ma stosunkowo silny wpływ na astmę.

Jego działanie przeciw astmie pomaga zmniejszyć intensywność objawów astmy i sprzyja regeneracji. Tymochinon w oleju pomaga zmniejszyć zapalenie dróg oddechowych i hamuje nadmierne wydzielanie śluzu.

Olej ten jest również skutecznym lekarstwem na ból gardła, ostre zapalenie zatok i zapalenie migdałków.

  • Dodaj kilka kropel czarnego oleju z nasion do garnka z gorącą wodą. Zakryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary przez 5 minut. Powtórz w razie potrzeby.
  • Ponadto umieść kilka kropli oleju z nasion czarnego na chusteczce i od czasu do czasu wdychaj zapach.

6. Zmniejszają ryzyko raka

Czarne nasiona skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kilku rodzajów raka, w tym raka sutka, mózgu, jamy ustnej, szyjki macicy i jelita grubego.

Według badań z 2012 r. opublikowanych w czasopiśmie „Biochemical Pharmacology”, tymochinon w czarnych nasionach może potencjalnie leczyć choroby zapalne i raka. Składnik ten działa jako elminator wolnych rodników i rodników ponadtlenkowych.

7. Leczą biegunkę

Czarne nasiona są dobre do leczenia problemów żołądkowych, takich jak biegunka, gazy, kolka i zaparcia. Według badań z 2012 roku opublikowanych w czasopiśmie PLoS One ekstrakt z nasion łagodzi objawy biegunki alergicznej u myszy.

  1. Dodaj 1 łyżeczkę zmielonego czarnego proszku z nasion do 1 szklanki jogurtu.
  2. Zjedz to dwa razy dziennie, aż twój stan się poprawi.

8. Leczą wypryski

Egzema to choroba skóry, którą można leczyć za pomocą czarnego oleju z nasion. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć stan zapalny, zaczerwienienie i inne objawy egzemy.

Według badań z 2013 roku opublikowanych w Journal of European Academy of Dermatology and Venereology, efekt terapeutyczny miejscowego oleju z nasion czarnego wykazał poprawę jakości życia i zmniejszenie nasilenia wyprysków.

Nałóż czarny olej z nasion bezpośrednio na dotkniętą skórę dwa razy dziennie przez kilka dni w celu leczenia egzemy.

9. Poprawiają cerę

Regularne stosowanie oleju z nasion pomaga poprawić cerę. Może hamować produkcję melaniny, co z kolei chroni skórę przed uszkodzeniem przez słońce.

Ponadto właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i nawilżające pomagają w regeneracji skóry i promują zdrową, promienną skórę.

Możesz wziąć ten olej doustnie lub masować go bezpośrednio na skórze, aby przywrócić jej naturalne zdrowie i witalność.

10. Wypadanie włosów

Czarny olej z nasion pomaga zmniejszyć wypadanie włosów. Jego silne właściwości przeciwutleniające i przeciwbakteryjne pomagają wzmocnić mieszki włosowe, co zmniejsza wypadanie włosów. Ponadto jego właściwości przeciwgrzybiczne zapobiega infekcjom, które powodują utratę włosów.

Ma również właściwości nawilżające, które chronią włosy przed uszkodzeniem, przyspieszają wzrost włosów i promują zdrowe włosy.

  1. Wymieszaj równe ilości czarnego oleju z nasion i oliwy z oliwek.
  2. Ogrzać mieszaninę i natrzeć nią skórę głowy.
  3. Zaczekaj 30 minut, a następnie umyj włosy.
  4. Zrób to kilka razy w tygodniu, aby zwalczyć wypadanie włosów.

Ostrzeżenia

  • Ogranicz dzienne spożycie czarnych nasion do 2 do 3 łyżeczek.
  • Podczas stosowania miejscowego należy go rozcieńczyć olejem oliwkowym lub sezamowym.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: