Miseczka z płatkami owsianymi to doskonałe, pełnoziarniste śniadanie, które promuje lepsze zdrowie.

Płatki owsiane to ziarna zbóż wypełnione włóknem, białkiem i substancjami odżywczymi, takimi jak żelazo, magnez, potas, selen, kwas foliowy i kwasy tłuszczowe omega-3. Ponadto zawierają one składniki odżywcze i przeciwutleniacze odpowiednie dla twojego zdrowia.

Aby zwiększyć korzyści zdrowotne owsianki, po prostu dodaj orzechy, owoce lub przyprawy. Nie dodawaj jednak zbyt dużo cukru. Zamiast tego pozwól, aby naturalne smaki owoców i przypraw poprawiły jej smak.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z płatków owsianych.

1. Obniżają poziom cholesterolu

Błonnik obecny w płatkach owsianych ma zalety obniżające poziom lipidów. Błonnik rozpuszczalny w beta-glukanzie obniża poziom cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) i zmniejsza wchłanianie cholesterolu przez jelita.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zaleca dzienne spożycie 3 gramów beta-glukanu w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL. Tylko połowa szklanki płatków zawiera około 2 gramów tego rozpuszczalnego błonnika.

Ponadto płatki owsiane zawierają przeciwutleniacz zwany avenanthramidem, który chroni przed utlenianiem LDL. Badanie opublikowane w The Journal of Nutrition w 2004 roku sugeruje, że te związki przeciwutleniające dają jeszcze lepsze wyniki w połączeniu z witaminą C.

2. Zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Owsianka jest bogata w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i zmniejszają stres oksydacyjny i stany zapalne, które przyczyniają się do miażdżycy lub stwardnienia tętnic – głównej przyczyny ataków serca.

3. Pomagają w utracie wagi

Śniadanie zawierające płatki owsiane jest świetne dla tych, którzy starają się stracić te dodatkowe kilogramy i utrzymać zdrową masę ciała . Będąc bogate w białko i błonnik, sprawiają, że ​​czujesz się pełniejszy i bardziej nasycony.

4. Stabilizują poziom cukru we krwi

Owsianka zawiera wysokiej jakości węglowodany, które zapewniają stałe źródło energii w porównaniu do innych opcji śniadaniowych. Będąc bogatą w błonnik, ciało wolniej trawi i nie powoduje wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Ponadto badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie całych ziaren, takich jak owies, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here