Strona głównaZdrowie10 najlepszych korzyści zdrowotnych z siemienia lnianego

10 najlepszych korzyści zdrowotnych z siemienia lnianego

Siemię lniane jest jednym z najstarszych pokarmów spożywanych przez ludzi. Obecnie siemię lniane stosuje się we wszystkich rodzajach żywności od krakersów, przez ciastka, płatki owsiane po koktajle owocowe.

Jego orzechowy smak i aromat są lubiane przez wielu. Kolejną przyczyną popularności jest wartość odżywcza, która zapewnia wiele korzyści zdrowotnych.

Najważniejsze składniki pokarmowe siemienia to kwasy tłuszczowe omega-3 i lignany.

Dodatkowo siemię lniane zawiera rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik wraz z witaminą B1, białkiem, miedzią, manganem, magnezem, fosforem, cynkiem i selenem.

Siemię lniane jest również bezglutenowe, więc jest cenną alternatywą, jeśli jesteś uczulony na pszenicę lub cierpisz na celiakię.

Siemię lniane ma dwie podstawowe odmiany – brązową i żółtą lub złotą. Jest łatwo dostępne na rynku w postaci ziaren, mielonej, olejowej lub suplementowej. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem suplementów lnu.

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych z nasion lnu.

1. Chroni przed chorobami serca

Siemię lniane zawiera wiele zdrowych dla serca składników odżywczych, które mogą powstrzymać wiele chorób serca. Jest bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne, aby utrzymać serce w optymalnym stanie zdrowia.

Dowody wskazują, że ludzie, którzy spożywają dietę bogatą w kwas alfa-linolenowy (kwas tłuszczowy omega-3) mają mniejszą szansę na śmiertelny atak serca.

Ponadto siemię lniane pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu, zmniejszając odkładanie się płytki w tętnicach oraz stan zapalny, o którym wiadomo, że sprzyja twardnieniu tętnic.

Możesz włączyć mielone siemię lniane do diety, aby uzyskać zdrowsze serce.

2. Łagodzi objawy menopauzy

Badanie z 2013 r. wykazało, że siemię lniane może być bardzo skuteczne u kobiet w okresie menopauzy w zwalczaniu objawów menopauzy. Lignany w siemieniu lnianym mają właściwości estrogenowe, które mogą pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca, zaburzenia nastroju i suchość pochwy.

Centrum medyczne University of Maryland sugeruje, aby kobiety przyjmowały 1 łyżkę stołową zmielonego siemienia lnianego 2 lub 3 razy dziennie w celu leczenia objawów menopauzy. Może nawet pomóc miesiączkującym kobietom utrzymać regularny cykl i promować płodność.

3. Obniża poziom złego cholesterolu

Regularne spożywanie nasion lnu może pomóc złagodzić zły cholesterol w organizmie. Badanie z 2010 roku opublikowane w badaniu Nutrition Research wykazało, że spożywanie 100 mg siemienia na dobę skutecznie zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, a także zmniejsza ryzyko chorób wątroby u mężczyzn z umiarkowanie wysokim poziomem cholesterolu.

Kilka flawonoidów w nasionach lnu pomaga obniżyć poziom lipoprotein o małej gęstości (LDL) „złego” cholesterolu, a także może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Siemię lniane zawiera również błonnik rozpuszczalny, który pomaga zapobiegać wchłanianiu cholesterolu w organizmie.

Spożywaj od 2 do 4 łyżek stołowych zmielonego siemienia lnianego dziennie, aby obniżyć poziom LDL.

4. Promuje utratę wagi

Trzy główne składniki wspomagające odchudzanie to niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik i lignany. Zdrowy tłuszcz i błonnik pomagają tłumić apetyt i pomagają w utrzymaniu satysfakcji i energii przez dłuższy czas. Plus siemię lniane ma witaminy z grupy B, potas, magnez i cynk, które są niezbędne w utracie wagi.

5. Zmniejsza ryzyko raka

Badania poparte przez Amerykański Instytut Badań nad Rakiem wskazują na związek między nasionami lnu i zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka. Początkowo stwierdzono, że siemię lniane jest skuteczne w walce z rakiem piersi , ale obecnie badania wykazały, że jest ono również skuteczne w zwalczaniu raka gruczołu krokowego, jajnika i okrężnicy.

Wysokie poziomy lignanów znalezionych w nasionach lnu chronią przed rakiem piersi poprzez blokowanie enzymów zaangażowanych w metabolizm hormonów i odpowiedzialnych za wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Dodatkowo zarówno mielone siemię lniane, jak i olej lniany są bogate w kwas alfa-linolenowy, kwas omega-3, który jest korzystny w walce z rakiem.

Możesz dodać mielone siemię lniane do jogurtu lub smoothie. Dodać olej lniany do sosów sałatkowych i wypieków.

6. Stabilizuje poziom cukru we krwi

Dzienne spożycie siemienia może poprawić poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Badanie z 2007 roku opublikowane w Public Library of Science One odkryło, że ludzie, którzy spożywali suplementy lignanowe pochodzące z lnu przez 12 tygodni mieli niższy poziom cukru we krwi.

Dodatkowo siemię lniane ma kwas alfa-linolenowy, a także białko i błonnik, które są ważne dla kontrolowania wysokiego poziomu cukru we krwi. Utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi może również zapobiegać powikłaniom, takim jak niewydolność nerek i zmniejszać ryzyko chorób serca.

Możesz skonsultować się z lekarzem i wziąć siemię lniane wraz z lekami kontrolującymi cukrzycę. Monitoruj poziom cukru we krwi, aby uniknąć ryzyka hipoglikemii lub niskiego poziomu cukru we krwi.

7. Poprawia zdrowie układu trawiennego

Siemię lniane jest bogate w błonnik, który jest niezbędny dla zdrowego układu trawiennego. Może pomóc w płynnym przejściu pokarmu przez jelita, a nawet poprawić wchłanianie składników pokarmowych przez jelita. Kwasy tłuszczowe omega-3 w siemieniu lnianym również chronią podszewkę przewodu pokarmowego i pomagają utrzymać zdrowie przewodu pokarmowego.

Dodatkowo siemię lniane i olej lniany działają jako naturalne środki przeczyszczające i mogą złagodzić zaparcia. Jednakże, gdy spożywa się mielone siemię lniane należy również wypić dużą ilość wody, bo może to powodować działania niepożądane.

Uwaga: Osoby cierpiące na biegunkę i przewlekłe zaburzenia trawienia, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub zapalenie uchyłka powinny unikać nasion lnu ze względu na działanie przeczyszczające.

8. Pomoc w detoksykacji

Głównym celem detoksykacji organizmu jest eliminacja szkodliwych toksyn, cholesterolu i innych produktów przemiany materii przetworzonych przez wątrobę. Siemię lniane zawiera rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, który jest bardzo skuteczny w wypłukiwaniu toksyn z przewodu pokarmowego.

Dodatkowo siemię lniane zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe, szczególnie kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezbędne dla wielu funkcji oczyszczających i utrzymania zdrowego układu odpornościowego.

Kiedy organizm jest wolny od toksyn istnieje mniejsza szansa cierpienia na chroniczne zmęczenie, osłabienie, zapalenie i przekrwienie.

9. Rozwiązuje problemy z włosami

Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które odżywiają mieszki włosowe, aby były silne i zdrowe. Witamina E w siemieniu zapewnia pożywienie korzeniom włosów i skórze głowy oraz pomaga w leczeniu wypadania włosów i zapobiegania łysieniu . W rzeczywistości może nawet pomóc ludziom odzyskać utracone włosy.

10. Sprawia, że ​​skóra jest zdrowa

Zdrowe tłuszcze i witaminy z grupy B są korzystne dla skóry. Siemię lniane może pomóc zmniejszyć suchość i łuszczenie się oraz poprawić objawy trądziku różowatego, egzemy, alergii skórnych i oparzeń słonecznych.

Ponieważ siemię lniane ma właściwości przeciwzapalne może zminimalizować podrażnienie skóry, wysypkę, zapalenie tkanek i zaczerwienienie. Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 w siemieniu lnianym pomagają utrzymać nawilżoną i gładką skórę, może też przyspieszyć gojenie ran skóry.

Wymieszaj olej lniany z kilkoma kroplami olejku eterycznego i użyj go jako naturalnego balsamu do skóry. Ponadto codziennie spożywaj siemię lniane dla zdrowszej i młodszej skóry.

Środki ostrożności

  • Kobiety w ciąży i ewentualnie matki karmiące piersią powinny unikać przyjmowania zmielonego siemienia lub suplementów lnu.
  • Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem nasion lnu w celach zdrowotnych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko krwawienia.
  • Podczas stosowania wraz z lekami przeciwcukrzycowymi w celu ustabilizowania poziomu cukru we krwi należy monitorować poziom cukru we krwi.
  • Biorąc siemię lniane w celach zdrowotnych upewnij się, że pijesz dużo wody w przeciwnym razie może powodować działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.
  • Nie należy zażywać dużych ilości nasion lnu, ponieważ może to powodować niedrożność jelit.

Zobacz Też: