10 najlepszych korzyści zdrowotnych z trawy cytrynowej

Trawa cytrynowa to wieloletnia roślina o cienkich, długich liściach, która występuje w wielu krajach azjatyckich. Jak sama nazwa wskazuje trawa cytrynowa pachnie cytryną, ale smakuje łagodniej i bardziej słodko.

Zioło to jest wykorzystywane w różnych azjatyckich potrawach jako środek aromatyzujący ze względu na jego silny smak.

Trawa cytrynowa jest dobrym źródłem witamin A i C, kwasu foliowego, kwasu foliowego, magnezu, cynku, miedzi, żelaza, potasu, fosforu, wapnia i manganu . Ma również niewielkie ślady witamin z grupy B.

Oprócz zastosowań kulinarnych trawa cytrynowa jest przydatna w alternatywnych lub uzupełniających lekach na szeroki zakres dolegliwości.

Ma wiele korzystnych właściwości leczniczych, w tym przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, ściągające, wiatropędne, moczopędne, przeciwgorączkowe, uspokajające i przeciwnowotworowe. Liście, łodygi i cebulka trawy cytrynowej są używane w różnych zabiegach.

Świeża i suszona trawa cytrynowa jest łatwo dostępna na rynku. Możesz również kupić olejek z trawy cytrynowej i suplementy.

Herbata cytrynowa jest najczęściej używana w domowych środkach na różne problemy zdrowotne. Możesz zaparzyć herbatę mocząc jedną łyżeczkę świeżej lub suszonej trawy cytrynowej w kubku gorącej wody przez około 10 minut. Odcedź, dodaj środek słodzący i Twoja herbata jest gotowa. Możesz również kupić gotowe torebki z herbatą .

Oto 10 najważniejszych korzyści zdrowotnych z trawy cytrynowej.

1. Pomaga w trawieniu

Trawa cytrynowa promuje zdrowe trawienie. Ma antyseptyczne związki, które skutecznie zabijają złe bakterie i pasożyty w przewodzie pokarmowym i ponownie zasiedlają dobre bakterie w okrężnicy .

To z kolei pomaga w leczeniu problemów trawiennych, takich jak niestrawność, zaparcia, zgaga, biegunka, wzdęcia, skurcze żołądka, wymioty. Trawa cytrynowa ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które pomagają łagodzić zapalenie żołądka i jelit.

Chcąc mieć zdrowy przewód pokarmowy regularnie pij herbatę z trawy cytrynowej. Herbata z trawy cytrynowej nie jest zalecana dla małych dzieci.

2. Kontroluje poziomy cholesterolu

Antybiotyk i działanie przeciwmiażdżycowe trawy cytrynowej pomaga zmniejszyć wchłanianie cholesterolu z jelita. Dodatkowo pomaga w utlenianiu złego cholesterolu we krwi, co z kolei pomaga zapobiegać odkładaniu się blaszki miażdżycowej.

Badanie przeprowadzone w 1989 roku przez University of Wisconsin wykazało, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu, które przyjmowały 140-miligramowe kapsułki z olejem z trawy cytrynowej dziennie zauważyły ​​obniżenie poziomu cholesterolu. Doświadczyli także znacznego zmniejszenia ilości tłuszczów we krwi.

Wysoka zawartość potasu w trawie cytrynowej pomaga również obniżyć i regulować ciśnienie krwi.

Po prostu pij herbatę z trawy cytrynowej codziennie, aby obniżyć poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi. Możesz również przyjmować to zioło w formie suplementu po konsultacji z lekarzem.

3. Oczyszcza i odtruwa organizm

Regularne spożywanie herbaty z trawy cytrynowej pomaga oczyszczać i detoksykować organizm. Diuretyczna natura trawy cytrynowej pomaga usuwać z organizmu toksyny, kwas moczowy i zły cholesterol, zwiększając częstotliwość i ilość oddawanego moczu. Oddawanie moczu pomaga również oczyścić nerki.

Dodatkowo właściwości czyszczące tej herbaty pomagają oczyścić wątrobę, nerki, pęcherz i trzustkę. Odgrywa również kluczową rolę w zwiększaniu krążenia krwi, co jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

4. Leczy przeziębienia i grypę

Trawa cytrynowa ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, które pomagają organizmowi radzić sobie z kaszlem, gorączką i innymi objawami przeziębienia i grypy. Dodatkowo zawiera witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy w walce z infekcją.
Możesz użyć oleju z trawy cytrynowej, aby złagodzić ból mięśni i stawów, a także bóle głowy wynikające z przeziębienia lub grypy.

Może być skuteczna w usuwaniu śluzu i w zapobieganiu gromadzenia się flegmy, co może złagodzić problemy z oddychaniem. Jest to szczególnie korzystne, gdy cierpi się na zapalenie oskrzeli lub astmę.

Możesz zrobić następujący napój leczniczy z trawy cytrynowej.

  1. Zagotuj kilka świeżych pasm trawy cytrynowej, dwa lub trzy goździki, mały kawałek cynamonu, jedną łyżeczkę sproszkowanej kurkumy w jednej szklance mleka.
  2. Odcedź i wypij, gdy ostygnie.
  3. Pij to raz dziennie przez kilka dni.

5. Walczy z rakiem

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ben Guriona w Izraelu wykazały, że herbata z trawy cytrynowej może pomóc w walce z rakiem. Składnik o nazwie cytral znaleziony w trawie cytrynowej powoduje apoptozę w komórkach rakowych bez uszkadzania zdrowych komórek. Mówiąc najprościej, powoduje, że komórki rakowe popełniają samobójstwo.

W rzeczywistości, aby wspomóc proces leczenia, pacjenci chorzy na raka w Izraelu są zachęcani do przyjmowania świeżej herbaty z trawy cytrynowej podczas leczenia promieniowaniem lub chemioterapią .

Inne badanie opublikowane w 2009 roku w czasopiśmie Fundamentals of Clinical Pharmacology wykazało, że cytral w trawie cytrynowej spowalnia wzrost komórek raka sutka w laboratorium.

Dodatkowo istnieje kilka właściwości antyoksydacyjnych trawy cytrynowej, które pomagają obniżyć ryzyko zachorowania na raka poprzez zwalczanie wolnych rodników.

6. Redukuje ból stawów

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, trawa cytrynowa pomaga leczyć zapalenie stawów, reumatyzm, zapalenie kości i stawów, dnę i inne rodzaje bólu stawów. Jej właściwości przeciwzapalne pomagają hamować aktywność cyklooksygenazy-2, enzymu zaangażowanego w zapalenie, które powodują ból, szczególnie w stawach.

Pomaga złagodzić skurcze mięśni poprzez ich rozluźnienie co z kolei zmniejsza objawy związane z bólem.

  • Możesz zmieszać olej z trawy cytrynowej z olejem kokosowym w proporcji 1: 2 i natrzeć dotknięty obszar. Pozostawić na kilka godzin, rób to codziennie przez kilka tygodni.
  • Możesz również pić herbatę z trawy cytrynowej dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

7. Młode matki

Trawa cytrynowa jest bardzo korzystna dla matek karmiących piersią swoje dzieci. Ma właściwości, które pomagają zwiększyć produkcję mleka. Jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne również pomagają dzieciom zachować zdrowie i być wolne od infekcji.

Kobiety w okresie laktacji mogą codziennie spożywać jedną lub dwie filiżanki herbaty cytrynowej.

Uwaga: trawy cytrynowej należy unikać w czasie ciąży.

8. Walczy z depresją

Właściwości przeciwdepresyjne trawy cytrynowej pomagają leczyć depresję. Zioło to również aktywuje uwalnianie serotoniny, substancji chemicznej w mózgu zwalczającej depresję. Trawa cytrynowa łagodzi lęk, podnosi poczucie własnej wartości, podnosi na duchu, daje pewność siebie i poprawia siłę psychiczną.

Trawa cytrynowa zawiera również cytronellę, która jest dobrze znana z uspokajającego wpływu na umysł i ciało, pomaga również lepiej spać.

Wypij filiżankę herbaty z trawy cytrynowej, gdy poczujesz się przygnębiony lub masz zły nastrój.

9. Nieprzyjemny zapach ciała

Olej z trawy cytrynowej w postaci rozcieńczonej działa jako skuteczny dezodorant. Eksperci od urody uważają olejek z trawy cytrynowej za bardziej skuteczny niż wiele syntetycznych dezodorantów dostępnych na rynku.

Głównym składnikiem chemicznym występującym w trawie cytrynowej jest cytral, który jest aromatyczny. Dodatkowo ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne, które pomagają kontrolować nadmierne pocenie się i niszczenie lub hamowanie drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemny zapach ciała. Ponadto trawa cytrynowa nie spowoduje podrażnienia skóry ani nie zaostrzy alergii skórnej.

10. Chroni skórę

Trawa cytrynowa jest również korzystna dla Twojej skóry. Może pomóc złagodzić różne problemy skórne, w tym infekcje grzybicze.

Ze względu na właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze trawa cytrynowa pomaga ograniczyć rozwój bakterii lub drobnoustrojów na skórze. To z kolei pomaga utrzymać skórę wolną od infekcji, a także zmniejsza problemy spowodowane infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi.

Dodatkowo działa ściągająco, ogranicza wydzielanie oleju i ujędrnia skórę.

Przed użyciem rozcieńcz olej z trawy cytrynowej wodą lub inną bazą, na przykład oliwą z oliwek.

  1. Wymieszaj pół szklanki świeżo pokrojonego w plasterki trawy cytrynowej w szklance oliwy z oliwek i podgrzewaj przez pięć minut.
  2. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia przed nałożeniem na skórę.