Strona głównaZdrowie10 najlepszych składników kuchennych do zwalczania trądziku

10 najlepszych składników kuchennych do zwalczania trądziku


Trądzik, znany medycznie jako trądzik pospolity jest częstym problemem skórnym. Może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak częściej występuje u młodzieży.

Trądzik pojawia się, gdy gruczoły tłuszczowe u podstawy mieszków włosowych zostają zatkane.

Głównymi czynnikami powodującymi trądzik są nadmierne wytwarzanie oleju, nagromadzenie martwych komórek skóry, zatkane pory i bakterie.

Kilka czynników, które powodują lub pogłębiają istniejące trądzik to zmiany hormonalne, stosowanie pewnych leków, niezdrowa dieta, słaba higiena i nadmierny stres.

Trądzik pojawia się zazwyczaj na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i barkach. Objawy trądziku różnią się w zależności od ciężkości stanu.

Do typowych objawów należą: zaskórniki, małe czerwone guzki na skórze, pryszcze z ropą na końcach i bolesne, wypełnione ropą grudki pod powierzchnią skóry.

Jeśli nie jest leczony w odpowiednim czasie, trądzik może powodować blizny i ciemne plamy na skórze. Ponadto mogą one wpływać na poczucie własnej wartości. Możesz leczyć trądzik w domu za pomocą prostych i skutecznych składników z Twojej kuchni.

W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy dokładnie oczyścić skórę, zanim zastosuje się te domowe leki. Jeśli jednak problem stanie się poważny należy skonsultować się z dermatologiem.


Oto 10 składników kuchennych do zwalczania trądziku.

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych składników kuchennych do leczenia trądziku. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pomagają usunąć bakterie i olej, dwie główne przyczyny trądziku. Ponadto ocet jabłkowy przywraca równowagę pH skóry i działa jak toner i środek czyszczący.

 • Wymieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 2 do 3 łyżeczek filtrowanej lub destylowanej wody. Użyj bawełnianego płatka, aby nałożyć ten roztwór na dotkniętą skórę. Pozostaw na co najmniej 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Ponownie aplikuj kilka razy dziennie przez kilka dni.
 • Dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody i wypić raz lub dwa razy dziennie. Tonik ten jest bardzo skuteczny dla osób ze skłonną do trądziku skórą.

2. Soda oczyszczonaSoda oczyszczona, czy wodorowęglan sodu jest również skuteczna w zwalczaniu trądziku, a także innych wyprysków skóry. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które pomagają leczyć przyczynę, a także łagodzić objawy trądziku. Poprawia również nierównowagę pH skóry, która przyczynia się do trądziku.

 1. Zmieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody do sporządzenia pasty.
 2. Użyj bawełnianego wacika, aby nałożyć ją na dotkniętą skórę.
 3. Spłukać po 1 minucie.
 4. Użyj tego środka zaradczego raz lub dwa razy w tygodniu.
Sprawdź To!  Nie wydawaj pieniędzy na leki obniżające ciśnienie krwi, cholesterol
Sprawdź To!  Wylecz wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

3. Cytryna

Cytryna zawiera kwas L-askorbinowy, naturalny środek ściągający, który pomaga wysuszyć trądzik. Ponadto jej właściwości antybakteryjne pomagają zwalczać bakterie wytwarzające trądzik.

 • Za pomocą bawełnianego wacika nałóż świeżo wyciśnięty sok z cytryny na dotkniętą skórę. Zaczekaj 10 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Użyj tego leku dwa razy dziennie, aby zmniejszyć lub wyeliminować trądzik.
 • Alternatywnie przygotuj roztwór z równymi ilościami soku z cytryny i wody różanej. Nakładaj na dotkniętą skórę, odczekaj 15 do 30 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie tak długo, jak to konieczne.
 • Aby zachować skórę wolną od trądziku, wyprysków i innych problemów, wypij szklankę wody cytrynowej raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga: Ci, którzy mają bardzo wrażliwą skórę nie mogą stosować tego środka.

4. Kurkuma

Badanie z 2013 r. opublikowane w czasopiśmie Chemical and Pharmaceutical Bulletin wykazało, że kurkumina wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, które hamuje bakterie, które powodują trądzik.

Ponadto ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są korzystne w zmniejszaniu objawów trądziku. Kurkuma pomaga również zmniejszyć blizny potrądzikowe.

 • Zmieszaj 1 łyżeczkę kurkumy z wystarczającą ilością wody lub wody różanej do sporządzenia pasty. Nałożyć na dotkniętą skórę i pozostawić do wyschnięcia. Następnie spłucz chłodną wodą. Zrób to raz lub dwa razy dziennie, aby zwalczyć wypryski skóry.

5. Aloes

Żel z aloesu jest skutecznym lekiem na trądzik o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, wynika z badań z 2014 roku opublikowanych w Journal of Dermatological Treatment.

Zawiera saponinę, związek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które pomagają zabijać bakterie powodujące trądzik, zapobiegać infekcjom, łagodzić stany zapalne i wspomagać gojenie uszkodzonej skóry.

 • Wytnij liść rośliny aloesu i wyjmij żel. Zastosuj ten czysty żel na dotkniętym obszarze dwa razy dziennie przez tydzień.
 • Inną opcją jest zmieszanie 1 łyżki stołowej żelu aloesowego i ½ łyżeczki miodu i kurkumy. Nałożyć na dotkniętą skórę, pozostawić na 15 do 20 minut, a następnie zmyć dokładnie wodą. Rób to raz dziennie.
Sprawdź To!  Spróbuj kremu bananowo-miodowego, aby złagodzić objawy kaszlu
Sprawdź To!  Nie wydawaj pieniędzy na leki obniżające ciśnienie krwi, cholesterol

6. Olej kokosowy

Możesz również użyć oleju kokosowego do leczenia trądziku, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę. Zawiera właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwutleniające, które mogą skutecznie eliminować trądzikotwórcze zarazki i inne szkodliwe drobnoustroje ze skóry.

Może nawet zapobiegać uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się skóry. Ponadto olej jest łatwo wchłaniany przez skórę i zapewnia jej dobre nawilżenie.

 • Dokładnie umyj skórę i osusz. Nałóż niewielką ilość oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia na zagrożony obszar przed pójściem spać i zmyj rano.
 • Alternatywnie dodaj 2 lub 3 krople oleju z drzewa herbacianego do 1 łyżeczki oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Zastosuj to rozwiązanie na dotkniętym obszarze, odczekaj 10 minut i spłucz letnią wodą. Użyj tego środka 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.
 • Aby zapobiec wypryskom trądziku i zachować zdrową skórę, spożywaj 2 łyżki stołowe oleju kokosowego dwa razy dziennie.

7. Płatki owsiane

Owsianka oczyszcza pory skóry i wchłania nadmiar oleju, co pomaga w leczeniu trądziku. Ponadto złuszcza skórę, aby pozbyć się martwych komórek skóry, które przyczyniają się do trądziku, a także zmniejszyć blizny potrądzikowe.

 • Wymieszać 1 łyżkę płatków owsianych z wystarczającą ilością mleka, aby powstała pasta. Umyj twarz ciepłą wodą, aby otworzyć pory, a następnie masuj tę mieszankę płatków owsianych na dotkniętych obszarach ruchem okrężnym. Zaczekaj 5 minut przed spłukaniem ciepłą wodą.

Używaj raz lub dwa razy w tygodniu.

8. Ogórek

Ogórek jest również korzystny dla skóry skłonnej do trądziku ze względu na swoje właściwości chłodzące i kojące. Ma działanie ściągające, które pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspomaga gojenie. Pomaga również utrzymać równowagę pH skóry.

 • Wyciśnij sok z ogórka i włóż go do lodówki na 20 minut. Zastosuj schłodzony sok na dotkniętej skórze za pomocą wacika. Odczekaj 15 do 20 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.
 • Aby zapobiec wypryskom trądziku pij sok z ogórka lub jedz codziennie świeżego ogórka.
Sprawdź To!  Woda imbirowa jako kompres pomagający w leczeniu reumatyzmu
Sprawdź To!  Woda imbirowa jako kompres pomagający w leczeniu reumatyzmu

9. Miód

Ze względu na swoje właściwości antybiotyczne miód jest kolejnym skutecznym lekarstwem na zwalczanie trądziku. Pomaga zabić bakterie powodujące trądzik, a jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i stany zapalne z tym związane. Ponadto jego właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki.

 • Nałożyć niewielką ilość miodu manuka na dotkniętym obszarze. Odczekaj 15 do 20 minut. Najpierw spłucz ciepłą wodą, a następnie zimną wodą. Stosuj ten lek dwa razy dziennie przez około tydzień.
 • Alternatywnie przygotuj mieszaninę z równymi ilościami miodu i sproszkowanej gałki muszkatołowej. Nałożyć na dotknięty obszar, pozostawić na 20 do 30 minut, a następnie spłukać wodą. Użyjwaj raz dziennie przez kilka dni.

10. Pomidory

Ze względu na ich właściwości ściągające i przeciwutleniające pomidory pomagają również w leczeniu trądziku i innych wyprysków skóry. Pomagają zmniejszyć produkcję surowicy, jednej z przyczyn trądziku. Będąc bogate w witaminę A mogą również zatrzymać uszkodzenie skóry na poziomie komórkowym.

 • Wystarczy pocierać plastrem pomidora na dotkniętej skórze przez kilka minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie przez kilka dni w leczeniu łagodnego trądziku.
 • W przypadku ciężkiego trądziku wymieszać 1 łyżkę stołową soku pomidorowego, kilka kropel soku z cytryny i ½ łyżeczki miodu. Zastosuj mieszaninę na dotkniętym obszarze za pomocą wacika. Poczekaj 5 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Użyj tego leku raz dziennie przez kilka dni.

Dodatkowe wskazówki

 • Myj twarz minimum dwa razy dziennie delikatnym środkiem czyszczącym.
 • Nie szoruj skóry, ponieważ może to pogorszyć stan.
 • Nie wyciskaj trądziku, ponieważ może to opóźnić proces gojenia.
 • Trzymaj ręce z dala od twarzy.
 • Trzymaj się z dala od słońca i unikaj solarium.
 • Nie używaj zbyt dużo makijażu i nigdy nie idź spać bez zmywania makijażu.
 • Weź prysznic po intensywnym wysiłku.
 • Utrzymuj nawilżenie skóry, pij dużo wody przez cały dzień.
 • Zwiększ spożycie witaminy A i cynku, aby poprawić kondycję skóry i zapobiec wypryskom.loading...
loading...
>