Strona głównaZdrowie10 najlepszych składników kuchennych do zwalczania trądziku

10 najlepszych składników kuchennych do zwalczania trądziku

Trądzik, znany medycznie jako trądzik pospolity jest częstym problemem skórnym. Może dotyczyć osób w każdym wieku, jednak częściej występuje u młodzieży.

Trądzik pojawia się, gdy gruczoły tłuszczowe u podstawy mieszków włosowych zostają zatkane.

Głównymi czynnikami powodującymi trądzik są nadmierne wytwarzanie oleju, nagromadzenie martwych komórek skóry, zatkane pory i bakterie.

Kilka czynników, które powodują lub pogłębiają istniejące trądzik to zmiany hormonalne, stosowanie pewnych leków, niezdrowa dieta, słaba higiena i nadmierny stres.

Trądzik pojawia się zazwyczaj na twarzy, szyi, klatce piersiowej, plecach i barkach. Objawy trądziku różnią się w zależności od ciężkości stanu.

Do typowych objawów należą: zaskórniki, małe czerwone guzki na skórze, pryszcze z ropą na końcach i bolesne, wypełnione ropą grudki pod powierzchnią skóry.

Jeśli nie jest leczony w odpowiednim czasie, trądzik może powodować blizny i ciemne plamy na skórze. Ponadto mogą one wpływać na poczucie własnej wartości. Możesz leczyć trądzik w domu za pomocą prostych i skutecznych składników z Twojej kuchni.

W celu uzyskania najlepszych rezultatów należy dokładnie oczyścić skórę, zanim zastosuje się te domowe leki. Jeśli jednak problem stanie się poważny należy skonsultować się z dermatologiem.

Oto 10 składników kuchennych do zwalczania trądziku.

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych składników kuchennych do leczenia trądziku. Jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne pomagają usunąć bakterie i olej, dwie główne przyczyny trądziku. Ponadto ocet jabłkowy przywraca równowagę pH skóry i działa jak toner i środek czyszczący.

 • Wymieszać 1 łyżeczkę octu jabłkowego i 2 do 3 łyżeczek filtrowanej lub destylowanej wody. Użyj bawełnianego płatka, aby nałożyć ten roztwór na dotkniętą skórę. Pozostaw na co najmniej 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Ponownie aplikuj kilka razy dziennie przez kilka dni.
 • Dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego do szklanki ciepłej wody i wypić raz lub dwa razy dziennie. Tonik ten jest bardzo skuteczny dla osób ze skłonną do trądziku skórą.

2. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, czy wodorowęglan sodu jest również skuteczna w zwalczaniu trądziku, a także innych wyprysków skóry. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, które pomagają leczyć przyczynę, a także łagodzić objawy trądziku. Poprawia również nierównowagę pH skóry, która przyczynia się do trądziku.

 1. Zmieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody do sporządzenia pasty.
 2. Użyj bawełnianego wacika, aby nałożyć ją na dotkniętą skórę.
 3. Spłukać po 1 minucie.
 4. Użyj tego środka zaradczego raz lub dwa razy w tygodniu.

3. Cytryna

Cytryna zawiera kwas L-askorbinowy, naturalny środek ściągający, który pomaga wysuszyć trądzik. Ponadto jej właściwości antybakteryjne pomagają zwalczać bakterie wytwarzające trądzik.

 • Za pomocą bawełnianego wacika nałóż świeżo wyciśnięty sok z cytryny na dotkniętą skórę. Zaczekaj 10 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Użyj tego leku dwa razy dziennie, aby zmniejszyć lub wyeliminować trądzik.
 • Alternatywnie przygotuj roztwór z równymi ilościami soku z cytryny i wody różanej. Nakładaj na dotkniętą skórę, odczekaj 15 do 30 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie tak długo, jak to konieczne.
 • Aby zachować skórę wolną od trądziku, wyprysków i innych problemów, wypij szklankę wody cytrynowej raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga: Ci, którzy mają bardzo wrażliwą skórę nie mogą stosować tego środka.

4. Kurkuma

Badanie z 2013 r. opublikowane w czasopiśmie Chemical and Pharmaceutical Bulletin wykazało, że kurkumina wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe, które hamuje bakterie, które powodują trądzik.

Ponadto ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są korzystne w zmniejszaniu objawów trądziku. Kurkuma pomaga również zmniejszyć blizny potrądzikowe.

 • Zmieszaj 1 łyżeczkę kurkumy z wystarczającą ilością wody lub wody różanej do sporządzenia pasty. Nałożyć na dotkniętą skórę i pozostawić do wyschnięcia. Następnie spłucz chłodną wodą. Zrób to raz lub dwa razy dziennie, aby zwalczyć wypryski skóry.

5. Aloes

Żel z aloesu jest skutecznym lekiem na trądzik o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, wynika z badań z 2014 roku opublikowanych w Journal of Dermatological Treatment.

Zawiera saponinę, związek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które pomagają zabijać bakterie powodujące trądzik, zapobiegać infekcjom, łagodzić stany zapalne i wspomagać gojenie uszkodzonej skóry.

 • Wytnij liść rośliny aloesu i wyjmij żel. Zastosuj ten czysty żel na dotkniętym obszarze dwa razy dziennie przez tydzień.
 • Inną opcją jest zmieszanie 1 łyżki stołowej żelu aloesowego i ½ łyżeczki miodu i kurkumy. Nałożyć na dotkniętą skórę, pozostawić na 15 do 20 minut, a następnie zmyć dokładnie wodą. Rób to raz dziennie.

6. Olej kokosowy

Możesz również użyć oleju kokosowego do leczenia trądziku, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę. Zawiera właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwutleniające, które mogą skutecznie eliminować trądzikotwórcze zarazki i inne szkodliwe drobnoustroje ze skóry.

Może nawet zapobiegać uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia się skóry. Ponadto olej jest łatwo wchłaniany przez skórę i zapewnia jej dobre nawilżenie.

 • Dokładnie umyj skórę i osusz. Nałóż niewielką ilość oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia na zagrożony obszar przed pójściem spać i zmyj rano.
 • Alternatywnie dodaj 2 lub 3 krople oleju z drzewa herbacianego do 1 łyżeczki oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Zastosuj to rozwiązanie na dotkniętym obszarze, odczekaj 10 minut i spłucz letnią wodą. Użyj tego środka 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.
 • Aby zapobiec wypryskom trądziku i zachować zdrową skórę, spożywaj 2 łyżki stołowe oleju kokosowego dwa razy dziennie.

7. Płatki owsiane

Owsianka oczyszcza pory skóry i wchłania nadmiar oleju, co pomaga w leczeniu trądziku. Ponadto złuszcza skórę, aby pozbyć się martwych komórek skóry, które przyczyniają się do trądziku, a także zmniejszyć blizny potrądzikowe.

 • Wymieszać 1 łyżkę płatków owsianych z wystarczającą ilością mleka, aby powstała pasta. Umyj twarz ciepłą wodą, aby otworzyć pory, a następnie masuj tę mieszankę płatków owsianych na dotkniętych obszarach ruchem okrężnym. Zaczekaj 5 minut przed spłukaniem ciepłą wodą.

Używaj raz lub dwa razy w tygodniu.

8. Ogórek

Ogórek jest również korzystny dla skóry skłonnej do trądziku ze względu na swoje właściwości chłodzące i kojące. Ma działanie ściągające, które pomaga zmniejszyć stan zapalny i wspomaga gojenie. Pomaga również utrzymać równowagę pH skóry.

 • Wyciśnij sok z ogórka i włóż go do lodówki na 20 minut. Zastosuj schłodzony sok na dotkniętej skórze za pomocą wacika. Odczekaj 15 do 20 minut, a następnie spłucz chłodną wodą. Powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie przez kilka dni.
 • Aby zapobiec wypryskom trądziku pij sok z ogórka lub jedz codziennie świeżego ogórka.

9. Miód

Ze względu na swoje właściwości antybiotyczne miód jest kolejnym skutecznym lekarstwem na zwalczanie trądziku. Pomaga zabić bakterie powodujące trądzik, a jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i stany zapalne z tym związane. Ponadto jego właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki.

 • Nałożyć niewielką ilość miodu manuka na dotkniętym obszarze. Odczekaj 15 do 20 minut. Najpierw spłucz ciepłą wodą, a następnie zimną wodą. Stosuj ten lek dwa razy dziennie przez około tydzień.
 • Alternatywnie przygotuj mieszaninę z równymi ilościami miodu i sproszkowanej gałki muszkatołowej. Nałożyć na dotknięty obszar, pozostawić na 20 do 30 minut, a następnie spłukać wodą. Użyjwaj raz dziennie przez kilka dni.

10. Pomidory

Ze względu na ich właściwości ściągające i przeciwutleniające pomidory pomagają również w leczeniu trądziku i innych wyprysków skóry. Pomagają zmniejszyć produkcję surowicy, jednej z przyczyn trądziku. Będąc bogate w witaminę A mogą również zatrzymać uszkodzenie skóry na poziomie komórkowym.

 • Wystarczy pocierać plastrem pomidora na dotkniętej skórze przez kilka minut, a następnie spłukać ciepłą wodą. Powtarzaj dwa razy dziennie przez kilka dni w leczeniu łagodnego trądziku.
 • W przypadku ciężkiego trądziku wymieszać 1 łyżkę stołową soku pomidorowego, kilka kropel soku z cytryny i ½ łyżeczki miodu. Zastosuj mieszaninę na dotkniętym obszarze za pomocą wacika. Poczekaj 5 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Użyj tego leku raz dziennie przez kilka dni.

Dodatkowe wskazówki

 • Myj twarz minimum dwa razy dziennie delikatnym środkiem czyszczącym.
 • Nie szoruj skóry, ponieważ może to pogorszyć stan.
 • Nie wyciskaj trądziku, ponieważ może to opóźnić proces gojenia.
 • Trzymaj ręce z dala od twarzy.
 • Trzymaj się z dala od słońca i unikaj solarium.
 • Nie używaj zbyt dużo makijażu i nigdy nie idź spać bez zmywania makijażu.
 • Weź prysznic po intensywnym wysiłku.
 • Utrzymuj nawilżenie skóry, pij dużo wody przez cały dzień.
 • Zwiększ spożycie witaminy A i cynku, aby poprawić kondycję skóry i zapobiec wypryskom.

Zobacz Też: