10 najlepszych ziół i przypraw poprawiających zdrowie serca

Serce jest mięśniowym organem, wielkości pięści. Pompuje krew przez sieć tętnic i żył zwaną układem sercowo-naczyniowym do reszty ciała. Ta krew dostarcza organizmowi tlenu i składników odżywczych oraz pomaga w usuwaniu odpadów metabolicznych.

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W rzeczywistości zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention (CDC), ponad 611,105 osób umiera każdego roku z powodu chorób serca.

Choroba serca odnosi się do problemów, które wpływają na strukturę i funkcjonowanie serca, a także naczyń krwionośnych.

Niektóre typowe rodzaje chorób to: niedokrwiennej serca, zakłócenia rytmu serca, miażdżyca naczyń, dusznica bolesna, zawał mięśnia sercowego (powszechnie znany jako atak serca), nadciśnienie, wrodzona choroba serca i choroby tętnic obwodowych.

Ryzyko wystąpienia problemów z sercem wzrasta wraz z czynnikami takimi jak: nadmierne palenie, siedzący tryb życia, starzenie się, rodzinna choroba serca, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, otyłość i nadmierne spożycie alkoholu lub kofeiny.

Niektóre częste objawy, które mogą sygnalizować problemy z sercem to uporczywy kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, lęk, zmęczenie, szybki lub nieregularny puls i duszność.

Ponieważ serce działa 24h 7 dni w tygodniu, ważne jest, aby było zdrowe. Poprawione funkcjonowanie serca zależy w dużej mierze od jakości krwi i przepływu krwi.

Zdrowa, zrównoważona dieta i zdrowy tryb ćwiczeń mogą pomóc w osiągnięciu celu. Możesz również włączyć pewne zioła i przyprawy do swojej diety, aby poprawić swoje zdrowie serca.

Oto 10 najlepszych ziół i przypraw dla twojego serca.

1. Czosnek

Czosnek jest bardzo korzystny dla zdrowia serca ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe.

W badaniu przeglądowym z 2006 roku opublikowanym w czasopiśmie American Society for Nutrition wykazano silną korelację między spożyciem czosnku a korzyściami dla serca.

Czosnek jest skuteczny w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego w surowicy, podwyższonego poziomu cholesterolu (lipoproteiny o małej gęstości lub LDL), zwiększonej agregacji płytek i nadciśnienia tętniczego, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca.

 • Jedz 1 lub 2 świeżo zmielone ząbki czosnku codziennie.
 • Możesz zdecydować się na suplementację czosnkiem. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej dawki.

Uwaga: Czosnek może wpływać na niektóre leki ze względu na właściwości rozrzedzające krew. Przed zażyciem leku skonsultuj się z lekarzem.

2. Kurkuma

Kurkuma ma związek zwany kurkuminą, który ma silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Kurkumina poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z sercem.

Kurkuma pomaga zwiększyć krążenie krwi i zapobiega krzepnięciu krwi, aby zapobiec atakom serca. Kontroluje nawet stany zapalne, które mogą prowadzić do chorób serca. Ponadto zapobiega stwardnieniu tętnic poprzez hamowanie utleniania tłuszczów i obniżanie poziomu cholesterolu.

 • Używaj kurkumy podczas gotowania lub wypij szklankę ciepłego mleka kurkumowego dziennie.
 • Jako suplement diety możesz przyjmować standaryzowane kapsułki kurkuminy od 250 do 600 mg 3 razy dziennie. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania właściwej dawki

3. Głóg

Pomaga w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi. Zwiększa również przepływ krwi do serca i poprawia skurcze mięśnia sercowego, co prowadzi do ogólnego silniejszego serca, które funkcjonuje lepiej. Ponadto jego działanie antyarytmiczne pomaga w stabilizacji bicia serca.

Stwierdzili, że głóg może potencjalnie stanowić bezpieczny, skuteczny, nietoksyczny środek w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i choroby niedokrwiennej serca.

Zalecana dawka wynosi od 160 do 1800 mg na dobę w 2 lub 3 dawkach. Ponieważ może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, przed przyjęciem suplementu należy skonsultować się z lekarzem.

4. Hibiskus

Zwolennicy tradycyjnej medycyny polegają na hibiskusie w leczeniu chorób serca. Wodne ekstrakty z kwiatów hibiskusa wpływają na mechanizmy miażdżycowe, poziom cukru we krwi, lipidy i ciśnienie krwi. Wszystkie te elementy pomagają poprawić ogólne zdrowie serca.

W badaniu z 2003 r. opublikowanym w Journal of Agricultural and Food Chemistry stwierdzono, że ekstrakt z hibiskusa pomaga hamować rozwój miażdżycy u królików karmionych cholesterolem. Wysoki poziom cholesterolu jest jedną z głównych przyczyn chorób serca.

 • Pij dwa razy dziennie filiżankę herbaty z hibiskusa.
 • Możesz również zażywać od 100 do 250 mg standaryzowanego ekstraktu dwa razy dziennie. Skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania prawidłowej dawki.

5. Pieprz cayenne

Zawiera kapsaicynę, która sprawia, że ​​ta przyprawa jest silnym przeciwutleniaczem. Ma także potencjał do rozszerzania naczyń krwionośnych, zwalczania oksydacji i zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do dobrego zdrowia serca. Kapsaicyna pomaga w redukcji trójglicerydów i cholesterolu LDL, dwóch głównych czynników ryzyka chorób serca.

Ponadto pomaga spalić kalorie i wspomaga utratę wagi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

 • Dodaj ½ do 1 łyżeczki pieprzu cayenne do szklanki gorącej wody. Pij kilka razy w tygodniu.
 • Możesz przyjmować suplementy kapsaicyny od 2000 do 4000 jm co drugi dzień. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem suplementów.

Uwaga: Ważne jest, aby nie przyjmować go w nadmiarze. Kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i dzieci powinny unikać tej przyprawy.

6. Zielona herbata

Zielona herbata jest bardzo dobra dla twojego serca dzięki flawonoidom i przeciwutleniaczom. Poprawia zdrowie komórek tworzących wewnętrzną warstwę serca i naczyń krwionośnych. Odgrywa kluczową rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

W badaniu z 2008 r. opublikowanym w czasopiśmie European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation podano, że regularne przyjmowanie zielonej herbaty poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Wypijając więcej niż 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie, można zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu zawału serca lub udaru mózgu o 26 procent.

 • Pij codziennie 4 do 5 filiżanek zielonej herbaty (najlepiej bez kofeiny).
 • Możesz nawet wziąć od 100 do 750 mg standaryzowanego ekstraktu z zielonej herbaty dziennie po konsultacji z lekarzem.

7. Cynamon

Ta dobrze znana przyprawa może zapewnić ochronę przed chorobami serca. Hamuje uwalnianie zapalnych kwasów tłuszczowych z błon płytkowych krwi, co pomaga utrzymać prawidłową jakość krwi. To z kolei zmniejsza wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić tętnice i inne narządy.

Ponadto pomaga obniżyć poziom trójglicerydów, a także cholesterolu LDL, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania serca.

 • Aby uzyskać korzyści lecznicze, spożywaj ½ do 1 łyżeczki cynamonu w proszku dziennie. Posyp cynamonem płatki owsiane, dodaj go do herbaty, koktajli i sałatek.

Uwaga: Osoby uczulone na cynamon muszą unikać tej przyprawy. Ponadto osoby przyjmujące preparaty rozrzedzające krew muszą skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tej przyprawy.

8. Imbir

Imbir ma naturalne właściwości rozrzedzające krew i przeciwzapalne, które mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL. Aktywnym składnikiem imbiru jest gingerol, związek, który pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i stymuluje przepływ krwi w organizmie.

W badaniu z 2000 roku opublikowanym w Journal of Nutrition, naukowcy odkryli, że regularne przyjmowanie ekstraktu z imbiru obniża poziom cholesterolu w osoczu, hamuje utlenianie LDL i łagodzi rozwój miażdżycy.

 • Zrób imbirową herbatę i pij ją na gorąco lub na zimno, 2 lub 3 razy dziennie.
 • Możesz również wziąć suplement imbiru, po konsultacji z lekarzem.

Uwaga: Jeśli bierzesz rozcieńczalniki krwi, skonsultuj się z lekarzem, ile imbiru należy spożywać w postaci pokarmu lub suplementu.

9. Kozieradka

Kozieradka ma właściwości antyoksydacyjne i kardioprotekcyjne, dzięki czemu jest ważnym ziołem dla promocji zdrowia serca. W kozieradce występuje kilka związków, które mogą obniżać poziom cholesterolu, leczyć zatkane tętnice, obniżać ciśnienie krwi i zapobiegać atakom serca.

Ponadto pomaga stabilizować poziom cukru we krwi i zapobiega otyłości, czyli dwóm głównym czynnikom odpowiedzialnym za choroby serca.

 • Namocz 1 łyżeczkę nasion kozieradki w wodzie na noc. Następnego ranka usuwamy wodę i jemy nasączone nasiona na pusty żołądek. Zrób to codziennie.
 • Możesz nawet pić od 1 do 2 filiżanek herbaty z nasion kozieradki dziennie.

10. Kolendra

Zarówno świeże liście jak i nasiona kolendry są dobre dla twojego serca dzięki działaniu przeciwpłytkowym i naturalnym właściwościom przeciwutleniającym. Pomaga zmniejszyć agregację płytek, co może spowodować upośledzenie przepływu krwi do serca.

Nasiona kolendry mają działanie hipolipidemiczne w organizmie, które pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów . Badanie z 2008 roku opublikowane w Journal of Environmental Biology potwierdza ten fakt. Kolendra jest również przydatna w leczeniu cukrzycy, głównego czynnika ryzyka chorób serca.

 • Dodaj 1 łyżeczkę proszku z nasion kolendry do szklanki wody. Zagotuj wodę, zaparz i wypij raz dziennie.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Czosnek do ucha – czy ta metoda rzeczywiście działa?

Czosnek jest wykorzystywany od wieków na różne dolegliwości, wkładano również czosnek do ucha, aby pozbyć się bólów ucha. Chociaż nie ma wielu naukowych dowodów na...

To się dzieje, gdy wstrzymujesz oddawanie moczu

Wszyscy znamy sytuacje, w których jesteśmy zbyt zajęci, aby natychmiast podążać za naszym instynktem, aby ulżyć organizmowi. Niezależnie od tego czy chodzi o pracę,...

Mrożone cytryny – zwalcz złośliwe nowotwory w organizmie

Sok z cytryny jest ogólnie korzystny w okresie letnim jako orzeźwiający napój. Cytryna jest dość popularna jako składnik aktywny w wielu domowych środkach przydatnych do wyleczenia...

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Tarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się z przodu szyi....

To się dzieje z Twoim sercem kiedy regularnie spożywasz jagody

Jednymi z najpopularniejszych owoców, oprócz truskawek, są także jagody. Można je spożywać na milion różnych sposobów i chronić organizm na milion różnych sposobów.Pomimo faktu,...

Bostonka (choroba bostońska): objawy, leczenie, wysypka

Bostonka (choroba bostońska) jest wysoce zakaźną infekcją. Jest spowodowana przez wirusy z rodzaju Enterovirus, najczęściej przez Coxsackie. Wirusy te mogą przenosić się z osoby...