10 najważniejszych korzyści zdrowotnych z szafranu

Szafran to jedna z najbardziej egzotycznych i drogich przypraw, znana z głębokiego kasztanowego koloru i słodkiego smaku. 

Jego wyraźny smak pochodzi od związków chemicznych, takich jak pikrocyrina i safranal. Zawiera również naturalny karotenoid, znany jako crocin, który nadaje szafranowi bogaty kolor.

Ze względu na wyjątkowe połączenie koloru i smaku szafran jest cennym składnikiem wielu kuchni na całym świecie.

Szafran ma również szereg zalet terapeutycznych i zdrowotnych. Zawiera szereg składników chemicznych, takich jak witamina A, kwas foliowy, miedź, potas, wapń, mangan, żelazo, selen, cynk, magnez, ryboflawina i tiamina.

Dodatkowo zawiera rozpuszczalne w oleju pigmenty, takie jak likopen, alfa-karoten, beta-karoten i zeaksantyna.

W małych dawkach szafran jest bardzo korzystny dla twojego zdrowia. Jednak przyjmowanie go w nadmiarze może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak wymioty, senność, zmniejszenie apetytu, nudności i może pogorszyć niektóre choroby serca. Dodatkowo to zioło może nie być odpowiednie dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na chorobę afektywną dwubiegunową.

Oto 10 korzyści zdrowotnych szafranu.

1. Wspomaga trawienie

Szafran jest skuteczny w łagodzeniu problemów związanych z gazem i kwasicą, ponieważ pomaga w trawieniu. Ponadto ma właściwości wiatropędne, co oznacza, że ​​pomaga zmniejszyć wzdęcia i tłumić skurcze żołądka.

Codziennie pij herbatę z szafranem, aby poprawić trawienie i zmniejszyć ilość gazu. Aby przygotować herbatę, dodaj szczyptę szafranu do szklanki wody i gotuj. Dodaj trochę surowego miodu według własnego gustu, a następnie wypij.

2. Leczy bezsenność

Możesz także użyć szafranu do leczenia zaburzeń snu, takich jak bezsenność. Jego łagodne właściwości uspokajające pomagają rozluźnić nerwy i uspokoić ciało. To z kolei promuje zdrowy sen.

Przed pójściem do łóżka wypij szklankę ciepłego szafranu. Umieść trochę szafranu w filiżance ciepłego mleka, dodaj trochę miodu i pij codziennie wieczorem przed pójściem spać.

3. Wzmacnia wzrok

Według badań przeprowadzonych w 2009 roku na Uniwersytecie w Sydney przez wizytującego naukowca z University of L’Aquila we Włoszech, szafran ma niezwykły wpływ na geny, które regulują działanie kluczowych komórek widzenia oka.

Dodatkowo szafran chroni komórki wzroku (fotoreceptory) przed uszkodzeniem, a także pomaga spowolnić i odwrócić przebieg oślepiających chorób, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej i barwnikowe zwyrodnienie siatkówki.

Aby poprawić wzrok możesz wziąć wyciąg z szafranu jako suplement diety. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie prawidłowej dawki.

4. Poprawia pamięć

Uważa się, że szafran pomaga hamować agregację i odkładanie się amyloidu β w mózgu, pomagając w ten sposób w leczeniu choroby Alzheimera.

Badanie z 2010 r. opublikowane w Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics wykazało, że szafran poprawia funkcje poznawcze u uczestników z łagodną i umiarkowaną chorobą Alzheimera. Wymagane jest jednak bardziej kontrolowane badanie.

Szafran ma również pozytywny wpływ na zachowanie uczenia się, koncentrację i pamięć.

Aby poprawić pamięć regularnie pij mleko szafranowe lub herbatę szafranową.

5. Poprawia zdrowie serca

Szafran pomaga również poprawić zdrowie serca. Badania na zwierzętach wykazały, że może to pomóc obniżyć poziom cholesterolu i obniżyć wysokie ciśnienie krwi.

Jego właściwości przeciwutleniające pomagają zapobiegać powstawaniu płytki i utrzymywać tętnice i naczynia krwionośne w dobrym stanie zdrowia. Jego właściwości przeciwzapalne sprzyjają również zdrowiu sercowo-naczyniowemu.

Aby poprawić swoje zdrowie serca, weź szafran w suplemencie lub w formie dietetycznej. Przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego należy skonsultować się z lekarzem.

6. Leczy astmę

Szafran może również pomóc osobom z astmą, w których drogi oddechowe stają się wąskie i utrudniają normalny oddech. Pomaga zmniejszyć stan zapalny w płucach, umożliwiając przepływ większej ilości powietrza przez płuca. Ułatwia to oddychanie, co pomaga zmniejszyć nasilenie ataków astmy.

Wraz z astmą szafran może pomóc w leczeniu innych schorzeń związanych z układem oddechowym.

Wypij kilka filiżanek herbaty szafranowej przez kilka dni, aby zmniejszyć nasilenie ataku astmy.

7. Łagodzi dyskomfort menstruacyjny

Według badań z 2008 r. opublikowanych w czasopiśmie BJOG: An International Journal of Obstetrics & Gynecology, szafran może być stosowany jako alternatywne leczenie łagodzące objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

W przypadku PMS, weź 15 mg wyciągu szafranowego dwa razy dziennie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Pomoże to zmniejszyć objawy PMS, takie jak wzdęcia, skurcze, wahania nastroju, drażliwość, trądzik, tkliwość i bóle piersi.

Możesz również pić herbatę szafranową, aby złagodzić uczucie dyskomfortu menstruacyjnego, takie jak ból brzucha i obfite krwawienie.

8. Walczy z depresją

Szafran zawiera dużo karotenoidów i witamin z grupy B, które pomagają zwiększyć poziom serotoniny i innych substancji chemicznych w mózgu, które są związane z depresją.

Badanie z 2005 r. opublikowane w Journal of Ethnopharmacology uznało, że szafran jest tak samo skuteczny jak fluoksetyna (Prozac) w zmniejszaniu łagodnej do umiarkowanej depresji.

Szafran, gdy jest prawidłowo przyjmowany skutecznie zmniejsza objawy depresji. Weź 15 mg wysuszonego ekstraktu szafranu dwa razy dziennie. Możesz również użyć szafranu do gotowania lub koktajli mlecznych.

9. Poprawia wygląd skóry

Szafran ma naturalne właściwości rozjaśniające skórę, które pomagają uzyskać promienną, gładką cerę.

  • Namoczyć kilka szafranowych nici w 2 łyżeczkach mleka na 15 do 20 minut. Możesz również dodać trochę miodu. Nałożyć mieszaninę na skórę i pozostawić na 20 do 30 minut przed umyciem. Rób to codziennie, aby uzyskać świecącą i młodszą skórę.

10. Spowalnia starzenie

Szafran zawiera przeciwutleniacze, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą powodować przedwczesne starzenie. Ponadto jest skuteczny w leczeniu trądziku, przebarwień, plam starczych i zaskórników, które mogą uszkodzić twoją skórę i sprawić, że będziesz wyglądać na starszego niż jesteś.

  • Wymieszać szczyptę szafranu z surową miazgą papai. Nakładaj na twarz i szyję na 15 minut przed wzięciem prysznica. Stosowany regularnie pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek i przebarwień.
  • Aby pozbyć się trądziku, przebarwień i pryszczów należy masować skórę szafranem namoczonym w mleku dwa razy dziennie.
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: