Strona głównaZdrowie10 najważniejszych korzyści zdrowotnych zielonej herbaty

10 najważniejszych korzyści zdrowotnych zielonej herbaty

Zielona herbata jest jednym z najbardziej cenionych i powszechnie spożywanych napojów na świecie. Poza tym, że jest pysznym napojem, zielona herbata ma wiele potężnych zalet ze względu na swoje znaczące właściwości przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne.

Związki obecne w tym napoju zapewniają ulgę w wielu typowych problemach zdrowotnych, a jednocześnie zmniejszają ryzyko wielu przewlekłych chorób i poważnych problemów zdrowotnych.

Ze względu na ogromne korzyści zdrowotne zielona herbata może zdziałać cuda dla twojego zdrowia. Tylko trzy do czterech filiżanek zielonej herbaty dzisiaj może zrobić dla zdrowia dużą przysługę.

1. Poprawia zdrowie mózgu

Nasze mózgi potrzebują prawidłowego funkcjonowania zdrowych naczyń krwionośnych. Według szwajcarskiego badania, ludzie, którzy piją zieloną herbatę regularnie mają większą aktywność w obszarze pamięci roboczej swoich mózgów.

Stwierdzono również, że zielona herbata pomaga blokować powstawanie płytek, które są powiązane z chorobą Alzheimera i Parkinsona, dwoma najczęstszymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.

Zielona herbata nawet opóźnia pogorszenie spowodowane przez Alzheimera i Parkinsona, ze względu na bioaktywne związki obecne w zielonej herbacie, które mogą mieć różne działanie ochronne na neurony. Aby zwiększyć swoją pamięć i zapobiec chorobom, po prostu wypij jedną lub dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie.

2. Obniża poziom cukru we krwi

Zielona herbata pomaga również utrzymać stały poziom cukru we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Związki polifenoli i polisacharydów obecne w zielonej herbacie mogą być użyteczne dla obu rodzajów cukrzycy.

Zielona herbata może stymulować produkcję insuliny w trzustce, regulować poziom cukru we krwi i absorbować glukozę u osób z cukrzycą typu 1.

W cukrzycy typu 2 zielona herbata pomaga zmniejszyć częstsze skoki cukru we krwi, które często prowadzą do powikłań w oczach, sercu i nerkach. W rzeczywistości zielona herbata jest jedną z najlepszych rzeczy, które osoba z cukrzycą mogą umieścić w swoim planie diety.

3. Zmniejsza poziomy cholesterolu

Zielona herbata może również skutecznie obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi i poprawić stosunek dobrego cholesterolu do złego cholesterolu.

Badania dotyczące wpływu spożycia zielonej herbaty na poziom cholesterolu sugerują, że obniża on poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), „złego” cholesterolu.

Jednocześnie pomaga podnieść poziom lipoprotein o dużej gęstości (HDL), który jest uważany za „dobry”.

Istnieją pewne związki w zielonej herbacie, które pomagają blokować wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, jednocześnie pomagając w jego wydalaniu.

Ponadto zielona herbata utrzymuje tętnice w czystości, zapobiegając utlenianiu LDL, co może zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru.

4. Zdrowie jamy ustnej

Spożywanie zielonej herbaty wiąże się z poprawą zdrowia jamy ustnej i niższym ryzykiem ubytków. Naturalny fluorek w zielonej herbacie, polifenole i katechinach może skutecznie zabijać bakterie powodujące próchnicę, nieświeży oddech, ubytki i różne choroby dziąseł.

Według badań opublikowanych przez European Journal of Nutrition spożycie jednej lub więcej filiżanek zielonej herbaty dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko utraty zębów. Jednak nie należy dodawać do herbaty cukru i innych substancji słodzących.

5. Pomaga w utrzymaniu zdrowej masy ciała

Kilka badań dowiodło, że filiżanka zielonej herbaty dziennie może redukować tkankę tłuszczową, szczególnie w okolicy brzucha . Może również znacznie zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej i obwód talii.

Również katechiny w zielonej herbacie pomagają wytwarzać ciepło w ciele, które z kolei spala dodatkowe kalorie. Polifenol w zielonej herbacie działa wzmacniając poziom utleniania tłuszczu i szybkość z jaką organizm zamienia jedzenie w kalorie.

Badania wskazują, że połączenie kofeiny i innych związków w herbacie zdaje się wzmacniać metabolizm, spalać kalorie i rozkładać tłuszcz.

6. Zapobiega wypadaniu włosów

Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać wypadaniu włosów, a także mogą promować odrastanie włosów. Katechiny polifenolowe w zielonej herbacie blokują DHT, który jest kluczowym czynnikiem utraty włosów.

Dodatkowo zielona herbata ma składnik zwany galusanem epigallokatechiny (EGCG), który wspomaga wzrost włosów poprzez stymulację komórek rzęsatych.

Wypij kilka filiżanek zielonej herbaty dziennie, aby zapobiec wypadaniu włosów i ewentualnej pomocy w odbudowie włosów. Ponadto, schłodzoną świeżo zaparzoną zieloną herbatę, spłucz wilgotne włosy, a następnie spłucz włosy wodą po 10 minutach. Zrób to kilka razy w tygodniu przez co najmniej kilka miesięcy. Pomoże to również zmniejszyć problemy, takie jak łupież i sucha skóra głowy.

7. Walka z wiekiem

Przeciwutleniacze, szczególnie te znane jako polifenole w zielonej herbacie pomagają chronić skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. W rzeczywistości polifenole pomagają zwalczać różne oznaki starzenia , promować długowieczność i leczyć choroby skóry.

Uważa się również, że wysokie poziomy oligomerycznych proantocyjanidyn w zielonej herbacie spowalniają przedwczesne starzenie się, jeśli są stosowane wewnętrznie. To jeden z powodów, dla których zielona herbata jest używana w wielu produktach kosmetycznych.

Badania wykazały, że zielona herbata stosowana zewnętrznie może również zmniejszyć uszkodzenia od słońca. Ponadto zielona herbata pomaga zwalczać raka skóry.

8. Obniża ciśnienie krwi

Uważa się, że regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko wysokiego ciśnienia krwi. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi poprzez represję angiotensyny, co prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi.

W rzeczywistości, według badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, ludzie, którzy spożywali od pół do dwóch i pół filiżanki zielonej herbaty regularnie przez co najmniej jeden rok zmniejszyli ryzyko rozwoju wysokiego ciśnienia krwi o 46% w porównaniu do tych, którzy nie pili w ogóle tej herbaty.

9. Zmniejsza ryzyko raka

Wiele badań wskazuje, że liczne przeciwutleniacze zawarte w zielonej herbacie mogą zmniejszać ryzyko różnych nowotworów, takich jak rak piersi, prostaty, jelita grubego, trzustki, przełyku, pęcherza moczowego, płuc i żołądka.

W rzeczywistości, przeciwutleniacze w zielonej herbacie są 100 razy bardziej skuteczne niż witamina C i 24 razy lepsze niż witamina E. Picie 4 filiżanek zielonej herbaty dziennie może być konieczne, aby czerpać korzyści przeciwrakowe.

10. Utrzymuje mocne kości

Wysoka zawartość fluoru w zielonej herbacie pomaga utrzymać wytrzymałość kości . Regularne spożywanie zielonej herbaty wiąże się z mniejszym ryzykiem złamań osteoporotycznych. Utracie gęstości kości zapobiegają właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne obecne w zielonej herbacie.

Pomaga tłumić rozkład kości przy jednoczesnym zwiększaniu ilości i aktywności komórek budujących kość. Pij zieloną herbatę każdego dnia, aby pomóc zachować gęstość kości.

A więc filiżanka zielonej herbaty to dobry sposób na rozpoczęcie dnia i wsparcie wielu aspektów dobrego zdrowia.

Zobacz Też: