10 oznak, że Twoje ciało jest zalane toksynami i potrzebuje detoksu

Nawet Twój ulubiony smartfon to wylęgarnia brudu, w której roi się od bakterii, przez które możesz poważnie zachorować. Codziennie w Twoim organizmie gromadzą się toksyny, a kiedy osiągniesz punkt krytyczny, możesz zachorować na poważną chorobę.

Przygotowaliśmy  listę objawów wskazujących na nadmierne obciążenie toksynami w organizmie. Pomogą Ci zorientować się, kiedy nadszedł czas na detoks.

A na koniec artykułu przedstawiamy także kilka prostych sposobów na pozbycie się toksyn.

1. Cierpisz na zaparcia

Kiedy jemy żywność, mimowolnie spożywamy wiele zawartych w niej substancji chemicznych, takich jak konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty. Ogniem tych toksyn muszą stawić czoła także jelita, których zadaniem jest trawienie. Nagromadzenie toksyn często prowadzi do podrażnienia żołądka i zaparć.

Jedzenie żywności organicznej, ograniczenie spożycia alkoholu i picie dużej ilości wody powinno pomóc rozwiązać ten problem.

2. Masz mglisty umysł

Jeśli masz zawroty głowy, jesteś zdezorientowany i masz problemy z koncentracją nawet rano po dobrze przespanej nocy, toksyny mogą płatać Ci figle.

Toksyny te powodują poważne reakcje, pozbawiając organizm ważnych witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania. Coś podobnego dzieje się, gdy zatankujesz niewłaściwe paliwo do samochodu.

3. Dezodoranty nie pomagają, a nadal czujesz nieprzyjemny zapach

Wziąłeś poranny prysznic, użyłeś dezodorantu, a ludzie w autobusie wciąż kręcą nosem, gdy się do nich zbliżasz? Zgadłeś: toksyny mogą powodować smród!

Toksyny te podczas trawienia wytwarzają gazy i nieprzyjemny zapach, które przedostając się przez pory tworzą zapach, który może konkurować nawet z najbardziej nieprzyjemnym wiatrem, jakiego kiedykolwiek doświadczyłeś.

4. Bóle stawów i mięśni cię niszczą

Jeśli nie chodziłeś na siłownię ani nie wykonywałeś żadnej męczącej fizycznie pracy, a mimo to bolą Cię mięśnie i stawy, może to oznaczać nagromadzenie się toksyn.

Bóle ciała wskazują, że możesz mieć w sobie ukryty stan zapalny. Jeśli więc nie ma innych przyczyn zapalenia, spróbuj przeprowadzić detoks.

5. Na Twojej skórze pojawiają się nowe plamy

Skóra jest największym organem naszego ciała i często jest narażona na działanie zanieczyszczeń. Szkodliwe chemikalia można znaleźć także w produktach, których używamy, takich jak szampony, odżywki i balsamy.

Narażenie na tak wiele substancji chemicznych może prowadzić do takich objawów, jak trądzik, wysypka i egzema.

6. Coraz trudniej Ci zasnąć

Z jednej strony nagromadzenie toksyn powoduje uczucie wyczerpania, z drugiej strony pogarsza je, zakłócając sen.

Duże ilości toksyn w organizmie mogą powodować zaburzenie poziomu hormonu regulującego sen, kortyzolu, co negatywnie wpływa na sen.

Bezsenność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli więc trudniej Ci zasnąć, rozważ przeprowadzenie detoksu.

7. Przybierasz na wadze

Jeśli pomimo tych wszystkich wspaniałych treningów na siłowni nadal przybierasz na wadze, być może coś jest nie tak z Twoimi hormonami.

Toksyny mogą niekorzystnie wpływać na poziom niektórych hormonów w organizmie, w tym odpowiedzialnych za przyrost masy ciała. Pomocne powinno być przejście na zdrową dietę organiczną i poddanie się detoksykacji.

8. Twój oddech wciąż śmierdzi

Nieświeży oddech jest zwykle objawem problemów trawiennych. Dzieje się tak, gdy Twój układ trawienny musi ciężko pracować, aby strawić wszystko, co zjadłeś.

Jednak problemy trawienne mogą również wystąpić, gdy wątroba próbuje pozbyć się wszystkich nagromadzonych toksyn. Jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest pozbycie się trucizn.

9. Twoje paznokcie u nóg są łamliwe i nieestetyczne

Grawitacja ściąga toksyny z organizmu, co może powodować problemy z paznokciami u nóg. Palce u nóg pozostają w ciemności skarpet i butów przez większość dnia, tworząc ekosystem, który uwielbiają grzyby i pleśnie. W ich połączeniu paznokcie stają się siedliskiem rozwoju grzybów.

Chociaż istnieją preparaty farmaceutyczne do ich leczenia, podejście holistyczne polega na leczeniu ich od wewnątrz, poprzez detoksykację.

10. Twoje włosy szybciej wypadają

Wypadanie włosów jest objawem toksycznego obciążenia spowodowanego codziennymi toksynami. Może to być działanie szkodliwych trucizn takich jak m.in. arsen, ołów i tal (występujących w dymie papierosowym), które mogą być nawet śmiertelne.

Dlatego nie należy lekceważyć wypadania włosów i spieszyć się do lekarza.

Jak przeprowadzić detoks

Kiedy doświadczasz jednego lub więcej z opisanych powyżej schorzeń, dobrym pomysłem może być poddanie się detoksykacji.

Chociaż dostępne są bardziej złożone procedury detoksykacji, wprowadzanie prostych zmian w stylu życia, takich jak:

1. Pij odpowiednią ilość wody. Woda pomaga wypłukać toksyny.

2. Toksyny sieją spustoszenie w wątrobie. Aby zachować silną wątrobę, pij herbatę z mniszka lekarskiego lub dodawaj do jedzenia natkę pietruszki, kolendrę lub ostropest plamisty.

3. Ćwicz jogę. Poprawia krążenie w organizmie i pomaga pozbyć się toksyn.

4. Myj zęby wieczorem po jedzeniu. Nie zapomnij także o czyszczeniu języka.

5. Jedz wyłącznie czystą, niezanieczyszczoną i organiczną (bio) żywność.

6. Dodaj do swojej diety probiotyki.

7. Używaj wyłącznie naturalnych kosmetyków, które nie zawierają substancji zapachowych i innych toksyn.