Strona głównaZdrowie10 sposobów na utrzymanie silnych i zdrowych płuc

10 sposobów na utrzymanie silnych i zdrowych płuc

Płuca nigdy nie odpoczywają. Transportują tlen, którym oddychamy z atmosfery do krwioobiegu, a w zamian uwalniają dwutlenek węgla z powrotem do powietrza. Płuca pozwalają komórkom w naszym ciele pracować i rosnąć.

Przeciętny człowiek oddycha około 25 000 razy dziennie. To 16 oddechów na minutę. Jak widzimy, płuca są niezbędne dla naszego organizmu.

Jednak nasze płuca są również bardzo delikatne. Są podatne na obrażenia, zarazki, a nawet jakość powietrza, którym oddychamy. Właśnie dlatego choroby płuc, takie jak astma, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, gruźlica i rak są dziś bardzo powszechne.

W tym artykule zbadamy dziesięć ważnych sposobów na utrzymanie płuc w zdrowiu i aktywności.

Rzuć palenie

Po pierwsze i najważniejsze, jeśli regularnie angażujesz się w palenie tytoniu, powinieneś zakończyć ten nawyk. Palenie może poważnie uszkodzić płuca i ma niszczący wpływ na układ oddechowy.

Dym papierosowy zwęża drogi oddechowe i sprawia, że ​​oddychasz szybciej. Długotrwałe narażenie na dym papierosowy niszczy tkankę płucną i stwarza poważne zagrożenie rakiem.

Ogranicz ekspozycję na bierne palenie

Ludzie, którzy nie palą, również wdychają dym papierosowy. Unikaj miejsc publicznych, w których można palić, staraj się przebywać w hotelach wolnych od dymu tytoniowego i nie zezwalaj na palenie w domu, samochodzie lub miejscu pracy.

Bierne palenie jest również bardzo toksyczne i może powodować uszkodzenie płuc.

Unikaj zanieczyszczeń

Podobnie jak dym papierosowy, zanieczyszczenia w powietrzu mogą wyrządzić szkody w płucach i zdrowiu. Należy unikać zanieczyszczeń przemysłowych, spalin samochodowych i dymów kominkowych. Nawet syntetyczne zapachy z pralni i odświeżaczy powietrza emitują toksyczne chemikalia.

Podczas budowy lub przebudowy domu staraj się używać ekologicznych materiałów, takich jak linoleum, unikając w jak największym stopniu farb formaldehydowych i LZO.

Oddychaj lepszym powietrzem

Posiadanie roślin w domu może zwiększyć czystość powietrza, którym oddychasz każdego dnia. Najlepiej mieć co najmniej dwie rośliny doniczkowe na każde 130 metrów kwadratowych.

Najlepsze rośliny domowe, które najbardziej mogą pomóc Twojemu powietrzu to palmy bambusowe, bluszcz angielski, aloes, lilia pokojowa itp.

Staraj się nie używać zbyt silnych środków czyszczących, aerozoli i silnych zapachów.

Ćwicz głębokie oddychanie

Jeśli nauczysz się głęboko oddychać, poprawi to życie twoich płuc w perspektywie długoterminowej. Będziesz miał mniej problemów związanych z płucami, a to zmniejszy szanse na inny rodzaj wyzwań i chorób, takich jak problemy sercowo-naczyniowe.

Ćwiczenia mogą pomóc ci nabrać nawyku głębokiego oddychania. Aby to zrobić, usiądź w cichym miejscu, w którym możesz się zrelaksować. Z zamkniętymi oczami zacznij oddychać głęboko przez nos, licząc do pięciu.

Po wdechu wstrzymaj oddech na kilka sekund, a następnie wypuść powietrze, które wstrzymujesz, powoli wydychając powietrze. Powinieneś wykonywać to ćwiczenie sześć do ośmiu razy dziennie.

Naucz się grać na saksofonie

Gra na instrumencie dętym, takim jak saksofon, flet lub klarnet może poprawić zdrowie płuc. Instrumenty te zwiększają pojemność płuc w największym stopniu. W pewnym sensie możesz wykorzystać grę na instrumentach dętych jako regularny trening płuc.

Śpiewanie jest również korzystne. Śpiew może poprawić wydajność powietrza poprzez pracę przepony.

Wreszcie, jeśli nie lubisz śpiewać i słuchać muzyki spróbuj dmuchać w balony. Zwiększy to również przepustowość powietrza. Nadmuchaj kilka balonów dziennie, używając głębokich oddechów.

Utrzymuj zrównoważoną dietę

Zdrowa i pożywna dieta może pomóc ciału oczyścić się ze szkodliwych toksyn i zapewnić wydolność płuc.

Zacznij od włączenia większej ilości przeciwutleniaczy do posiłków, takich jak cebula, czosnek, imbir, kurkuma, oregano, granaty, grejpfruty, jabłka, mięta pieprzowa, zielona herbata itp.

Spróbuj także zdobyć więcej źródeł białka, takich jak mleko, ryby, ser, orzechy i drób, aby naprawić i utrzymać mięśnie oddechowe.

Ogranicz także spożycie pokarmów bogatych w cholesterol, tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych.

Ćwicz regularnie

Regularne ćwiczenia mogą być doskonałym sposobem na zwiększenie wydolności płuc. Jeśli często ćwiczysz, znacznie łatwiej będzie dobrze zaopatrzyć swoje serce i mięśnie w tlen. W przyszłości będzie to miało ogromny wpływ na twoje serce.

Staraj się wykonywać czynności sercowo-naczyniowe codziennie przez około 20 minut. Ten rodzaj ćwiczeń wzmocni mięśnie wokół serca i płuc. Ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie, jazda na rowerze i taniec stanowią dobrą alternatywę dla codziennych czynności.

Higiena

Jeśli masz skłonność do infekcji i trudności w oddychaniu, nie możesz pozwolić sobie na złą higienę. Praktykowanie dobrej higieny pomoże w zapobieganiu typowym chorobom, takim jak przeziębienie, grypa lub inne choroby o charakterze oddechowym.

Pamiętaj, aby regularnie myć ręce wodą i mydłem. Możesz również użyć środka dezynfekującego na bazie etanolu, jeśli nie masz mydła i wody w razie potrzeby.

Zawsze używaj chusteczki do nosa podczas kichania lub kaszlu. Zakryj nimi usta i nos. Staraj się również odkurzać częściej. Oczyść dywany i chodniki.

Upewnij się, że regularnie kontrolujesz swoje zdrowie

Jeśli chodzi o twoje zdrowie, kluczem jest zapobieganie! Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Regularne sprawdzanie stanu zdrowia zapewni prawidłowe funkcjonowanie płuc.

Choroby płuc często pozostają niewykryte, dopóki nie staną się dotkliwe. Jeśli jednak regularnie przeprowadzasz kontrolę stanu zdrowia, szanse na wczesne wykrycie są znacznie większe.

Zobacz Też: