10 super ziół, które oczyszczą Twoje nerki

Uwaga: przed zażyciem tych ziół skonsultuj się z lekarzem. Mogą one nie być odpowiednie dla osób z chorobami nerek i innymi schorzeniami. Mogą również wchodzić w interakcje z pewnymi lekami.

Nerki – narządy znajdujące się w tylnej części brzucha – pełnią bardzo ważne funkcje w ciele.

Są odpowiedzialne za usuwanie toksyn i odpadów z krwi. Ponadto uwalniają trzy ważne hormony – erytropoetynę, reninę i kalcytriol.

Hormony te odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Nerki pracują z innymi narządami 24/7 w celu regulacji ciśnienia krwi, zwiększenia produkcji krwinek czerwonych i syntezy witaminy D.

Nerki to w rzeczywistości samooczyszczające się narządy. Aby wesprzeć tę funkcję, musisz spożywać odpowiednie płyny, które mogą zawierać pokarmy, takie jak owoce i warzywa, a także wodę i inne płyny.

Oprócz usuwania toksyn, prawidłowe oczyszczenie nerek może również pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i poprawić funkcjonowanie układu moczowego i pęcherza moczowego.

Być może będziesz musiał podjąć dodatkowe kroki w celu oczyszczenia nerek, jeśli masz objawy, takie jak uczucie zmęczenia lub zmienne nastroje, ból w nerkach po jedzeniu, egzema, trądzik, wysypki skórne, wzdęcia, nagły wzrost masy ciała i problemy takie jak kamica nerkowa i częste problemy z pęcherzem moczowym lub infekcje dróg moczowych (UTI).

Zdrowa dieta, ćwiczenia i pozostawanie w stanie nawodnienia są niezbędne do podtrzymania zdrowia Twoich nerek. Aby uzyskać dodatkową pomoc, możesz włączyć do diety niektóre zioła, które mogą pomóc w oczyszczeniu nerek.

Oto 10 najlepszych ziół do oczyszczenia nerek.

1. Pietruszka

Pietruszka jest silnym, naturalnym ziołem moczopędnym, które może oczyścić nerki. Promuje zwiększone wydzielanie moczu, aby pomóc wypłukać bakterie i drobnoustroje z nerek. Pietruszka zawdzięcza swoje działanie moczopędne związkom apiolowym i mirystycynie.

Badanie z 2002 r. opublikowane w Journal of Ethnopharmacology wykazało, że szczury, które piły ekstrakt z nasion pietruszki, produkowały znacznie więcej moczu w ciągu 24 godzin niż te, które piły wodę.

 • Wypij kilka filiżanek herbaty pietruszki przez około tydzień, aby oczyścić nerki. Aby przygotować herbatę, dodaj 1 łyżkę stołową pokruszonej świeżej pietruszki do kubka wrzącej wody. Zakryj i odczekaj 5 minut, następnie odcedź.
 • Alternatywnie przygotuj detoksykujący napój, mieszając ¼ szklanki soku z pietruszki, ½ szklanki wody i odrobinę miodu i soku z cytryny. Pij dwa razy dziennie przez kilka tygodni.
 • Możesz również włączyć to zioło do swojej sałatki i innych potraw.

Uwaga: Jeśli jesteś w ciąży, unikaj spożywania dużych ilości pietruszki.

2. Korzeń mniszka lekarskiego

Według badań z 2009 r. opublikowanych w Journal of Alternative and Complementary Medicine, mniszek lekarski działa jako środek moczopędny u ludzi i zwiększa produkcję moczu. Ze względu na swoje właściwości moczopędne, pomaga oczyścić zarówno nerki, jak i wątrobę. Ponadto mniszek lekarski łagodzi zatrzymywanie wody i łagodzi podrażnienia układu moczowego.

Aby oczyścić nerki, można pić 2 szklanki mniszka lekarskiego dwa razy dziennie przez kilka tygodni. Aby zrobić herbatę:

 1. Zagotuj 2 łyżeczki suszonego korzenia mniszka lekarskiego w 1 szklance wody przez 5 minut.
 2. Wyłącz ogrzewanie, przykryj i odstaw około 10 minut.
 3. Odcedź, dodaj trochę miodu i wypij herbatę.

Możesz również zrobić tę herbatę z torebek herbaty mniszka lekarskiego.

Uwaga: Ponieważ zioło to może reagować z niektórymi lekami, przed użyciem mniszka lekarskiego, aby oczyścić nerki skonsultuj się z lekarzem.

3. Prawoślaz lekarski

Prawoślaz lekarski zawiera również właściwości moczopędne, które sprzyjają zwiększonemu przepływowi moczu. Pomaga to oczyścić nerki z gromadzenia się toksyn i wspomaga zdrowie nerek. Ponadto może zwalczać infekcje nerek, dróg moczowych i pęcherza moczowego.

 1. Dodaj 1 łyżkę suszonych korzeni i liści do kubka gorącej wody.
 2. Przykryj i odczekaj 8 do 10 minut, a następnie odcedź.
 3. Pij 2 szklanki tej ziołowej herbaty codziennie przez tydzień, aby oczyścić nerki.

Uwaga: Unikaj prawoślazu w okresie ciąży, karmienia piersią lub cukrzycy.

4. Imbir

Imbir jest kolejnym skutecznym ziołem oczyszczającym, może pomóc wypłukać toksyny i szkodliwe substancje z nerek, a także poprawić trawienie. Zioło to jest również korzystne dla oczyszczenia wątroby.

 • Jednym z najlepszych sposobów na czerpanie korzyści z oczyszczania przez imbir jest popijanie herbaty imbirowej. Aby przygotować herbatę, gotuj 2 łyżeczki świeżo startego imbiru w 2 szklankach wody przez 10 minut. Odcedź, dodaj miód i sok z cytryny według smaku i wypij 2 – 3 razy dziennie.

5. Kurkuma

Kurkuma to inne znane zioło, które ma właściwości myjące. Oczyszcza nerki, odtruwa wątrobę i oczyszcza krew. Ponadto zawiera właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych nerek i infekcji.

 • Dodaj ½ łyżeczki kurkumy w proszku i imbiru w proszku do 2 szklanek wrzącej wody. Gotu przez 10 minut, a następnie odcedzić. Dodaj sok z ½ cytryny i 1 łyżkę syropu klonowego. Pij to raz dziennie przez kilka tygodni.

6. Seler

Seler ma naturalne właściwości moczopędne. Pomaga w usuwaniu toksyn i szkodliwych substancji z organizmu poprzez zwiększenie oddawania moczu. Ponadto seler zawiera niezbędne składniki odżywcze, które pobudzają nerki. W rzeczywistości regularne spożycie selera może zapobiegać kamieniom nerkowym i infekcjom.

 • Pij 1 szklankę soku z selera codziennie przez kilka tygodni.

7. Pokrzywa

Pokrzywa może również pomóc w oczyszczeniu nerek. Ze względu na swoje właściwości moczopędne zwiększa produkcję moczu, pomaga usuwać odpady metaboliczne i wspomaga wydalanie przez nerki.

W tym samym czasie to zioło zatrzymuje bakterie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji nerek.

 1. Umieść 2 łyżeczki świeżej lub wysuszonej pokrzywy w filiżance gorącej wody.
 2. Odczekaj około 10 minut.
 3. Odcedź i dodaj trochę miodu.
 4. Pić tę ziołową herbatę dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

Uwaga: Ponieważ to zioło może zakłócać rozrzedzenie krwi, wysokie ciśnienie krwi, leki moczopędne i cukrzycowe, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem go do swojej diety.

8. Skrzyp

Skrzyp to pospolite ziele o właściwościach moczopędnych. Zwiększa wydalanie moczu, aby wypłukać szkodliwe toksyny i materiały z organizmu . Ponadto jego właściwości przeciwutleniające oferują wiele korzyści dla nerek i układu nerkowego.

 • Aby przygotować herbatę ze skrzypu, dodaj 1 do 3 łyżeczek świeżego lub suszonego skrzypu na filiżankę wrzątku. Przykryj, odczekaj 5 do 10 minut i odcedź przed wypiciem herbaty. Możesz pić od 2 do 3 filiżanek tej herbaty dziennie przez tydzień, aby oczyścić nerki.
 • Możesz także przyjmować suplementy ze skrzypu polnego, aby promować przepływ moczu. Przed zażyciem suplementów skonsultuj się z lekarzem.

9.Mącznica lekarska

Mącznica lekarska to zioło, które ma naturalne właściwości moczopędne, które pomagają oczyścić nerki i zwalczać infekcje nerek. Głównym składnikiem jest glikozyd fenolowy zwany arbutyną, który sprawia, że ​​zioło ma właściwości moczopędne.

Jego właściwości ściągające zachęcają szkodliwe toksyny i bakterie do wydalania z nerek. Zioło to pomaga również zachować równowagę pH moczu przed zbyt kwaśnym odczyniem.

Możesz wziąć tę herbatę ziołową lub formę suplementu, aby oczyścić nerki. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie prawidłowego dawkowania i procedury przyjmowania tego zioła.

10. Jedwab kukurydziany

Jedwab kukurydziany ma właściwości moczopędne i stymuluje produkcję moczu w celu usuwania odpadów i wody z nerek. Możesz go użyć do leczenia infekcji pęcherza moczowego, kamieni nerkowych i infekcji dróg moczowych.

 1. Umieść 2 łyżeczki suszonego jedwabiu kukurydzianego w filiżance.
 2. Zalej wrzątkiem, przykryj i odczekaj 10 do 15 minut, a potem odcedź.
 3. Pij tę herbatę 2 lub 3 razy dziennie.
 4. Upewnij się, że pijesz dużo innych płynów.

Uwaga: Ponieważ to zioło może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Dodatkowe wskazówki

 • Unikaj palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu i kofeiny.
 • Staraj się utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.
 • Utrzymuj odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.
 • Pij dużo wody przez cały dzień, aby zapobiec odwodnieniu.
 • Jeśli masz nadwagę, staraj się schudnąć i utrzymać zdrową masę ciała.
 • Unikaj smażonych potraw i zbyt dużej ilości soli.
 • Stosuj dietę bogatą w owoce, zielone warzywa i pełnoziarniste produkty.