10 ziół i domowych sposobów na zapalenie nerwu kulszowego (rwa kulszowa)

Czy kiedykolwiek obudziłeś się z rozdzierającym bólem zaczynającym się od ud do stóp podczas ruchu? Lub z dokuczliwym bólem w dolnej części pleców, który nie ustępuje bez względu na to, czego spróbujesz?

Może to oznaczać, że cierpisz na zapalenie nerwu kulszowego, znane jako rwa kulszowa, które powoduje bolesne pulsowanie w kończynach i dolnej części pleców.

Istnieją jednak inne czynniki, które mogą powodować ten stan, takie jak zwężenie kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa dysku, ciąża, kręgozmyk, zespół gruszkowaty (ból spowodowany skurczem mięśnia gruszkowatego), uraz pleców lub infekcje.

Obecnie istnieje wiele skutecznych metod stosowanych w leczeniu rwy kulszowej, jednak większość z nich przynosi chwilową ulgę.

Na szczęście istnieją pewne zioła, naturalne terapie i domowe środki zaradcze, które mogą pomóc zmniejszyć ciśnienie i stan zapalny podrażnionego nerwu kulszowego. Zazwyczaj problem ten rozwiązuje się w ciągu 6 tygodni.

Cóż, oto obiecane 10 domowych środków zaradczych i ziół na zapalenie lub ból nerwu kulszowego:

1. Masaż

Oprócz zdolności do zmniejszania bólu nerwu kulszowego, masaż może pomóc ciału w samoleczeniu, zwłaszcza jeśli przyczyną problemu jest skurcz mięśni.

Do masażu polecamy olejek z dziurawca, który należy nakładać 2-3 razy dziennie, aż do widocznej poprawy.

Lub możesz zrobić mieszankę 3 łyżek proszku z gałki muszkatołowej i 1 szklanki oleju sezamowego. Podgrzej tę mieszaninę i pozwól jej ostygnąć. Stosuj kilka razy w ciągu dnia przez kilka tygodni.

Pomyśl o masażu punktowym raz dziennie, ponieważ ból w dolnej części pleców, ud i pośladków w większości przypadków dotyczy punktów w okolicy małych i średnich mięśni pośladkowych.

2. Gorące lub zimne okłady

Gorące lub zimne okłady mogą złagodzić ból związany z zapaleniem nerwu kulszowego (rwa kulszowa) i ogólnie stanem zapalnym.

Zimny ​​​​kompres łagodzi ból i zmniejsza obrzęk wokół nerwu, podczas gdy gorący kompres może rozluźnić napięte mięśnie odpowiedzialne za ucisk nerwu kulszowego.

Możesz jednak łączyć płytki. Możesz zacząć od zimnego kompresu i zakończyć gorącym kompresem. Upewnij się, że używasz odparowanego ręcznika, aby aplikacja była bardziej skuteczna.

Umieść zimny lub gorący okład na bolesnym miejscu i pozostaw na 15 do 20 minut. Tę procedurę należy powtórzyć po kilku godzinach, aż zauważysz, że ból ustał.

Uwaga: Zaleca się, aby osoby cierpiące na problemy z krążeniem nie stosowały zimnych okładów.

3. Kurkuma

Korzeń ziela kurkumy może być stosowany w domowym leczeniu rwy kulszowej ze względu na działanie przeciwzapalne. Kurkumina, aktywny związek zawarty w kurkumie, może znacznie zmniejszyć ból nerwów i stany zapalne.

Zalecamy gotowanie 1 szklanki mleka razem z 1 łyżeczką kurkumy i małą łyżeczką cynamonu (opcjonalnie).

Dla poprawienia smaku można dodać trochę miodu. Pij ten niesamowity napój 1-2 razy dziennie, aż zauważysz poprawę.

Jednak można również przyjmować suplementy kurkumy, a mianowicie 250 do 300 mg kurkumy 3 razy dziennie przez kilka tygodni. Ale zanim zdecydujesz się je wziąć, skonsultuj się z lekarzem.

Uwaga: kurkuma nie jest odpowiednia dla osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe i rozrzedzające krew oraz cierpiących na kamienie żółciowe.

4. Krem z kapsaicyną

Kapsaicyna jest substancją czynną pieprzu cayenne. Jest uważany za ważny naturalny środek przeciwbólowy.

Nałóż maść lub krem ​​z 0,025 do 0,075% kapsaicyny na bolące miejsce przez 1 tydzień, więcej niż 4 razy dziennie.

Uwaga: Bardzo ważne jest, aby na zranioną skórę nie stosować kremu lub maści zawierającej kapsaicynę, ponieważ może to spowodować pieczenie.

5. Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia są bardzo ważne w leczeniu rwy kulszowej. Możesz zacząć ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie brzucha i pleców dzień lub dwa, zanim ból kulszowy się nasili. W ten sposób można utrwalić proces gojenia.

Bardzo skuteczne jest również rozciąganie kolan do klatki piersiowej. Może to prowadzić do zmniejszenia podrażnienia nerwu kulszowego i poprawy elastyczności dolnej części pleców.

Połóż się na podłodze na plecach ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Zegnij kolana i rozluźnij górną część ciała podczas wdechu. Przyciągnij uda do klatki piersiowej, trzymając ręce za nimi, tak daleko, jak to możliwe. Trzymaj stopy na podłodze.

Pozostań w tej pozycji przez 20 sekund, upewniając się, że oddychasz głęboko. Następnie ostrożnie połóż stopy na podłodze. Powtórz procedurę z drugą nogą.

Powtarzaj ćwiczenie 3 do 5 razy dziennie obiema nogami przez 3 do 5 minut.

Pozycje jogi, takie jak pozycje gołębia, kota i krowy, mogą pomóc zmniejszyć ból rwy kulszowej i ból pleców. Zaletą ćwiczeń jest to, że możesz je wykonywać w zaciszu własnego domu, bez konieczności chodzenia na siłownię.

Uwaga: Należy skonsultować się z lekarzem w celu opracowania odpowiedniego programu ćwiczeń.

6. Kora wierzby białej

Kora wierzby białej zawiera oligosacharydy z salicyną, które odpowiadają za jej silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Zalecamy suplementację 240 mg salicyny lub 120 mg wierzby białej dziennie przez kilka tygodni. Jednak przed przyjęciem suplementów diety skonsultuj się z lekarzem.

7. Korzeń kozłka lekarskiego

Korzeń kozłka lekarskiego jest uważany za bardzo skuteczny w zmniejszaniu bólu rwy kulszowej spowodowanego skurczem mięśni oraz w łagodzeniu przewlekłego bólu nerwów.

Przyjmuj 150 mg ekstraktu z korzenia kozłka lekarskiego jako suplement diety 3 razy dziennie przez kilka tygodni. Ale przed przyjęciem tych suplementów należy skonsultować się z lekarzem.

Masz jednak inną opcję – napar z korzenia kozłka lekarskiego. Aby przygotować tę herbatę, dodaj 1 łyżeczkę suszonego korzenia kozłka lekarskiego do filiżanki gorącej wody i zagotuj. Pij tę herbatę kilka razy w tygodniu, a zobaczysz kilka ulepszeń.

8. Akupunktura

Akupunktura może złagodzić ból rwy kulszowej, rozluźnić mięśnie i pomóc organizmowi w samoleczeniu.

Poprzez stymulację określonych punktów akupunkturowych można stymulować ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje uwalnianie substancji chemicznych zmieniających odczuwanie bólu lub wywołujących uczucie dobrego samopoczucia.

Według badania z 2009 roku opublikowanego w Journal of Traditional Chinese Medicine, można skutecznie złagodzić ból rwy kulszowej za pomocą rozgrzanych igieł do akupunktury. Badanie to obejmowało 30 osób, z których 17 doświadczyło złagodzenia bólu spowodowanego rwą kulszową po leczeniu.

9. Manipulacja kręgosłupa

Czy wiesz, że chiropraktyka jest uważana za jeden z najlepszych sposobów leczenia bólu szyi i pleców?

Chiropraktyka manipulacji kręgosłupa obejmuje różnorodne techniki, które obejmują szybkie, krótkie pociągnięcia, które mogą łagodzić podrażnienie nerwów, powodując stan zapalny i inne objawy rwy kulszowej.

10. Nasiona kozieradki

Nasiona kozieradki mają właściwości przeciwzapalne i są bardzo skuteczne w łagodzeniu bólu w dnie moczanowej i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Polecamy zmielić garść nasion kozieradki, a następnie dodać do nich odrobinę mleka. Następnie gotuj mieszaninę, aż stanie się papkowatą masą. Nałóż pastę na bolące miejsca jako okład i pozostaw na kilka godzin. Następnie możesz go umyć.

Powtarzaj ten proces, aż zobaczysz poprawę.

Więcej podpowiedzi

Oprócz wymienionych opcji domowego leczenia rwy kulszowej, zwykle naucza się również następujących rzeczy:

a) Unikaj palenia papierosów, ponieważ sprzyjają zwyrodnieniom dysku.

b) Bardzo ważne jest, aby ćwiczyć regularnie, ale upewnij się, że wykonujesz intensywne ćwiczenia.

c) Właściwa pozycja jest korzystna dla zmniejszenia nacisku w dolnej części pleców.

d) Unikaj gwałtownych, gwałtownych ruchów.

e) Wykonaj kilka prawidłowych unoszeń, utrzymując proste plecy i ugięte kolana. Użyj maty, która nie jest ani za twarda, ani za miękka.

f) Przyjmuj witaminę C, wapń i  magnez w postaci suplementów diety (koniecznie powiedz o tym lekarzowi).

g) Można również użyć ekstraktu z liści ziela krzewu Parilla. Zaleca się również przyjmowanie 1500 do 2000 mg diabelskiego pazura 2 razy dziennie. Uwaga: nie używaj tego, jeśli masz wrzód trawienny.

Wniosek

Przed zastosowaniem naturalnych środków wymienionych w tym artykule skonsultuj się z lekarzem w sprawie prawidłowego dawkowania i przydatności preparatu lub zioła specjalnie dla Ciebie, aby uniknąć ewentualnych interakcji z lekami, które już przyjmujesz.