Strona głównaZdrowie12 oznak organizmu kiedy wątroba jest uszkodzona

12 oznak organizmu kiedy wątroba jest uszkodzona

Wątroba jest ważnym organem w naszym organizmie. Jest to największy z narządów i jest odpowiedzialny za ponad sto ważnych procesów.

To dlatego musisz nauczyć się rozpoznawać objawy uszkodzenia wątroby i sposobów leczenia. 

Istnieje ponad 100 różnych chorób wątroby, a każda z nich ma inne objawy. Najczęstsze z nich to zapalenie wątroby, marskość wątroby i stłuszczenie.

Objawy tych chorób często są błędnie wykrywane i zbyt późno, aby móc działać.

Oto niektóre z najczęstszych objawów choroby wątroby:

Rozstrój żołądka

Wymioty i nudności są typowymi objawami wielu chorób, w tym zatrucia pokarmowego, choroby lokomocyjnej, zawrotów głowy, depresji, wczesnej ciąży i innych. Jednak są one również oznaką uszkodzenia wątroby i występują z powodu niemożności filtrowania toksyn.

Utrata apetytu

Wątroba nie może wyprodukować wystarczającej ilość żółci, co prowadzi do utraty apetytu, bo jedzenie nie jest prawidłowo trawione.

Zmęczenie

Uczucie zmęczenia może być oznaką uszkodzenia wątroby, ponieważ narząd pracuje ciężej, gdy jest zaatakowany. W tym przypadku więcej toksyny gromadzi się we krwi i tkankach, czego rezultatem jest ciągłe zmęczenie.

Problemy z trawieniem

Wątroba wytwarza żółć potrzebną do trawienia żywności i tłuszczy, ale gdy ta funkcja jest upośledzona dochodzi do biegunek i niestrawności. Brak żółci może również powodować nietolerancję na tłuszcze, kamienie żółciowe, zaparcia, zespół jelita drażliwego i wzdęcia.

Zmiana koloru stolca

Żółć powoduje, że stolec jest brązowy, ale kiedy nie ma jej wystarczająco dużo może on być koloru żółtego, szarego lub koloru gliny. Jeśli problem trwa przez jakiś czas, trzeba odwiedzić lekarza.

Zmiany koloru moczu

Mocz jest zwykle żółty, ale podwyższony poziom bilirubiny we krwi w wyniku uszkodzenia wątroby może spowodować,że będzie koloru bursztynowego, zielonego lub brązowego.

Żółtaczka

Żółtaczka jest stanem, który zamienia kolor oczu, języka i skóry na żółty. Jest to spowodowane przez nadmiar bilirubiny we krwi.

Zatrzymanie płynów

Kiedy wątroba jest uszkodzona, następuje retencja płynów w stopach i kostkach. Zatrzymanie płynów może być również objawem niewydolności serca, zaburzeń hormonalnych, choroby układu limfatycznego i problemu z nerkami.

Zmiany wyglądu brzucha

Skurcze, bóle i wzdęcia w obszarze brzucha mogą być objawem uszkodzenia wątroby. Wodobrzusze to stan, w którym płyn gromadzi się w obszarze brzucha i jest jednym z pierwszych oznak uszkodzenia wątroby.

Swędzenie skóry

Kiedy wątroba jest uszkodzona skóra jest bardziej wrażliwa i może nastąpić swędzenie i łuszczenie. Mogą tworzyć się również siniaki.

Ból brzucha

Chociaż może to być spowodowane wieloma problemami, bóle brzucha mogą wskazywać na uszkodzenie wątroby.

Zaparcie, biegunka, krwawienie z jamy brzusznej

Wątroba odpowiada również za prawidłowe krzepnięcie, więc, gdy jest uszkodzona może występować krwawienie, biegunka i zaparcia.

To tylko ułamek pełnej listy objawów uszkodzenia wątroby. Uszkodzenie wątroby może również powodować zaburzenia równowagi hormonów płciowych i ginekomastii, a także może spowodować utratę libido. Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zobacz Też: