Skurcze nigdy nie są przyjemne, ale te, które pojawiają się tuż przed miesiączką lub w trakcie miesiączki są absolutnie normalne. Są spowodowane, gdy prostaglandyna, związek podobny do hormonów kurczy mięśnie macicy, aby odrzucić niezapłodnione jajo wraz z wyściółką macicy.
[toc]
Co jednak jeśli masz skurcze, ale nie masz miesiączki? Możliwych jest wiele przyczyn od owulacji i implantacji po zapalenie wyrostka robaczkowego i raka.
13 możliwych powodów skurczów kiedy nie masz okresu
Skurcze menstruacyjne są oczekiwane przed rozpoczęciem miesiączki. Kiedy skurcze pojawiają się zgodnie z oczekiwaniami, ale miesiączka nie możesz czuć się zaskoczona. Jeśli tak jest oto kilka powodów, dla których możesz mieć skurcze:
1. Wczesna ciąża
Pierwszą możliwością, która uderza najbardziej, gdy skurczą się bez oznak miesiączki jest ciąża. Często jest to najwcześniejsza oznaka ciąży.
Implantacja
Skurcze występują, gdy płód przyczepia się do macicy. Jest to znane jako ból implantacyjny. Występuje około tygodnia przed przewidywanym rozpoczęciem miesiączki i jest jak tępy ból w dolnej części brzucha.
Łatwo przeoczyć ból implantacyjny, ponieważ nie trwa on bardzo długo. Aby mieć pewność, oblicz dzień owulacji i przypomnij sobie czy uprawiałaś seks w ciągu 4 dni przed dniem owulacji, w dniu owulacji i następnego dnia.
Pierwszy trymestr
W czasie ciąży macica rozciąga się i pogrubia, aby pomieścić rosnący płód i mogą wystąpić skurcze. Zwykle dzieje się to w pierwszym trymestrze ciąży, około 5 lub 6 tygodnia ciąży. Jeśli nadal nie jesteś świadoma swojej ciąży może to dać ci wskazówkę.
Ból we wczesnej ciąży może być bólem miesiączkowym lub bólem przypominającymkłuciem po jednej lub obu stronach brzucha. W niektórych przypadkach widoczne są również plamienia.
2. Owulacja
Jednostronne łagodne skurcze zbliżone do przewidywanego terminu mogą być spowodowane opóźnioną owulacją.
Często skurcze bez miesiączki są znacznie mniej poważne niż ciąża. Niektóre kobiety odczuwają skurcze po jednej stronie podbrzusza przed, w trakcie lub po uwolnieniu jaja z jajnika. Proces ten znany jest jako owulacja.
Ból owulacyjny zwykle nie stanowi powodu do niepokoju – chyba że jest on silny (co jest bardzo rzadkie). Strona bólu zależy od jajnika, który uwalnia jajo, a zatem może zmieniać się z miesiąca na miesiąc.
Intensywność skurczów różni się w zależności od osoby. Skurcze trwają zwykle od kilku minut do kilku godzin, ale mogą utrzymywać się do 24–48 godzin. W średnio 28-dniowym cyklu miesiączkowym skurcze mogą wystąpić 10–14 dni przed rozpoczęciem okresu.
3. Poronienie
Ponieważ skurcze i krwawienia spowodowane poronieniem są często trudne do odróżnienia od zwykłych skurczów i plamienia we wczesnej ciąży należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.
Utrata nienarodzonego dziecka przed 20 tygodniem ciąży nazywa się poronieniem. Ból brzucha lub skurcze to jedna z jego oznak.
Skurcze mogą zaczynać się od łagodnego bólu przypominającego miesiączkę, z ciężkością ud i podbrzusza i przerodzić się w ciężkie skurcze i krwawienie.
Ważne jest, aby wiedzieć, że łagodny lub miesiączkowy ból jest normalny podczas ciąży, ale jeśli ból utrzymuje się lub z czasem staje się poważniejszy należy poinformować o tym lekarza.
4. Endometrioza
Ciężkie skurcze menstruacyjne, które pogarszają się z czasem, opóźnione i obfite miesiączki oraz bolesny seks są spowodowane przez endometriozę.
Endometrioza jest stanem, w którym endometrium lub tkanka wyściełająca wnętrze macicy rośnie na zewnątrz. Tkanki zwykle rosną w jajnikach, jajowodach, zewnętrznej powierzchni macicy i tkankach podtrzymujących macicę.
Hormony żeńskie nie są w stanie rozpoznać, że te tkanki nie znajdują się w macicy i traktują je jak zwykłe tkanki macicy, powoduje to bolesne skurcze.
Skurcze endometrium mogą wystąpić o każdej porze miesiąca, w miarę wzrostu tkanek. Mogą opóźniać miesiączki, zwiększając przepływ krwi i dyskomfort. Skurcze można odczuwać w dolnej części brzucha, dolnej części pleców i miednicy. Endometrioza jest jedną z przyczyn niepłodności.
5. Okres okołomenopauzalny
Osoby w wieku 30 lub 40 lat z nieregularnymi miesiączkami, ale regularnymi skurczami menstruacyjnymi nawet w miesiącach nieobecności mogą znajdować się w fazie okołomenopauzalnej.
Menopauza to trwałe zaprzestanie cyklu miesiączkowego w życiu kobiety, wskazujące na koniec jej fazy płodności, zwykle nastaje między 40, a 51 rokiem życia.
W fazie prowadzącej do menopauzy, zwanej fazą okołomenopauzalną wiele kobiet doświadcza nieregularnych miesiączek, a czasem nawet nie miesiączkuje przez kilka miesięcy.
W miesiącach, w których nie miesiączkują, niektóre kobiety nadal odczuwają skurcze menstruacyjne w czasie, gdy powinna pojawić się miesiączka. Utrata libido, brak snu, nocne poty i zwiększenie masy ciała często towarzyszą skurczom.
6. Zwężenie szyjki macicy
Jeśli miałaś operację szyjki macicy lub doświadczyłaś urazu szyjki macicy, twoje bolesne skurcze bez miesiączki mogą wskazywać na zwężenie szyjki macicy.
W tym stanie otwarcie macicy (szyjki macicy) zwęża się do tego stopnia, że normalne krwawienie miesiączkowe jest zablokowane. Prowadzi to do poważnych skurczów bez występowania okresów.
W niektórych przypadkach miesiączki mogą być regularne, ale z mniejszym krwawieniem i bolesnymi skurczami.
7. Torbiele jajników
Nagły, silny ból brzucha może być wywołany pęknięciem torbieli jajnika i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Worki wypełnione płynem rozwijające się w jajnikach nazywane są torbielami jajników. Te worki mogą tworzyć się w dwóch przypadkach:
- Gdy jajko nie zostanie uwolnione z pęcherzyka
- Gdy pęcherzyk nie rozpuszcza się po uwolnieniu jaja
Torbiele jajników mogą powodować ostry ból tuż pod pępkiem , z boku jajnika, który ma torbiel i / lub tępy ból w dolnej części pleców i udach. Jeśli torbiele skręcają jajnik, bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty.
8. Rak jajnika
Sprawdź wyczuwalny guzek w okolicy miednicy i brzucha, aby zlokalizować guz jajnika.
Rak jajnika może powodować skurcze brzucha lub miednicy oraz ból nóg i dolnej części pleców. Na początku może być łagodny, ale z czasem nasila się, naśladując zaparcia lub gazy.
W niektórych przypadkach może również wystąpić łagodne plamienie, które może się zdarzyć o każdej porze miesiąca. Objawami towarzyszącymi są obrzęk brzucha, zaparcia, uczucie sytości przy mniejszych posiłkach i częste oddawanie moczu.
9. Zespół jelita drażliwego
Jeśli masz zespół jelita drażliwego (IBS) możesz mieć skurcze o każdej porze miesiąca. To zaburzenie jelitowe powoduje ból i wzdęcia w żołądku wraz z zaparciami i / lub biegunką przez co najmniej 3 miesiące.
Ostry ból brzucha ujawnia się za każdym razem, gdy trzeba wypróżnić się lub gdy występują zaparcia. Skurcze mogą zmniejszyć się po przejściu stolca, ale mogą się nasilić podczas menstruacji.
10. Choroba zapalna jelit
Choroba zapalna jelit (IBD) to stan, w którym dochodzi do stanu zapalnego części przewodu pokarmowego. Dwa powszechne typy IBD to choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Podczas gdy choroba Leśniowskiego-Crohna może wpływać na dowolną część przewodu pokarmowego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego wpływa tylko na jelita grube.
Skurcze mogą pojawić się w lewym dolnym, prawym dolnym rogu lub na środku brzucha, w zależności od rodzaju IBD.
11. Zapalenie miednicy mniejszej
Najbardziej widocznym objawem infekcji PID są skurcze dolnej części brzucha. Zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) to infekcja bakteryjna, którą można się zarazić podczas stosunku płciowego, a nawet normalną bakterię rozwijającą się w pochwie.
Wpływa na macicę, jajniki, jajowody i szyjkę macicy. Skurcze w dolnej części brzucha są najczęstszym objawem PID. Skurcze mogą pojawić się o każdej porze miesiąca, a nie tylko w ciągu tygodnia. Bolesny seks i bolesne oddawanie moczu to inne znaki ostrzegawcze.
Nieleczony PID może prowadzić do niepłodności, ciąży pozamacicznej i bólu miednicy, który nie ustępuje.
12. Zapalenie wyrostka robaczkowego
Jest to jeden z bardziej znanych podejrzanych o skurcze brzucha. Wyrostek robaczkowy to mały narząd znajdujący się w prawej dolnej części brzucha, na styku jelita cienkiego i grubego. Zapalenie tego narządu szczątkowego nazywa się zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Skurcze zwykle powstają wokół pępka, przychodzą i odchodzą. W ciągu kilku godzin ból promieniuje w kierunku dolnej prawej części brzucha i staje się bardziej stały. Ból może szybko się nasilić i stać się nie do zniesienia, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.
13. Autoimmunologiczne zapalenie jajników
Autoimmunologiczne zapalenie jajników jest rzadkim stanem, w którym układ odpornościowy atakuje jajniki, błędnie identyfikując je jako ciała obce.
To sprawia, że jajniki nie działają powodując ich twardnienie i kurczenie się. Powoduje to skurcze brzucha oraz nieregularne lub nieobecne miesiączki. Osoba może również stać się bezpłodna z powodu tego stanu.
Oprócz wymienionych przyczyn stres, siedzący tryb życia oraz zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia i anoreksja mogą również powodować skurcze bez miesiączki.