Co zaledwie 2 godziny korzystania ze smartfona mogą zrobić z mózgiem dziecka

Wstępne wyniki nowego badania wykazały związek między narażeniem na „inteligentne” urządzenia a zdrowiem mózgu dzieci.

Im więcej czasu dzieci spędzają na korzystaniu ze smartfona lub podobnego urządzenia, tym większa szansa na zmianę modeli mózgu, co może trwać przez resztę życia dziecka.

Co wykazał eksperyment

W ramach wartego 300 milionów dolarów eksperymentu zeskanowano mózgi 4500 dzieci, które grały w gry wideo i często korzystały z inteligentnych urządzeń. Analiza obrazów ujawniła, że ​​w rozwijających się mózgach uczestników pojawiły się wyraźne wzorce.

Badanie przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Poinformowali, że kora mózgowa dzieci w wieku od 9 do 10 lat, które korzystały ze smartfona lub urządzenia bezprzewodowego przez co najmniej siedem godzin dziennie, wykazywała oznaki ścieńczenia.

Kora mózgowa jest najwyższą warstwą mózgu. Odpowiada za interpretację wszystkich danych zmysłowych pochodzących ze zmysłów. Na tym etapie życia dziecka powinno ono rosnąć, a nie zanikać.

Naukowcy stwierdzili jednak, że ten wzorzec przedwczesnego chudnięcia regularnie pojawiał się w mózgach dzieci, które spędzały nadmierną ilość czasu na korzystaniu z inteligentnych urządzeń i graniu w gry wideo.

Granie w gry wideo i korzystanie ze smartfonów zniszczy mózgi dzieci

Badacze z NIH napotkali także inny niepokojący wzorzec. Dotyczyło to dzieci korzystających z inteligentnych urządzeń z ekranem dotykowym (tabletów lub smartfonów) dłużej niż dwie godziny dziennie.

Dzieci te osiągnęły znacznie gorsze wyniki w testach sprawdzających ich zdolności językowe i logiczne.

Na podstawie wyników eksperymentu nawoływali rodziców, aby uniemożliwiali dzieciom do drugiego roku życia korzystanie z jakichkolwiek mediów cyfrowych.

Jedynym pozornie bezpiecznym sposobem użycia dowolnego urządzenia inteligentnego są rozmowy wideo.

Naukowcy wyrazili także chęć dowiedzenia się więcej na temat długoterminowych skutków i konsekwencji zdrowotnych intensywnego korzystania z urządzeń bezprzewodowych. Z ich notatek wynikało, że nie spodziewali się, że inteligentne urządzenia mogą negatywnie zmieniać mózgi dzieci.

Jak promieniowanie telefonów komórkowych wpływa na dzieci przed i po urodzeniu

Inne eksperymenty wykazały podobne powiązania między narażeniem smartfona na promieniowanie a występowaniem problemów zdrowotnych u dzieci i nienarodzonych dzieci.

Badanie na zwierzętach przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) wykazało, że kontakt ze smartfonami ciężarnych myszy spowodował, że ich potomstwo cierpiało na nadpobudliwość i zapominalstwo.

Naukowcy z Harvardu podają, że narażenie na pole elektromagnetyczne smartfona może zakłócać prawidłową sygnalizację mózgową. Zwierzęta laboratoryjne były bardziej podatne na nerwowość ze względu na działanie promieniowania telefonicznego.

Tymczasem badanie przeprowadzone przez amerykański Narodowy Program Toksykologiczny wykazało związek między używaniem smartfonów a rakiem serca. Promieniowanie emitowane przez te telefony wiąże się również z wyższym ryzykiem raka mózgu, piersi i innych nowotworów.

Przestań korzystać z urządzeń bezprzewodowych, zanim ich promieniowanie wpłynie na mózg Twojego dziecka

Pomimo wyników tych testów zezwolono na dalsze rozprzestrzenianie się smartfonów. Dzieci często sięgają po te urządzenia bezprzewodowe i korzystają z nich bez przerwy przez dłuższy czas.

Co gorsza, rodzice rozpieszczają dzieci pożyczając im telefon lub tablet. Kupują nawet inteligentne urządzenia do wyłącznego użytku swoich małych dzieci.

Dzieci wykazywały dużą podatność na choroby. Ich mózgi wchłonęły do ​​1000 procent więcej promieniowania ze smartfona niż mózgi dorosłych. Dziecko było już narażone na szkodliwe promieniowanie poprzez narażenie pośrednie, gdy obserwowało, jak dorosły korzysta z telefonu.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest maksymalne ograniczenie korzystania z inteligentnych urządzeń. A jeśli masz w domu małe dziecko, nie pozwól mu nawet zbliżyć się do takiego bezprzewodowego urządzenia.