Strona głównaZdrowie4 mało znane objawy raka jajnika

4 mało znane objawy raka jajnika

Obecnie rak stał się jedną z najczęstszych przyczyn śmierci na świecie. Jednym szczególnym rodzajem raka, który dotyka kobiety jest rak jajnika.

Według amerykańskich i kanadyjskich towarzystw onkologicznych ten typ spowodował 1750 zgonów w Kanadzie i doprowadził do 2800 nowych zdiagnozowanych przypadków, podczas gdy w USA w 2016 r. spowodował 14 240 zgonów i 22 280 nowych przypadków.

Co oznacza rak jajnika?

Jajniki są żeńskimi gruczołami rozrodczymi, które składają się z trzech rodzajów komórek: nabłonkowego, zarodkowego i zrębowego.

Kiedy komórki te zaczynają nienormalnie rosnąć, rozwijają się w guzy, które mogą być rakowe lub nienowotworowe.

Ten typ raka jest cichym zabójcą, ponieważ nie ma objawów i jest trudny do wykrycia za pomocą badań przesiewowych. Ten stan jest najczęstszy w okresie pomenopauzalnym, a nawet występuje u kobiet w wieku 30 i 40 lat.

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wczesne wykrycie raka może znacznie zwiększyć szansę na przeżycie. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje ciało.

Testy rozmazu wykrywają złośliwe torbiele, a testy CA125 często dają fałszywie ujemne wyniki. Ponadto niektóre objawy raka jajnika są mylone z chorobami takimi jak IBS.

Ten stan prowadzi do niezdiagnozowanych wczesnych stadiów raka, aż osiągną trzeci etap i pojawią się jako grudki na brzuchu.

Według ostatnich badań niektóre objawy wskazują na wczesny etap raka jajnika dlatego kobiety muszą zwracać na nie uwagę.

4 objawy, które mogą wskazywać na raka jajnika:

1. Ciągłe wzdęcia

Jeśli zauważysz pewne stałe wzdęcia (przez ponad trzy tygodnie) może to być potencjalny znak guza nowotworowego.

2. Ból brzucha i miednicy

Pewien normalny ból zwykle charakteryzuje miesiączkę. Jeśli jednak wystąpią skurcze menstruacyjne w okolicy miednicy, dolnej części żołądka, a nawet dolnej części pleców, które występują podczas końca miesiączki, może to być potencjalny objaw raka jajnika.

Kobiety po menopauzie powinny szczególnie uważać na te objawy, ponieważ w ogóle nie powinny odczuwać bólu.

3. Trudności z jedzeniem / uczuciem sytości

W przypadku znacznego zmniejszenia apetytu przez okres dłuższy niż trzy tygodnie skonsultuj się z lekarzem. Może to również wskazywać na problemy z jelitami, żołądkiem i rakiem jajnika.

4. Zwiększona potrzeba oddawania moczu

Jeśli nie ma zmian w przyjmowaniu płynów, ale nadal występuje zwiększone zapotrzebowanie na oddawanie moczu możesz mieć raka jajnika we wczesnym stadium.

Objawy te można łatwo pomylić z chorobami związanymi z przewodem pokarmowym. Upewnij się więc, że monitorujesz częstotliwość występowania tych objawów.

Jeśli objawy występują przez trzy tygodnie lub dłużej skonsultuj się z lekarzem w sprawie dodatkowych analiz raka jajnika.

14 produktów alkalicznych, które mogą zapobiegać rakowi, chorobom serca i otyłości

Poziom pH twojego ciała powinien być zawsze zasadowy i to od Ciebie zależy czy utrzymasz swoje ciało alkaliczne dla optymalnego zdrowia. Jednak regularne spożywanie...

Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie zdrowia kobiety, ponieważ niektóre wczesne objawy mogą uratować życie.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły