Strona głównaZdrowie4 niestandardowe objawy raka okrężnicy

4 niestandardowe objawy raka okrężnicy

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem na świecie. Tylko w 2016 roku prawie u 140 tysięcy osób został zdiagnozowany jakiś rodzaj raka jelita grubego. Co sprawia, że ​​ten rodzaj raka jest zabójczy to fakt, że większość ludzi go wykrywa w późnych etapach, kiedy leczenie jest trudniejsze.

Objawy, które występują są bardzo subtelne i łatwo pomylić je z jakimiś mniej poważnymi dolegliwościami. Poniżej znajdziecie najczęstsze objawy raka jelita grubego, które ludzie zwykle ignorują.

Skurcze

Jednym z pierwszych pomijanych objawów raka jelita grubego są skurcze w obszarze brzucha. Co sprawia, że ​​ten znak tak łatwo zignorować to, że skurcze brzucha są często powiązane z wieloma innymi, nienowotworowymi dolegliwościami.

Chociaż prawdą jest, że skurcze brzucha nie zawsze są powodem do paniki, jednak jeśli występują intensywne i długotrwałe, a dodatkowo towarzyszą im inne objawy raka jelita grubego, nie wahaj się, aby omówić tę kwestię z lekarzem.

Zmęczenie

Innym powszechnie lekceważonym objawem raka jelita grubego jest zmęczenie. Zwykle ignorujemy przewlekłe zmęczenie, ponieważ brak snu, szybki styl życia to  najczęstsze przyczyny, które prowadzą do zmęczenia.

Jeśli jednak zmęczenie nie znika nawet jeśli masz wystarczająco dużo odpoczynku, to nie powinno być ignorowane, jeśli dodatkowo towarzyszą mu inne objawy raka jelita grubego jest to poważny sygnał ostrzegawczy.

Chodzi o to, że komórki rakowe wykorzystują energię organizmu powodując zmęczenie. Ponadto rak okrężnicy może powodować krwawienie z odbytu co stanowi kolejny powód zmęczenia.

Nagła utrata masy ciała

Nagła i niezamierzona utrata masy ciała o więcej niż 5% swojej masy ciała w ciągu kilku miesięcy jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, którego nigdy nie powinno się ignorować.

Jak już wspomniano komórki nowotworowe zużywają dużo energii organizmu, gdy system odpornościowy stara się powstrzymać chorobę dochodzi do nadmiernego wydatku energii, który powoduje tak drastyczny spadek wagi.

W przypadku raka jelita grubego, dużego guza może dojść do zablokowania okrężnicy co wpływa na wypróżnienia,  utratę apetytu i radykalne zmniejszenie masy ciała.

Nieregularne wypróżnienia

Współczesne życie jest na ogół dość nerwowe, ludzie są zapracowani, mają mało czasu dla siebie. Oznacza to również, że ludzie nie zwracają wystarczającej uwagi na wypróżnień.

Jednak częstotliwość, konsystencja kału może powiedzieć wiele na temat Twojego zdrowia, a nawet wskazywać na obecność raka jelita grubego.

Wiele osób cierpi na polipy jelita grubego, które są małymi skupiskami komórek nowotworowych, które mogą później przerodzić się w guzy. Zmiany w stolcu są poważnym sygnałem, że potrzeba nam pilnej pomocy medycznej.

Zobacz Też: