5 oznak niedoborów składników odżywczych, które są zapisane na twojej twarzy

Zwykłym sposobem sprawdzenia czy masz niedobór witamin jest wykonanie szeregu badań krwi, które mogą być dość drogie i trzeba je zaplanować. Ujawniają czy masz niewystarczającą ilość jakichkolwiek składników odżywczych, a także jak niski jest ich poziom.

Jest jednak łatwiejszy sposób, aby dowiedzieć się czy masz niedobór witamin i to całkowicie za darmo.

Twoja twarz może powiedzieć o wiele więcej niż myślisz. Zwróć na to uwagę i sprawdź, czy występuje którykolwiek z następujących objawów wskazujących na konkretny niedobór witamin.

5 oznak niedoborów składników odżywczych

1. Blada cera

Jeśli Twoja twarz staje się jaśniejsza z dnia na dzień może to wskazywać na brak witaminy B12. Możesz sprawdzić język, aby zobaczyć czy jest całkowicie gładki co jest kolejnym objawem niedoboru tej witaminy. Inne objawy to problemy z pamięcią i zmęczenie.

Jak poprawić ten stan – spożywać więcej mięs, dziko żyjących ryb i drobiu.

2. Zła jakość włosów

Jeśli twoje włosy są suche, łamliwe i pełne łupieżu możesz mieć niedobór witaminy B7 (biotyna). Zwykle ludzie mają jej niedobór z powodu przyjmowania wielu antybiotyków, które niszczą bakterie jelitowe syntezujące biotynę.

Jak poprawić ten stan – jedz więcej produktów bogatych w biotynę, takich jak grzyby, żółtka jaj i kalafior.

3. Opuchnięte oczy

Opuchnięte oczy i wzdęte nogi mogą być objawami niedoboru jodu. Inne objawy braku tego składnika to sucha skóra, przyrost masy ciała i łamliwe paznokcie.

Jak poprawić ten stan – jeśli Twoja dieta składa się głównie z produktów o niskiej zawartości soli, nadszedł czas, aby to zmienić.

Głównym źródłem jodu dla większości ludzi jest sól kuchenna, ale powinieneś wiedzieć, że możesz również spożywać wodorosty, warzywa morskie i ryby morskie, aby poprawić poziom jodu.

4. Blade usta

Blade usta i dziąsła mogą oznaczać brak żelaza. Te objawy niedoboru żelaza są bardziej widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Zauważysz, że twoje ciało próbuje zdobyć niezbędne żelazo, czując w ustach smak gliny lub brudu.

Jak poprawić ten stan – spożywaj więcej szpinaku, suszonej fasoli, czerwonego mięsa, a także ryb.

5. Krwawienie z dziąseł

Krwawiące i bolące dziąsła z zębami, które nie są w dobrej formie są oznakami niedoboru witaminy C.

Ta witamina jest jednym z naszych najważniejszych składników odżywczych, więc jej niewystarczająca ilość może powodować poważne problemy zdrowotne, w tym ból mięśni, a nawet szkorbut – chorobę, która jeśli nie zostanie leczona na czas, może spowodować wypadnięcie wszystkich zębów.

Jak poprawić ten stan – jedz dużo produktów bogatych w witaminę C, takich jak owoce cytrusowe, jagody, kantalupa, mango, kiwi, papaja, czerwona papryka i arbuz.