Podejrzewasz pasożyty w przewodzie pokarmowym? Myślisz, że zioła mogą ci pomóc, ale nie wiesz, które? Spróbuj tego, co ma do zaoferowania natura. Wiele ziół i przypraw, które znasz ma również działanie przeciwpasożytnicze.
Jak pozbyć się pasożytów
Pozbycie się pasożytów zdecydowanie nie należy do przyjemnych rzeczy. Leki podawane w przypadku wykrycia pasożytów mają zwykle wiele skutków ubocznych i często są trudne do strawienia.
To z pewnością nie oznacza, że powinniśmy unikać tych leków. Wiadomo jednak, że osoba dotknięta pasożytem będzie szukała wszelkich możliwych sposobów na wypędzenie nieproszonego gościa z własnych wnętrzności.
Chociaż artykuły w mediach często w ogóle nie wspominają o tych skutkach, wiele popularnych ziół również skutecznie pomaga w walce z pasożytami.
Niektóre są dobrze znane i na pewno masz je w swojej kuchni w domu. Trzeba dodać, że mimo, że jest to przyprawa pospolita to też zdecydowanie nie należy z nią przesadzać.
Nigdy nie przekraczaj czasu ani dawki stosowania. Możesz uszkodzić nie tylko swoje trawienie, ale także niektóre inne narządy.
Zioła przeciw pasożytom jelitowym
Zdaniem naukowców goździki, tymianek, piołun, kurkuma, czosnek i liście orzecha włoskiego mogą pochwalić się silnym działaniem przeciwpasożytniczym.
Nie zapominaj, że powinieneś skonsultować się z lekarzem w sprawie długoterminowych kursów leczenia.
Różne, nawet ziołowe kuracje mogą się wykluczać i na siebie wpływać.
Wszystkie te zioła i przyprawy mogą pomóc w walce z pasożytami w przewodzie pokarmowym, ale są też inne.
Różne nalewki ziołowe działają dość dobrze, ale wymagane jest regularne i terminowe stosowanie, a czasami możliwa jest profilaktyka.
Pasożyty zewnętrzne i zioła
Pasożyty to także kleszcze, wszy czy nawet zwykłe komary, z którymi wszyscy mamy do czynienia przez cały rok.
U zwierząt domowych są to również pchły. Mówi się o nich, że nie atakują ludzi, ale to też nie do końca prawda.
Zioła przeciw komarom i kleszczom można stosować na różne sposoby. Odstraszającym może być również sadzenie roślin w pobliżu domów lub na parapetach.
Nalewki stosuje się w sprayach i smarach, olejki można stosować w trawnikach ogrodowych, lampach zapachowych czy dyfuzorach.
Do najpopularniejszych ziół odstraszających te owady należą rozmaryn, czosnek, eukaliptus, trawa cytrynowa, lawenda czy mięta.
Wreszcie, wszy można również usunąć z włosów za pomocą ziół, ale należy dodać, że działają one bardziej zapobiegawczo.
Jeśli ty lub twoje dziecko regularnie zmagacie się z wszami, spróbuj na wszelki wypadek nałożyć kroplę olejku eterycznego na włosy za obydwoma uszami.
Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane i zdecydowanie nie powinny mieć kontaktu ze skórą.
Nawet to profilaktyczne stosowanie powinno być wykonywane przez osobę dorosłą, która używa minimalnej ilości, tak aby olejek niepotrzebnie nie podrażniał skóry głowy.
Źródło: ncbi.nlm.nih.gov