5 typowych objawów raka jajnika, które wiele osób ignoruje

Jest to bardzo niebezpieczny i powszechny, wieloaspektowy rodzaj nowotworu ginekologicznego, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ nie ma nazbyt charakterystycznych i przyciągających uwagę objawów.

Typowe objawy raka jajnika

Rak jajnika występuje, gdy nieprawidłowe komórki w jajniku zaczynają rosnąć i dzielić się w niekontrolowany sposób, aż w końcu utworzą guz.

Ten typ nowotworu jest zwykle guzem przerzutowym, to znaczy zaczyna się gdzie indziej – narządem wyjściowym jest jajowód.

Jeśli nie zostanie wykryty na czas, komórki nowotworowe stopniowo atakują otaczające tkanki i rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała.

Niestety wykazuje bardzo szybką progresję, bardzo szybko daje przerzuty.

National Ovarian Cancer Coalition informuje, że u 1 na 78 kobiet zostanie zdiagnozowany rak jajnika w ciągu życia.

Jeśli rak jajnika zostanie wcześnie wykryty, zanim rozprzestrzeni się poza jajniki, szanse na przeżycie są duże – ale niestety zwykle wykrywany jest zbyt późno.

Wczesne wykrycie raka jajnika występuje tylko w jednym przypadku na pięć, mimo że pięcioletni wskaźnik przeżycia we wczesnym stadium raka jajnika wynosi około 93-98 procent, według American Cancer Society.

Jeśli w czyjejś rodzinie wystąpił rak jelita grubego, piersi lub jajnika bardzo ważna jest znajomość czynnika wysokiego ryzyka.

We wczesnych stadiach rak jajnika może nie wykazywać zauważalnych objawów, łatwo go pomylić i zbanalizować.

Kiedy pojawiają się objawy, często podejrzewa się inne, zwykle bardziej powszechne, stany, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) i infekcje dróg moczowych (ZUM). W wielu przypadkach jest to podstawowa przyczyna.

Niestety, z tego powodu wiele osób ma już przerzuty guza jajnika w momencie diagnozy. Może to ostatecznie zmniejszyć wskaźniki przeżywalności dla tego typu raka.

Najczęstsze objawy to:

Wzdęcia

Wzdęcia są najczęstszym objawem u pacjentek z rakiem jajnika. Uczucie wzdęcia po dużej uczcie lub w okolicach miesięcznego cyklu może być normalne, ale ciągłe wzdęcia, które utrzymują się codziennie przez okres do trzech tygodni, nie są już uważane za normalne.

Przyczyna wzdęć jest często związana z gromadzeniem się płynu w jamie brzusznej. Wynika to głównie ze zmiany dopływu krwi do jamy brzusznej i zdolności organizmu do odprowadzania płynów, zwykle po 40 roku życia.

Ból w dolnej części brzucha / w klatce piersiowej

Rak jajnika może również powodować objawy żołądkowo-jelitowe, w tym zaparcia, skurcze i ból brzucha.

Bardzo łatwo pomylić go z czymś innym, ale jeśli jest obecny od kilku tygodni i towarzyszą mu inne objawy, to już może mieć charakter wskazujący.

Około 39 procent kobiet z rakiem jajnika odczuwa ból brzucha. Uczucie bólu może się różnić w zależności od osoby: niektóre osoby zgłaszają silny ucisk, jakby były ściskane od wewnątrz, dla innych jest to jak skurcze menstruacyjne.

Gdy guzy rosną mogą naciskać na inne części ciała, w tym jelita, pęcherz moczowy, odbytnicę i kręgosłup, powodując uporczywy ból.

Ciągłe zmęczenie

Choroba nowotworowa często powoduje chroniczne zmęczenie, którego tłem jest zwykle niedobór żelaza i anemia wywołana przez nowotwór.

Ale w jaki sposób pacjentka z rakiem jajnika staje się anorektyczką? Odpowiada za to zmienione funkcjonowanie zajętych narządów (otrzewnej, jelita, czyli przede wszystkim elementów przewodu pokarmowego).

Utrata masy ciała

Bez zmiany diety lub ćwiczeń istnieje ryzyko raka, jeśli stracisz znaczną wagę w krótkim czasie.

Nieprawidłowe krwawienie lub upławy z pochwy

Występuje w przypadku prawie wszystkich nowotworów ginekologicznych, ale często wskazuje na infekcję, którą można łatwo wyleczyć.

Jeśli krwawienie wystąpi podczas stosunku, może to być również przyczyną suchości pochwy i infekcji, ale może to być również oznaką raka, szczególnie u osób z grupy wysokiego ryzyka!

Jeśli ktoś doświadcza krwawienia po menopauzie, zdecydowanie powinien podejrzewać nowotwór złośliwy.

Po postawieniu diagnozy wymagane jest natychmiastowe leczenie

-Jeśli podejrzewa się raka jajnika lub jeśli nowotwór występował już w Twojej rodzinie to oprócz USG przezpochwowego konieczne jest wykonanie badania krwi, w tym markerów nowotworowych, takich jak Ca-125, HE-4, indeks ROMA CEA i AFP RRG , a także badań obrazowych (TK/MRI klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy)

Piersi również nie powinny zostać pominięte. Jeśli okaże się, że przyczyną jest rzeczywiście rak jajnika, wtedy uzasadnione jest leczenie operacyjne (R0), podczas którego zwykle usuwa się macicę i wszystkie dotknięte obszary poza jajnikami/jajowodami.

Operacja zaawansowanego raka jajnika jest często długa, ponadto wymagana jest chemioterapia i celowane leczenie przeciwnowotworowe, nawet przed operacją. 

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: