Poznaj 5 wczesnych oznak RAKA PIERSI!

Inwazyjny rak piersi dotyka 1 na 8 kobiet na całym świecie. Jest to rodzaj nowotworu o największej częstości występowania u kobiet. 

Według American Cancer Society do końca 2019 roku zostanie zdiagnozowanych 246 660 nowych przypadków inwazyjnego raka piersi, z czego 40 450 będzie miało charakter terminalny.

Wczesne wykrycie raka znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Znajomość wczesnych objawów inwazyjnego raka piersi może pomóc w wykryciu go we wczesnym stadium.

 ZMĘCZENIE

Zmęczenie jest częstym objawem wielu rodzajów raka, w tym raka piersi. Rzecz w tym, że tego rodzaju zmęczenie nie może zostać usunięte przez sen lub odpoczynek. Zmęczenie związane z rakiem nie jest spowodowane wysiłkiem fizycznym i często towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, zaburzenia snu i depresja. To zmęczenie jest spowodowane przez brak równowagi chemikaliów w ciele, które rak tworzy.

 POWRACAJĄCY BÓL PLECÓW

Chociaż ten rodzaj bólu dotyka 8 na 10 osób to może również wskazywać na powstawanie nowotworów piersi. Ból w plecach w przypadku raka piersi zwykle sprawia wrażenie nacisku na żebra i kręgosłup lub występuje w górnej części pleców, jak gdyby pochodził z kości. Może to również oznaczać, że rak piersi rozprzestrzenił się na kości.

 NOWY PIEPRZYK / ZMIANA W ISTNIEJĄCYM PIEPRZYKU

Pieprzyki są ogólnie związane ze zwiększonym ryzykiem raka skóry, jednak mogą również wskazywać na raka piersi. Potwierdziło to badanie, w którym uczestniczyło 89 902 kobiet w wieku 40-65 lat, których dokumentacja medyczna była dokładnie monitorowana przez 18 lat. Na początku badania udokumentowano liczbę pieprzyków u każdej kobiety.

Podczas badania 5956 kobiet zostało zdiagnozowanych z rakiem piersi. W badaniu stwierdzono, że kobiety, które mają więcej pieprzyków mają o 13% większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które nie miały znamion.

 ZMIANY HORMONALNE

Rak piersi wywołuje zmiany hormonalne, które powodują wysychanie cewki moczowej, co prowadzi do nietrzymania moczu. Najczęstsze objawy to wyciek moczu podczas kaszlu, śmiechu, kichania lub ćwiczeń, jak również nagła potrzeba oddawania moczu i oddawanie moczu trwa dłużej niż normalnie. Każdy z tych objawów należy omówić z lekarzem.

 CHRYPKA LUB KASZEL, KTÓRY NIE PRZECHODZI

Jeśli rak piersi rozprzestrzenia się na płuca może być naznaczony przedłużającym się kaszlem lub chrypką. Według statystyk rak sutka daje przerzuty do płuc u 60-70% pacjentów. Najczęstszymi objawami są: duszność i suchy kaszel.