Chociaż sama cukrzyca jest szeroko rozpowszechniona i dobrze zrozumiana, jednak kiedy pozwalasz na ciągłe wahania poziomu cukru możesz być narażony na kłopoty. W rzeczywistości cukrzyca może uczynić cię bardziej podatnym na niektóre problemy zdrowotne.
Ale przejmując kontrolę nad swoim stanem poprzez dietę i kondycję możesz powstrzymać swoje zdrowie od większych problemach. Możesz nawet omijać następujące komplikacje wynikające z cukrzycy:
-
- Choroby serca, nadciśnienie, udar mózgu
- Neuropatia lub uszkodzenie nerwów
- Cukrzycowa kwasica ketonowa
- Choroba nerek
- Gastropareza
- Problemy z oczami, takie jak jaskra lub zaćma
- Problemy skórne
Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo, abyś wiedział czego się spodziewać i zrozumiał dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio zarządzać cukrzycą. Pamiętaj, że problemy te mogą dotknąć zarówno osoby z cukrzycą typu 1, jak i osoby z cukrzycą typu 2.
1. Problemy z sercem
Kiedy cierpisz na cukrzycę masz około 5 razy większe ryzyko wystąpienia jakiejś postaci problemów sercowo-naczyniowych lub udaru mózgu. Dzieje się tak, ponieważ stale wysoki poziom glukozy w organizmie spowodowany niekontrolowaną cukrzycą może powodować uszkodzenie ścian tętnic.
To sprawia, że twoje naczynia krwionośne są bardziej podatne na rozwój złogów tłuszczu, które są prekursorem chorób serca. Może to również zwiększyć ryzyko zawału serca. Cukrzyca wiąże się także z wyższym ciśnieniem krwi oraz wyższym poziomem cholesterolu, które są czynnikami ryzyka chorób serca i problemów sercowo-naczyniowych.
2. Problemy z oczami
Problemy z oczami mogą wynikać z niekontrolowanego poziomu cukru we krwi z powodu zmian poziomu cukru wpływających na soczewkę oka. Niektóre powikłania oka, które mogą wynikać z niekontrolowanej cukrzycy są następujące:
Niewyraźne widzenie: Twoje widzenie może się różnić w zależności od poziomu cukru.
Wczesna zaćma: Twoja soczewka może stać się mętna i zaogniona z powodu wysokiego poziomu cukru w otaczającym ją płynie.
Jaskra: nerw wzrokowy może ulec uszkodzeniu z powodu podwyższonego ciśnienia w oku.
Retinopatia cukrzycowa: Zablokowanie, wyciek lub uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce może prowadzić do utraty wzroku.
3. Problemy skórne
Problemy skórne mogą czasami być oznaką ostrzegawczą cukrzycy. W przypadku cukrzycy jesteś bardziej podatny na infekcje bakteryjne i grzybicze. Niektóre typowe problemy skórne spowodowane cukrzycą są następujące:
Zakażenia bakteryjne, takie jak czyraki, styzy (zakażone gruczoły na powiece), zapalenie mieszków włosowych, zakażenia paznokci.
Zakażenia grzybicze, takie jak grzybica stóp, swędzące infekcje pochwy i świąd w stawie skokowym
3. Uszkodzenie nerwów lub neuropatia
Małe naczynia krwionośne w nerwach mogą zostać uszkodzone przez wysoki poziom glukozy. Możesz odczuwać drętwienie, wrzody na stopach oraz mrowienie lub pieczenie bólu przenikającego od palców u stóp lub palców kończyn.
Niekontrolowana cukrzyca może również powodować poważniejsze uszkodzenie nerwów, zwane neuropatią obwodową. W tym stanie uszkodzone nerwy w kończynach ciała mogą powodować utratę koordynacji, ból w dotkniętych obszarach i osłabienie mięśni.
4. Cukrzycowa kwasica ketonowa
Jednym ze sposobów wykrycia, czy twoje ciało jest w ketozie jest wykrycie czy twój oddech pachnie owocowo. Kiedy twoje ciało nie ma wystarczającej ilości insuliny, nie jest w stanie wykorzystać glukozy jako źródła energii. Zamiast tego wykorzystuje tłuszcz do generowania energii, co powoduje, że pewne substancje chemiczne zwane ketonami gromadzą się w moczu i krwi.
Zasadniczo dotyczy to osób z cukrzycą typu 1, ale może rozwinąć się – rzadziej – także u osób z cukrzycą typu 2. Jest to w dużej mierze wynikiem niekontrolowanej cukrzycy i pominiętych leków. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest stanem potencjalnie śmiertelnym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
5. Choroba nerek
Połączenie uszkodzenia nerwów i małych naczyń krwionośnych może również wpływać na czynność nerek. Niewydolność nerek dotyczy od 10 do 40 procent osób z cukrzycą typu 2 i około 30 procent osób z cukrzycą typu 1.
Wczesnymi objawami tego problemu są przybieranie na wadze, częste oddawanie moczu w nocy, wysokie ciśnienie krwi i obrzęk kostek. Później może wystąpić utrata apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie/osłabienie, skurcze mięśni i swędzenie.
6. Gastropareza
Spowolniony przepływ pokarmu z żołądka do jelita cienkiego nazywa się gastroparezą, a cukrzyca jest główną przyczyną tego problemu. Czasami może całkowicie zatrzymać przepływ żywności. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia nerwu błędnego związanego z cukrzycą.
Ten nerw jest odpowiedzialny za stymulowanie skurczów mięśni, które umożliwiają przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. Może powodować utratę apetytu, uczucie sytości po niewielkim jedzeniu, nudności, refluks kwasowy, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha.