6 potencjalnych powikłań cukrzycy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Chociaż sama cukrzyca jest szeroko rozpowszechniona i dobrze zrozumiana, jednak kiedy pozwalasz na ciągłe wahania poziomu cukru możesz być narażony na kłopoty. W rzeczywistości cukrzyca może uczynić cię bardziej podatnym na niektóre problemy zdrowotne.

Ale przejmując kontrolę nad swoim stanem poprzez dietę i kondycję możesz powstrzymać swoje zdrowie od większych problemach. Możesz nawet omijać następujące komplikacje wynikające z cukrzycy:

    • Choroby serca, nadciśnienie, udar mózgu
    • Neuropatia lub uszkodzenie nerwów
    • Cukrzycowa kwasica ketonowa

  • Choroba nerek
  • Gastropareza
  • Problemy z oczami, takie jak jaskra lub zaćma
  • Problemy skórne

Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo, abyś wiedział czego się spodziewać i zrozumiał dlaczego tak ważne jest, aby odpowiednio zarządzać cukrzycą. Pamiętaj, że problemy te mogą dotknąć zarówno osoby z cukrzycą typu 1, jak i osoby z cukrzycą typu 2.

1. Problemy z sercem

Kiedy cierpisz na cukrzycę masz około 5 razy większe ryzyko wystąpienia jakiejś postaci problemów sercowo-naczyniowych lub udaru mózgu. Dzieje się tak, ponieważ stale wysoki poziom glukozy w organizmie spowodowany niekontrolowaną cukrzycą może powodować uszkodzenie ścian tętnic.

To sprawia, że ​​twoje naczynia krwionośne są bardziej podatne na rozwój złogów tłuszczu, które są prekursorem chorób serca. Może to również zwiększyć ryzyko zawału serca. Cukrzyca wiąże się także z wyższym ciśnieniem krwi oraz wyższym poziomem cholesterolu, które są czynnikami ryzyka chorób serca i problemów sercowo-naczyniowych.

2. Problemy z oczami

Problemy z oczami mogą wynikać z niekontrolowanego poziomu cukru we krwi z powodu zmian poziomu cukru wpływających na soczewkę oka. Niektóre powikłania oka, które mogą wynikać z niekontrolowanej cukrzycy są następujące:

Niewyraźne widzenie: Twoje widzenie może się różnić w zależności od poziomu cukru.
Wczesna zaćma: Twoja soczewka może stać się mętna i zaogniona z powodu wysokiego poziomu cukru w ​​otaczającym ją płynie.
Jaskra: nerw wzrokowy może ulec uszkodzeniu z powodu podwyższonego ciśnienia w oku.
Retinopatia cukrzycowa: Zablokowanie, wyciek lub uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce może prowadzić do utraty wzroku.

3. Problemy skórne

Problemy skórne mogą czasami być oznaką ostrzegawczą cukrzycy. W przypadku cukrzycy jesteś bardziej podatny na infekcje bakteryjne i grzybicze. Niektóre typowe problemy skórne spowodowane cukrzycą są następujące:

Zakażenia bakteryjne, takie jak czyraki, styzy (zakażone gruczoły na powiece), zapalenie mieszków włosowych, zakażenia paznokci.
Zakażenia grzybicze, takie jak grzybica stóp, swędzące infekcje pochwy i świąd w stawie skokowym

3. Uszkodzenie nerwów lub neuropatia

Małe naczynia krwionośne w nerwach mogą zostać uszkodzone przez wysoki poziom glukozy. Możesz odczuwać drętwienie, wrzody na stopach oraz mrowienie lub pieczenie bólu przenikającego od palców u stóp lub palców kończyn.

Niekontrolowana cukrzyca może również powodować poważniejsze uszkodzenie nerwów, zwane neuropatią obwodową. W tym stanie uszkodzone nerwy w kończynach ciała mogą powodować utratę koordynacji, ból w dotkniętych obszarach i osłabienie mięśni.

4. Cukrzycowa kwasica ketonowa

Jednym ze sposobów wykrycia, czy twoje ciało jest w ketozie jest wykrycie czy twój oddech pachnie owocowo. Kiedy twoje ciało nie ma wystarczającej ilości insuliny, nie jest w stanie wykorzystać glukozy jako źródła energii. Zamiast tego wykorzystuje tłuszcz do generowania energii, co powoduje, że pewne substancje chemiczne zwane ketonami gromadzą się w moczu i krwi.

Zasadniczo dotyczy to osób z cukrzycą typu 1, ale może rozwinąć się – rzadziej – także u osób z cukrzycą typu 2. Jest to w dużej mierze wynikiem niekontrolowanej cukrzycy i pominiętych leków. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest stanem potencjalnie śmiertelnym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

5. Choroba nerek

Połączenie uszkodzenia nerwów i małych naczyń krwionośnych może również wpływać na czynność nerek. Niewydolność nerek dotyczy od 10 do 40 procent osób z cukrzycą typu 2 i około 30 procent osób z cukrzycą typu 1.

Wczesnymi objawami tego problemu są przybieranie na wadze, częste oddawanie moczu w nocy, wysokie ciśnienie krwi i obrzęk kostek. Później może wystąpić utrata apetytu, nudności, wymioty, zmęczenie/osłabienie, skurcze mięśni i swędzenie.

6. Gastropareza

Spowolniony przepływ pokarmu z żołądka do jelita cienkiego nazywa się gastroparezą, a cukrzyca jest główną przyczyną tego problemu. Czasami może całkowicie zatrzymać przepływ żywności. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia nerwu błędnego związanego z cukrzycą.

Ten nerw jest odpowiedzialny za stymulowanie skurczów mięśni, które umożliwiają przepływ pokarmu przez przewód pokarmowy. Może powodować utratę apetytu, uczucie sytości po niewielkim jedzeniu, nudności, refluks kwasowy, wymioty, wzdęcia i bóle brzucha.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: