6 prostych ćwiczeń wyleczy ból kolan i bioder

Bóle stawów są nieprzyjemne i potrafią znacznie utrudnić życie. Nie zawsze potrzebne są radykalne rozwiązania, dlatego warto spróbować 6 prostych ćwiczeń, które mogą znacznie przynieść ulgę.

Przyczyny bólu stawów

Bóle stawów mogą wpłynąć negatywnie na ogólny komfort życia i często utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Istnieje wiele powodów tych dolegliwości, a bardzo często problemy z biodrami prowadzą do bólu kolan i vice versa. Dzieje się tak dlatego, że organizm stara się dostosować do jednego bólu i obciąża inny obszar, który może w efekcie także zacząć boleć. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż później poddawać się operacjom czy innym komplikacjom. Poniżej znajduje się zestaw 6 ćwiczeń, które stanowią doskonałą profilaktykę, a także pomogą w już istniejących dolegliwościach.

1) Wzmacnianie kostek

Pierwszym ważnym ćwiczeniem jest wzmacnianie kostek. Usiądź wygodnie na krześle, oprzyj plecy i unieś jedną nogę. Następnie powoli krąż kostką 10 razy w jedną stronę, a potem 10 razy w drugą stronę. Następnie zamień nogi i powtórz ćwiczenie.

2) Chodzenie na palcach

Brzmi jak tekst piosenki, ale chodzenie na palcach jest naprawdę bardzo zdrowe. Co więcej, można je praktykować w czasie wykonywania codziennych domowych czynności. Kiedy już opanujesz chodzenie na palcach, spróbuj chodzić szybciej. W ten sposób wzmocnisz kolana i poprawisz swoją równowagę. Optymalny czas trwania tego ćwiczenia to 5 do 15 minut. Jeśli poczujesz zmęczenie wcześniej, przestań, aby uniknąć kontuzji.

Sprawdź to ➡ ➡  Sprawdź jakie są najlepsze domowe środki na ból stawów

3) Palce na drugim miejscu

Do tego ćwiczenia potrzebujesz krzesła. Stanij za nim i złap się rękoma. Unieś jedną piętę z podłogi, a następnie powoli unieś drugą piętę, aby stać na palcach. Potem powoli opuść pięty na ziemię. Powtórz to ćwiczenie 10 do 15 razy.

4) Ćwiczenia z gumą oporową

W tym ćwiczeniu potrzebujesz gumy do ćwiczeń. Owiń ją wokół stabilnego mebla, aby trzymał się na miejscu. Drugi koniec gumy owiń wokół jednej nogi i poruszaj stopą 10 razy do wewnątrz, a następnie 10 razy na zewnątrz. Powtórz to ćwiczenie 10 do 15 razy na każdą nogę.

5) Rozruszaj palce u stóp

Usiądź wygodnie i przez kilka sekund zgięte palce u stóp. Następnie je wyprostuj. Powtórz to rozciąganie 30 razy. Możesz wykonywać to ćwiczenie również w pracy, podczas oglądania telewizji lub podczas jedzenia. Podobne do tego ćwiczenia jest umieszczenie na podłodze jakiegoś małego przedmiotu, na przykład małego ręcznika, piłeczki lub czegoś innego. Następnie spróbuj podnieść ten przedmiot za pomocą palców u stóp i przenieść go w inne miejsce.

Sprawdź to ➡ ➡  Niedobór magnezu: poznaj przyczyny, objawy i co należy jeść

6) Masaż stóp za pomocą piłeczki

Znajdź piłeczkę tenisową lub inną o podobnych rozmiarach i twardości. Usiądź na krześle i połóż na niej stopę, następnie poruszaj stopą powoli do przodu i do tyłu. Ciesz się masażem i potem zamień nogi.

Podsumowanie

Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może pomóc wzmocnić stawy kolanowe i biodrowe oraz przynieść ulgę w przypadku już istniejących dolegliwości. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń powinieneś skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, zwłaszcza jeśli już masz problemy związane z kolanami i biodrami. Dbaj o swoje stawy, a one odwdzięczą się zdrowiem i sprawnym funkcjonowaniem na co dzień.


ZOBACZ TAKŻE