Strona głównaZdrowie7 najciekawszych faktów na temat bananów, o których zapewne nie wiedziałaś

7 najciekawszych faktów na temat bananów, o których zapewne nie wiedziałaś

Na pierwszy rzut oka banany to niezwykle proste owoce. Ale oprócz tego, że są jednym z najpopularniejszych i najczęściej spożywanych owoców na Ziemi, jest kilka rzeczy, których prawdopodobnie o nich nie wiesz.

Tak zapewniają pewne korzyści zdrowotne, ale tutaj nie skupimy się na tym, ale na kilku interesujących i mało znanych faktach na temat bananów. Większość z nich prawdopodobnie cię zszokuje, więc oto one.

7 mało znanych faktów na temat bananów

1. Ten owoc jest naturalnie radioaktywny. Zgadza się banany, które lubisz na co dzień, emitują cząsteczki promieniowania jonizującego. Jest tak, ponieważ zawierają one potas-40, radioaktywny izotop potasu.

2. Oryginalny banan miał nasiona, więc ten, który spożywamy dzisiaj nie pojawił się naturalnie. Ten owoc został stworzony przez ludzi 7000 lat temu.

Dzisiejsze banany mają maleńkie nasiona, ale nie są one uwzględnione w procesie rozmnażania rośliny. Niektórzy twierdzą, że nadal można znaleźć banany z naturalnymi nasionami w niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej.

3. Wielu kapitanów, żeglarzy i właścicieli łodzi uważa, że ​​ten owoc przynosi pecha na pokładzie statku. Są nawet takie fakty, które niektórzy kapitanowie łodzi zakazują wnoszenia czy tez używania filtrów przeciwsłonecznych, odzieży i innych produktów związanymi bananami.

4. Ten owoc nie rośnie na drzewach, dlatego nie należy używać terminu bananowiec. Prawidłowym sposobem jest powiedzenie roślina bananowa. Banany to nie owoce, ale jagody. Grupę bananów nazywa się dłonią, a tylko jeden jest znany jako palec.

5. Banan to doskonałe źródło energii, które w jednej chwili pomaga poprawić nastrój. Potas działa jak elektrolit, a ten owoc zawiera dużą jego ilość.

Ponadto banany zawierają serotoninę, noradrenalinę i tryptofan – wszystkie one pomagają w zapobieganiu depresji poprzez uspokojenie i poprawę samopoczucia. Zawartość witaminy B6 pomaga poprawić jakość snu oraz chronić przed drażliwością i wahaniami nastroju.

6. Skórki bananowe mają wiele zastosowań, więc nie wyrzucaj ich po zjedzeniu owoców. Możesz użyć ich jako naturalnego leczenia pryszczów, a nawet jako nawozu dla roślin.

7. Może to zabrzmieć dość szokująco, ale mamy podobne cechy genetyczne do bananów. Najwyraźniej ten owoc ma około 60 procent tego samego DNA, co ludzie.

Zobacz Też: