7 pokarmów, których należy unikać jeśli chcesz poradzić sobie z bezsennością

Nawet jeśli wcześniej nie miałaś problemów ze snem, teraz nagle liczysz owce i robisz wszystko co ci przyjdzie do głowy, aby zasnąć. Nie zdziw się, bo nie jesteś jedyna z tym problemem.

Dzisiejszy zajęty styl życia i zwiększony stres sprawiły, że problem ten jest jednym z najczęstszych wśród osób w różnym wieku.

Tak więc chociaż możesz nie mieć siły przewidywać i unikać stresujących sytuacji, możesz zrobić jedną rzecz, aby zapobiec lub zmniejszyć liczbę nieprzespanych nocy.

Mówimy o zmianie diety, aby uniknąć spożywania niektórych potraw przed pójściem spać. Te pokarmy i napoje zakłócają sen, powodując bezsenność.

7 pokarmów, których należy unikać jeśli chcesz poradzić sobie z bezsennością

1. Alkohol

Wiele osób ma zwyczaj spożywania jednego lub dwóch drinków, piw przed snem tylko po to, aby się zrelaksować i tym samym dobrze się wyspać. Ale alkohol może cię oszukać.

Chociaż najpierw cię rozluźnia i sprawia, że ​​czujesz się senny po strawieniu pobudzi twój mózg. Tak więc, mimo że możesz łatwo zasnąć po wypiciu drinka lub dwóch, obudzisz się po kilku godzinach i nie będziesz mogła ponownie zasnąć.

2. Pomidory

Pomidory, a także zupy na bazie pomidorów i sosy pomidorowe mogą utrudniać pracę naszego układu trawiennego, zwłaszcza gdy są spożywane kilka godzin przed snem.

To warzywo powoduje refluks kwasu, nieprzyjemne uczucie pieczenia, które pogarsza się tylko w pozycji leżącej – na przykład podczas próby zaśnięcia.

Dlatego spożywanie pomidorów przed snem nie jest mądrym posunięciem, szczególnie jeśli masz do czynienia z bezsennością.

3. Glutaminian monosodowy (MSG)

Ten wzmacniacz smaku jest zwykle dodawany do chińskiego jedzenia, zup, warzyw w puszkach i przetworzonych mięs. Ma stymulujący wpływ na mózg, który pogarsza się z wiekiem.

Starzenie się powoduje, że bariera krew-mózg jest bardziej porowata, a to z kolei zwiększa odpowiedź na glutaminian monosodowy. Więc nawet jeśli nie miałeś problemu z tą dietą w wieku 20 lat, może to być przyczyną twoich nieprzespanych nocy w wieku 50 lat.

4. Cukier

Cukier stymuluje mózg, dzięki czemu jest niezwykle aktywny. Tak więc, jeśli spożywasz słodkie potrawy przed snem, a nawet późnym popołudniem, będziesz bardzo podekscytowana przed snem co nie jest czymś, czego chcesz doświadczyć.

Ponadto jeśli dieta zawiera dużo cukru, nawet jeśli jest to śniadanie może cię obudzić w środku nocy. Dzieje się tak, ponieważ regularne spożywanie cukru może prowadzić do bardzo niskiego poziomu cukru we krwi w środku nocy.

Naturalna reakcja naszego organizmu na taki poziom cukru we krwi zwiększa poziom kortyzolu w mózgu – coś, co na pewno obudzi cię w środku nocy.

5. Pikantne potrawy

Podobnie jak pomidory, spożywanie pikantnych potraw przed snem może spowodować refluks żołądkowy podczas leżenia, a to z pewnością zakłóci sen. Co więcej jedzenie pikantnych rzeczy wytwarza wewnętrzne ciepło, które ma stymulujący wpływ na mózg.

6. Czekolada

Być może wiesz, że kawa późnym wieczorem nie pozwala ci zasnąć w nocy, ale czy wiesz, że kawałek czekolady może również zakłócić sen?

Chociaż filiżanka kawy jest największym źródłem kofeiny w twojej diecie, czekolada zawiera również wysoki poziom kofeiny. To słodkie jedzenie może powodować problemy ze snem, gdy jest spożywane wieczorem lub późnym popołudniem.

Dodatkowo zawiera cukier, który jak wspomnieliśmy jest silnym stymulatorem mózgu. Jeśli więc chcesz odpocząć zjedz czekoladową przekąskę wcześniej.

7. Węglowodany wysokoglikemiczne

Warzywa skrobiowe, takie jak dynia i ziemniaki, a także makaron, chleb, skórki pizzy itp. zawierają wszystkie tego rodzaju węglowodany. Szybko zmieniają się w cukier w organizmie, powodując ten sam efekt jak podczas jedzenia czekolady i słodyczy wieczorem.

Podobnie jak cukier pobudzi mózg w środku nocy. Więc chociaż możesz łatwo zasnąć, nie oznacza to, że będziesz miała odpowiednią jakość snu.

Co jeść przed snem?

Aby dobrze spać eksperci zalecają jedzenie talerza pełnego warzyw, zdrowych tłuszczów, dobrego źródła białka i niewielkiej porcji pełnych ziaren. Ale właściwa dieta nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie dla dobrego snu.

Istnieją inne rutyny i praktyki, które w połączeniu z odpowiednią dietą z pewnością zwiększą szanse na wystarczającą ilość snu i pokonanie bezsenności.