Wzrost temperatury ciała jest reakcją obronną organizmu w walce z infekcją.
Organizm uruchamia procesy hamujące wzrost i rozmnażanie bakterii, zwiększa się aktywność i funkcja białych krwinek, substancje szkodliwe są szybko usuwane z organizmu, aktywowana jest produkcja interferonu, który odgrywa ważną rolę w naszym układzie odpornościowym.
Lekarze zalecają, aby nie obniżać temperatury, dopóki nie przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza. Należy pamiętać, że poniższy artykuł nie zastępuje konwencjonalnego leczenia.
Chusta podstawowa na obniżenie temperatury (przy temperaturze powyżej 39 stopni) – prześcieradło, pieluszka i woda
Konieczne jest obniżenie temperatury w ten sposób, gdy temperatura osiągnie 39 stopni Celsjusza i nie możemy się doczekać, aż działanie leków obniży temperaturę.
Wystarczy prześcieradło, pielucha lub zwykły, cieńszy ręcznik. Namocz tkaninę w letniej (nigdy z lodem) wodzie. Optymalna temperatura powinna wynosić około 22 stopni Celsjusza. Wydrzemnąć tkaninę i owinąć ją wokół tułowia, pachwiny, ud lub ramion.
Okład przykrywamy jedynie bardzo cienkim kocykiem, konieczne jest, aby ciepło mogło swobodnie promieniować z przegrzanego ciała. Pozostaw okład na 10 minut i powtarzaj w razie potrzeby, aż temperatura spadnie. Okłady należy łączyć z lekami obniżającymi temperaturę. Pomaga również nakładanie okładów na czoło, które jest łączone z okładami na ciało. Pozostawiamy również na 10 minut.
Te domowe przepisy sprawdziły się najlepiej
Okład na stopy z twarogu
Okład na stopy z twarogu daje takie same, czasem nawet lepsze efekty niż okład na łydki. Nałóż zimny twaróg na stare skarpetki. Skarpety należy założyć na pacjenta tak, aby pokryta była głównie powierzchnia stopy. Załóż na nie suche, ciepłe skarpetki i owiń stopy pod kołdrą. Po 20 minutach możemy przejść i powtórzyć za godzinę, jeśli to konieczne.
Okład na łydki
Okład na łydki to sprawdzona metoda obniżająca temperaturę. Zalecany w temperaturach powyżej 39°C. Obniża temperaturę o pół do jednego stopnia i łagodzi bóle głowy – złe samopoczucie, niepokój.
Namocz kilkakrotnie złożoną bawełnianą pieluchę w zimnej wodzie, dobrze ją wykręć i owiń każdą nogę osobno wokół łydki. Nałóż na pieluchę nieco większy szalik flanelowy lub suchą pieluchę i przykryj wełnianą ściereczką. Pozostaw na pół godziny, następnie zdejmij okład i osusz stopy. Okład możemy powtórzyć za godzinę.
Okład imbirowy
Leczy zatkane zatoki i pomaga zwłaszcza przy stanach zapalnych zatok czołowych. Wymieszaj łyżeczkę suszonego imbiru i dwie łyżki zwykłej mąki z wodą w misce, aby uzyskać gęstą pastę.
Nakładamy go na złożoną chusteczkę. Kładziemy portfel z owsianką imbirową na czole, przykrywamy pieluchą i owijamy wełnianym szalikiem.
Pozwól mu działać przez ½ godziny. Możemy powtarzać kilka razy dziennie, aż śluz zostanie uwolniony, a zatoki udrożnione.
Okład przeciw wszom
Główkę dziecka (dotyczy to również dorosłych) myjemy szamponem z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Po umyciu upuść oryginalny olejek z drzewa herbacianego na czubek głowy, za uszami i kark i owiń głowę folią spożywczą na 20 minut.
Po 20 minutach zdejmij folię i przeczesz włosy specjalnym grzebieniem do usuwania wszy. Pozwól włosom wyschnąć. Możemy powtarzać codziennie. Jako środek zapobiegawczy codziennie wkraplamy olejek z drzewa herbacianego we włosy, aż znikną wszy w kolektywie, do której uczęszcza dziecko.
Okład z sera
Pomoc przy bólu gardła, stanach zapalnych w jamie ustnej, dusznicy bolesnej. Nałóż warstwę twarogu na złożoną chusteczkę. Kieszonkę z twarogiem założyć na szyję chorego, zawinąć w pieluchę wielorazową i wełnianą lub dużą bawełnianą chustę. Zostawiamy na noc. Jeśli pacjent ma również zapalenie gardła, połącz twaróg z cebulą.
Okład z cebuli
Działanie: pomoc przy anginie, bólu gardła, bólu przy przełykaniu, zapaleniu ucha środkowego Jest doskonały na dusznicę bolesną, ból gardła i bolesne zapalenie gardła. Cebula jest ogólnie doskonała na choroby zapalne. Umieść krążki cebuli obok siebie na złożonej chusteczce.
Karkówkę najlepiej posmarować gęsim tłuszczem lub bardzo tłustym kremem. Załóż na szyję chusteczkę z cebulką, następnie pieluchę z materiału i wełniany szal lub gruby bawełniany szal. Najlepiej pozostawić go na całą noc, ale nie krócej niż dwie godziny.
W przypadku zapalenia ucha środkowego drobno posiekaj cebulę i umieść ją w chusteczce, tak aby tylko jedna warstwa tkanki oddzielała ucho od cebuli. Umieść go na uchu , zawiń w pieluchę i wełniany szalik. Kładziesz dziecko do łóżka po stronie chorej, a pod poduszkę wkładasz termos, aby ciepło lepiej uwalniało olejki eteryczne do ucha.
Okład cytrynowy
Pomoc przy anginie i bólu gardła Ten okład ma podobne działanie do okładu z cebuli. Więc jeśli pacjent nie znosi zapachu cebuli, możesz użyć tego opakowania jako alternatywy. Używamy go jako okładu z cebuli.
Chrzanowy naleśnik
Pomoc przy zapaleniu płuc. Jest doskonały na zapalenie płuc i rozluźnienie dróg oddechowych. Uwaga, chrzan jest bardzo gorący nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz na skórze. Wymieszaj dwa surowe i drobno starte ziemniaki z jedną czubatą łyżką drobno startego chrzanu.
Z tej mieszanki robimy pasztecik na pieluszce i kładziemy go na piersi pacjenta, wysmarowanej smalcem. Dodaj kolejną pieluchę i owiń ją wełnianym szalikiem. Owijamy pacjenta kołdrą i zostawiamy na 20 minut.
Proporcje ziemniaków i chrzanu mieszamy w zależności od tego, czy jest to danie dla dziecka, czy dla dorosłego. Uważaj, chrzan parzy i pozostawia na skórze czerwoną plamę, która po chwili znika.