Bez wątpienia człowiek i jego ciało jest jednym z najbardziej interesujących organizmów na świecie.
Posiada on ogromny zbiór bardzo dokładnych i precyzyjnych systemów biologicznych, nasz organizm pracuje 24 godziny na dobę, bez zatrzymywania się nawet na chwilę. Mechanizmy obronne naszego organizmu to zbiór bardzo ciekawych faktów, o których istnieniu pewnie nie mieliście bladego pojęcia.
9 mechanizmów obronnych naszego ciała, które nie są wyimaginowane
1. Ziewanie
Każdy z nas myśli, że ziewanie jest oznaka przemęczenia czy też znudzenia, jednak nasz organizm w ten sposób chce schłodzić przegrzany, przeciążony mózg, który w danym momencie otrzyma zbyt duża ilość informacji.
2. Kichanie
Kiedy nasze nozdrza wypełniają się zarazki, bakteriami czy też kurzem, kichanie pomaga nam usunąć je z przewodu oddechowego.
3. Przeciąganie się
To instynktowne zachowanie, które wykonujemy zaraz po przebudzeniu pozwala przygotować się naszemu organizmowi do codziennego wysiłku fizycznego.
Rozciąganie służy do przywrócenia przepływu krwi, wzmacnia i rozciąga mięśnie i poprawia stan naszego umysłu.
4. Czkawka
Kiedy w porze posiłku przejadamy się, jemy zbyt szybko lub połykamy zbyt duże kęsy następuje podrażnienie nerwów odpowiedzialnych za przełykanie, w wyniku czego nasz organizm włącza mechanizm obronny w postaci czkawki.
5. Miokloniczne szarpnięć (zrywy mięśniowe)
Często kiedy zasypiamy następuje mocny skurcz mięśni, dzieje się to nagle i mimo woli, przypominający porażenie prądem. Właśnie w tym momencie nasze mięśnie kurczą się i czujemy się tak, jakbyśmy spadali z łóżka czy też robili krok do przodu i nie czuli gruntu pod nogami.
Dzieje się tak, ponieważ nasze tętno spada, częstotliwość oddechu zmniejsza się, a to są sygnały, które nasz mózg interpretuje jako zbliżająca się śmierć i wysyła natychmiastowe impulsy nerwowe do mięśni. Nasz organizm próbuje nas uratować przed śmiercią!
Zryw mięśniowy jest niewątpliwie najbardziej imponującym mechanizmem obronnym organizmu.
6. Pomarszczone dłonie i stopy
To jest niesamowite! Kiedy nasz organizm jest narażony na zbyt dużą ilość wilgoci, nasze dłonie i stopy stają się pomarszczone, ponieważ nasz mózg interpretuje to tak, że jeśli jest zbyt dużo wilgoci, to otaczające nas środowisko jest niebezpieczne i może dojść do poślizgu. Pomarszczone stopy i dłonie ułatwiają przyczepność i pozwalają uniknąć upadku.
7. Utrata pamięci
Najczęściej przytrafia się w sytuacjach tragicznych lub nieprzyjemnych. Mózg reaguje w ten sposób w celu uniknięcia bólu związanego z zapamiętywaniem złych chwil i chce zabezpieczyć nasze zdrowie psychiczne.
8. Gęsia skórka
Gęsia skórka powstaje w celu zapobiegnięcia utraty ciepła przez pory, dzieje się to najczęściej w niesprzyjających warunkach klimatycznych, kiedy to mechanizm ten próbuje ogrzać nasze ciało.
9. Łzy
Łzy chronią błonę śluzową naszych oczu przed obcymi ciałami, ale są także instrumentem „emocjonalnej obrony”. Kiedy cierpisz emocjonalnie z jakiegoś powodu, mózg poprzez stworzenie nowego mechanizmu irytacji tak silnego jak płacz, może odwrócić Twoją uwagę na ból, który w danej chwili doświadczyłeś.
Nasz organizm jest godny podziwu. Dbaj o niego i zawsze utrzymuj go w jak najlepszym stanie!