9 objawów wskazujących na zaburzenie równowagi hormonalnej u kobiet

Hormony odgrywają ważną rolę w ciele, a wiele funkcji organizmu zależy od ich właściwej równowagi. Hormony przemieszczające się we krwi niosąc „rozkazy” dla organów i tkanek, aby mogły pełnić swoją funkcję.

Wpływają na:

  • Wzrost
  • Metabolizm
  • Funkcjonowanie seksualne
  • Nastrój
  • Poznawanie
  • Temperaturę ciała

Jak widać ogólny stan zdrowia zależy od prawidłowego funkcjonowania hormonów, więc utrzymanie równowagi hormonalnej jest niezwykle ważne. Hormony mogą łatwo stracić równowagę więc znajomość objawów zmian hormonalnych daje dużą przewagę.

Najczęstsze objawy nierównowagi hormonalnej

Hormonalna nierównowaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Nastolatki i kobiety w ciąży to tylko dwie typowe grupy, które ulegają znaczącym zmianom hormonalnym dlatego często cierpią na wahania nastroju.

Ciągły przyrost masy ciała

Chociaż przyrost masy ciała może być wynikiem niezdrowej diety, może również wskazywać na brak równowagi hormonalnej. Przyrost masy ciała jest często wywoływany, gdy wytwarzanie kortyzolu przez nadnercza jest zakłócane przez stres lub inne czynniki.

W rzeczywistości podwyższone poziomy kortyzolu dają dobre podstawy do gromadzenia się toksycznego tłuszczu w jamie brzusznej co może prowadzić do poważniejszych chorób, w tym zawału serca lub udaru mózgu.

Ponadto wysokie poziomy kortyzolu zwiększają poziom insuliny we krwi, co z kolei zwiększa poziom cukru we krwi. Prowadzi to do głodu i zwiększonego apetytu.

Słabe libido

Niedobór androgenu, hormonu wytwarzanego w jajnikach może mieć niekorzystny wpływ na libido. Tak więc słabe libido jest kolejnym objawem nierównowagi hormonalnej.

Zmęczenie

Ciągłe uczucie zmęczenia nawet po wystarczającej ilości snu jest znakiem, że coś dzieje się z twoimi hormonami. Wytwarzany jest kortyzol zwykle spowodowany nadmiernym stresem, który odpowiada za to ciągłe zmęczenie.

Chroniczny stres powoduje zmęczenie nadnerczy z powodu wysokiego poziomu kortyzolu. W rzeczywistości kortyzol kontroluje rytm okołodobowy, który jest zaburzony przez stres. Gdy poziom kortyzolu spada w ciągu dnia, zmęczenie przejmuje kontrolę.

Co więcej zmęczenie może być również wywołane przez wysoki poziom hormonu stymulującego tarczycę. Nadczynność tarczycy jest stanem, w którym funkcja tarczycy jest zakłócona, a poziomy hormonów są nienormalnie wysokie.

Zły nastrój

Huśtawki nastroju są również typowe dla nadczynności tarczycy. Podwyższony poziom TSH prowadzi do depresji, lęku i drażliwości.

Przerwany sen i bezsenność

Kobiety w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym często cierpią z powodu przerwanego snu i bezsenności, co tylko pogarsza już istniejącą nierównowagę hormonalną.

Niedobór snu w rzeczywistości wpływa na 10 hormonów w organizmie, powodując wiele problemów zdrowotnych związanych ze zdrowiem psychicznym, apetytem, ​​płodnością i zdrowiem serca.

Bezsenność jest spowodowana niedoborem estrogenu podczas menopauzy, ponieważ hormon ten stymuluje regularny i zdrowy sen.

Nienormalne pocenie się

Pocenie się jest również wskaźnikiem nierównowagi hormonalnej. Uderzenia gorąca są typowe dla kobiet w okresie menopauzy. Nocny pot, który jest nadmiernym i nagłym poceniem się w nocy może być również oznaką nadchodzącej menopauzy.

Brak równowagi w układzie hormonalnym spowodowany zwiększoną produkcją serotoniny lub podobnych hormonów może również prowadzić do nocnych potów u kobiet.

Problemy trawienne

Na trawienie może poważnie wpływać brak równowagi hormonów w układzie pokarmowym – cholecystokinina, gastryna i sekretyna. Hormony te stymulują trawienie, rozkładając pokarm w małych cząsteczkach wchłoniętych do krwi.

Pożądanie cukru

Tarczyca może wywoływać apetyt na cukier. Niedoczynność tarczycy jest stanem niedoczynności tarczycy, która stymuluje apetyt na cukier.

Nawet przeciążenie nadnerczy może rozpalić apetyt na cukier. Dzieje się tak, ponieważ organizm zwiększa produkcję adrenaliny i kortyzolu, wykorzystując w ten sposób energię ciała i wyzwalając apetyt na cukier, ponieważ cukier jest doskonałym źródłem energii.

Wypadanie włosów

Chociaż od dawna uważano, że niedobór testosteronu powoduje wypadanie włosów, dziś wiadomo, że utrata włosów jest wywoływana przez dihydrotestosteron. Kobiety zwykle mają niski poziom tego hormonu, jednak nadal może prowadzić to do wypadania włosów.

Bilans hormonalny

Równowaga hormonalna jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia. Zatem znajomość typowych objawów nierównowagi hormonalnej jest dość ważna, chociaż czasami mogą w rzeczywistości wskazywać na inne problemy zdrowotne.