9 pokarmów, których należy unikać w przypadku niedoczynności tarczycy

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie niedoczynność tarczycy lub istnieje ryzyko jej rozwoju z powodu wywiadu rodzinnego lub w inny sposób możesz rozważyć bliższe przyjrzenie się temu, co jest na twoim talerzu. Dieta może odgrywać dużą rolę w pomaganiu lub pogarszaniu sytuacji.


[toc]
Tak więc podejmowanie decyzji, co jeść i co odpuścić może mieć znaczenie dla twojego stanu zdrowia.

Dieta, a niedoczynność tarczycy?

Pokarmy goitrogenne mogą zakłócać pobieranie jodu przez tarczycę i wytwarzanie hormonu stymulującego tarczycę (TSH) i prowadzić do powiększenia tarczycy – stanu zwanego wolem, co dodatkowo pogarsza problemy z tarczycą.

Niedoczynność tarczycy może wynikać z chorób autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto lub może być wynikiem niektórych leków, chirurgicznego usunięcia tarczycy lub nawet pewnego rodzaju radioterapii.

Kiedy tarczyca jest nieaktywna, gruczoł nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu tarczycy do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co powoduje przyrost masy ciała, zmęczenie, suchość skóry, uczucie zimna, zapomnienie, a nawet depresję.

Podczas gdy choroba jest leczona lekami to co jesz może również poprawić lub pogorszyć sytuację. Wiadomo, że niektóre produkty potęgują problem. Na przykład, ponieważ twoje ciało potrzebuje wystarczającej ilości jodu do produkcji hormonu tarczycy, najlepiej unikać pokarmów zakłócających wchłanianie jodu – takich jak produkty goitrogenne.

Pierwszym krokiem jest oczywiście ustalenie przyczyny niedoczynności tarczycy i stwierdzenie czy występują inne niedobory, takie jak niedobór jodu. Następnie sprawdź swój plan posiłków, aby upewnić się, że nie masz zbyt dużej ilości produktów spożywczych z poniższej listy.

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

1. Produkty sojowe

Soja może pogorszyć niedobór jodu i doprowadzić do niedoczynności tarczycy. Izoflawony z produktów sojowych zakłócają wchłanianie i wykorzystanie jodu przez organizm i mogą pogorszyć istniejący niedobór.

Soja i produkty sojowe są uważane za sprawców niedoczynności tarczycy, ponieważ mogą zakłócać wchłanianie tyroksyny. Może być konieczne wycięcie z diety tofu i mleka sojowego lub produktów na bazie mleka sojowego.

Jeśli zdecydujesz się na jedzenie sojowe zachowaj jak najwięcej odstępu między posiłkiem, a przyjmowaniem leków, aby zmniejszyć ryzyko wchłaniania soi.

2. Surowe zielone warzywa liściaste

Podczas gdy surowe warzywa liściaste mogą pogorszyć niedoczynność tarczycy, ugotowane warzywa ju nie.

Surowy jarmuż, gorczyca i szpinak to goitrogeny, które zakłócają zdolność organizmu do korzystania z otrzymanego jodu. Jego wpływ na pobieranie tego składnika odżywczego hamuje czynność tarczycy.

Jednak problem ten dotyczy głównie surowej formy tych warzyw liściastych. Ugotuj je przed spożyciem, a wszystko będzie dobrze. Oczywiście umiar jest kluczowy, więc nie przesadzaj z spożywaniem tych zielonych warzyw.

3. Warzywa krzyżowe, takie jak kalafior, brokuły i kapusta

Chociaż są to bardzo zdrowe warzywa i pełne składników odżywczych, warzywa krzyżowe mogą stanowić problem dla osób z niedoczynnością tarczycy. Staraj się unikać jedzenia kalafiora, brukselki, kapusty i brokułów – szczególnie jeśli jesz je na surowo.

Chociaż wszystkie są znane jako goitrogenne, niektóre są bardziej problematyczne niż inne. Na przykład spożywanie dużych ilości surowej kapusty jest znanym czynnikiem wywołującym wola lub powiększoną wadliwą tarczycę.

Wielkość porcji ma znaczenie. Niektóre warzywa krzyżowe, takie jak brokuły lub jarmuż, zawierają bardzo małe ilości goitrogennych chemikaliów, ale jeśli regularnie jesz dużą ilość tych pokarmów możesz skończyć z większymi ilościami goitrogennych chemikaliów w organizmie.

4. Rzodkiewka i rzepa

Rzodkiewki lub rzepa mogą nie wydawać się należeć do tej samej kategorii co kapusta lub brokuły, ale te warzywa korzeniowe są również warzywami kapustnymi. Są one również rakotwórcze i najlepiej ich unikać, jeśli masz niedoczynność tarczycy.

5. Kawa z mlekiem i zielona herbata

Uważa się, że kawa może powodować problemy z czynnością tarczycy, zakłócając wchłanianie hormonów tarczycy. Chociaż nie musisz ich unikać, pokarmy i suplementy bogate w wapń mogą zakłócać wchłanianie lewotyroksyny przez leki na tarczycę.

Zachowaj więc co najmniej 4-godzinną przerwę między spożyciem żywności zawierającej wapń, takiej jak jogurt lub mleko, a twoimi lekami.

Nawet zielona herbata może powodować problemy, jeśli pijesz jej za dużo. Badania na zwierzętach wykazały, że wyciągi z zielonej herbaty w dużych dawkach spowodowały znaczny spadek poziomu hormonów tarczycy T3 i T4 oraz wzrost poziomu hormonu stymulującego tarczycę (TSH).

6. Gluten

Podczas gdy całe ziarna są zdrowe, jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, musisz unikać pokarmów, na które jesteś uczulony, aby zmniejszyć stan zapalny w organizmie – w tym ziarna zawierające gluten.

Badania wykazały, że celiakia, która powoduje, że twoje ciało odczuwa stres zapalny podczas spożywania glutenu występuje częściej u osób z autoimmunologiczną chorobą tarczycy.

Niektóre osoby z niedoczynnością tarczycy, szczególnie ci z Hashimoto mogą mieć trudności z trawieniem białka mleka. Sprawdź swoją tolerancję na produkty mleczne, aby utrzymać stan zapalny pod kontrolą. Powinieneś także unikać goitogenów, takich jak słodka kukurydza, sorgo i proso.

7. Orzechy

Orzechy włoskie, orzeszki ziemne, orzeszki piniowe i migdały mogą stanowić problem dla osób z niedoczynnością tarczycy ze względu na ich działanie goitrogenne. To powiedziawszy, orzechy są również dobrym źródłem innych składników odżywczych, takich jak selen i wapń, więc możesz rozważyć ich spożycie w małych ilościach, jeśli nie masz niedoboru jodu.

8. Brzoskwinie, gruszki i truskawki

Choć kuszące może być zanurzenie zębów w owocach, takich jak truskawki, brzoskwinie i gruszki musisz znaleźć alternatywy, które wspierają tarczycę i nie są goitrogenne. Zamiast tego spróbuj spożywać jagody bogate w przeciwutleniacze, wiśnie lub owoce cytrusowe.

9. Przetworzona żywność

Unikaj przetworzonych produktów spożywczych, takich jak gotowe przekąski i posiłki, chipsy ziemniaczane, ciastka, krakersy, masowo produkowane ciasta. To dlatego, że tak jak niedostateczna ilość jodu może stanowić problem, zbyt wiele może być równie złe!

Wysoce słone przetwory spożywcze są często bogate w minerały i możesz przyjmować ich zbyt dużo, regularnie je spożywając. Jeśli masz niedoczynność tarczycy z powodu choroby Hashimoto, wyższy poziom jodu w organizmie może wysłać sygnał do twojej tarczycy, aby jeszcze bardziej obniżyć produkcję hormonu tarczycy, co jeszcze bardziej pogorszy twoją sytuację.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: