9 sposobów zapobiegania osteoporozie (utracie masy kości)

Chociaż utrata masy kości lub osteoporoza występuje głównie u osób starszych powyżej 50 roku życia należy zacząć stosować środki ostrożności w młodym wieku. Twój wiek, geny, płeć, masa ciała, choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub złe wchłanianie składników odżywczych, nawyki stylu życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, tytoniu i kofeiny, a także brak wapnia i witaminy D są przyczynami utraty masy kości.

Na przykład kobiety po menopauzie są często bardziej narażone na osteoporozę z powodu niskiego poziomu estrogenu niż mężczyźni lub kobiety w wieku 20 lub 30 lat, kiedy kości są najtwardsze.

Nie oznacza to jednak, że mężczyźni lub młodsze kobiety nie doświadczają utraty kości. Jeśli którykolwiek z tych warunków zdrowotnych lub styl życia dotyczy Ciebie, podejmij środki ostrożności już teraz.

1. Dodaj więcej wapnia w diecie

Wapń jest minerałem niezbędnym do budowy kości i utrzymania ich w zdrowiu. Kobiety doświadczają zwiększonej utraty kości w latach bezpośrednio po menopauzie, chociaż utrata masy kostnej utrzymuje się do starości.

Jedz dużo produktów bogatych w wapń, takich jak jogurt, sardynki, jarmuż, brokuły, aby utrzymać optymalną gęstość mineralną kości.

2. Uzyskaj więcej witaminy D / estrogenu

Wiele badań wykazało, że sam wapń nie pomaga. Zwłaszcza jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości witaminy D, aby wchłonąć wapń z jelita. Dowody sugerują, że suplementacja wapnia wraz z suplementacją witaminy D może zapobiegać osteoporozie u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Biorąc pod uwagę, że uszczuplenie estrogenu odpowiada za utratę kości u większości kobiet po menopauzie, suplementacja wapnia terapią estrogenową w małych dawkach pomaga zmniejszyć utratę masy kości. Nie trzeba dodawać, że ta metoda ma zastosowanie tylko do kobiet po menopauzie.

3. Więcej żelaza, cynku i magnezu

Wapń nie jest jedynym minerałem odpowiedzialnym za gęstość mineralną kości lub wytrzymałość kości. Badania wykazały, że minerały takie jak żelazo, cynk i magnez są równie ważne dla zdrowia kości. Owoce morza, czerwone mięso, fasola i ciemnozielone warzywa są bogate w żelazo.

Szpinak, wołowina, krewetki oraz różne ziarna i nasiona to produkty bogate w cynk.
Magnez jest dostępny w produktach takich jak produkty pełnoziarniste, suszone owoce i czekolada. Po 35 roku życia pamiętaj o regularnym dodawaniu tych pokarmów do diety, aby kości pozostały zdrowe i silne.

4. Spożywaj produkty sojowe

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu produktów sojowych, żywności sojowej i jej pochodnych na zapobieganie utracie masy kostnej. Każde z nich potwierdziło, że pod względem zdrowia kości nie ma nic lepszego niż produkty sojowe.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet, ponieważ badania wykazały, że ryzyko złamania u kobiet przyjmujących żywność sojową jest znacznie mniejsze niż u kobiet, które tego nie robią.

Pozytywny wpływ pokarmu sojowego na gęstość mineralną kości ma również u kobiet po menopauzie. Dlatego dodawanie żywności sojowej do codziennej diety jest koniecznością, szczególnie jeśli jesteś kobietą.

5. Wykonuj ćwiczenia obciążające

Chociaż dieta jest ważna w zapobieganiu utracie masy kostnej, nie można wystarczająco podkreślić efektu regularnych ćwiczeń. Nie tylko ćwiczenia, ale ćwiczenia obciążające w szczególności działają na zdrowie kości i gęstość mineralną kości.

Ćwiczenia takie jak taniec, jogging, bieganie, tenis, aerobik i wspinaczka są bardzo skuteczne w budowaniu zdrowia kości.

6. Przestań pić colę i kawę

Uważa się, że picie coli i kawy jest szkodliwe dla zdrowia kości i może prowadzić do osteoporozy. Chociaż nadal nie jest jasne, dlaczego te napoje zmniejszają gęstość kości, podczas gdy inne tego nie robią, winowajcą może być kofeina zarówno w coli, jak i w kawie.

To wyjaśnia również, dlaczego podczas gdy cola ma zły wpływ na gęstość kości, inne napoje bezalkoholowe nie są. Innym możliwym powodem jest kwas fosforowy w coli, który może wypłukiwać wapń z kości.

7. Rzuć palenie

Palenie papierosów wpływa na krążenie estrogenów w organizmie. Zbyt mała ilość estrogenu jest również powodem, dla którego palenie jest uważane za przyczynę utraty kości.

8. Ogranicz spożycie alkoholu

Przewlekłe spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia kości i może zwiększać utratę kości u kobiet po menopauzie. Co ciekawe, umiarkowane picie u kobiet po menopauzie może korzystnie wpłynąć na gęstość kości i zdrowie.

Jedno duże badanie wykazało, że kobiety w wieku 65 lat i starsze, które spożywały alkohol przez ponad 5 dni w tygodniu, miały znacznie zmniejszone ryzyko deformacji kręgów w porównaniu z kobietami, które spożywały alkohol rzadziej niż raz w tygodniu.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jak spalić tłuszcz i kontrolować cholesterol z pomocą wody z bakłażana

Kontrolowanie wagi i poziomu cholesterolu stało się priorytetem dla setek ludzi, którzy są świadomi negatywnych skutków jakie mogą one mieć na twoje zdrowie.Poza prostą estetyką nagromadzenie...

Stwórz mieszankę, która usunie kilogramy toksyn z organizmu!

Okrężnica jest organem, który jest odpowiedzialny za usunięcie wszelkich odpadów, których nasze ciało nie potrzebuje, więc utrzymanie zdrowych jelit  jest bardzo ważne, aby ich działanie było zawsze...

JEDZĄC TO NA ŚNIADANIE SCHUDNIESZ SZYBCIEJ NIŻ SIĘ SPODZIEWASZ

Śniadanie to bez wątpienia najważniejszy posiłek dnia. Dlatego musisz upewnić się, że jest zdrowy, pożywny i zapewnia energię potrzebną na cały dzień oraz przyśpiesza metabolizm.Jeśli chcesz stracić...

Masz słabe krążenie? Poznaj najlepsze domowe środki zaradcze!

Starzenie się powoduje wiele niepożądanych stanów zdrowotnych, w tym słabe krążenie. Osłabione naczynia krwionośne i siedzący tryb życia są głównymi czynnikami przyczyniającymi się do...

Oczyść zablokowane arterie za pomocą tego prostego napoju

Wiele osób martwi się o zablokowane tętnice,które są coraz powszechniejsze na świecie ze względu na złą dietę i siedzący tryb życia, co znacznie podwyższa...

Wymieszaj kurkumę, olej kokosowy, imbir i pij ten napój przed snem

Objadanie się przed pójściem do łóżka może prowadzić do refluksu, zgagi i bezsenności. Dobrą rzeczą jest to, że możemy rozwiązać ten problem.Imbir, kurkuma i mleko kokosowe to kombinacja,...

Usuń niechciane włosy w intymnych częściach wykorzystując 1 składnik!

Metoda zalecana w tym artykule jest prawdopodobnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych włosów w intymnych częściach ciała. Na plus jest to, że...

8 napojów przeciwnowotworowych

Rak jest poważną chorobą, która może dotknąć każdego. O ile nam wiadomo, jest to spowodowane różnymi czynnikami, od genów po styl życia. Wraz z upływem czasu...

Przyśpiesz metabolizm dzięki tym prostym porannym nawykom

Wasze ciało zamienia wszystko co jecie i pijecie w energię, a to nazywa się metabolizmem. Niektórzy ludzie mają szybszy metabolizm, podczas gdy inni wolniejszy, a...

Roślina ta rośnie wszędzie, ale mało kto wie, że zapobiega nowotworom

Sproszkowane liście tej rośliny są często wykorzystywane w medycynie, a jej owoce można spożywać surowe albo gotowane.Białe morwy pochodzą z Chin, zostały one sprowadzone do Stanów Zjednoczonych w...