Strona główna Zdrowie 9 sposobów zapobiegania osteoporozie (utracie masy kości)

9 sposobów zapobiegania osteoporozie (utracie masy kości)

Chociaż utrata masy kości lub osteoporoza występuje głównie u osób starszych powyżej 50 roku życia należy zacząć stosować środki ostrożności w młodym wieku. Twój wiek, geny, płeć, masa ciała, choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub złe wchłanianie składników odżywczych, nawyki stylu życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, tytoniu i kofeiny, a także brak wapnia i witaminy D są przyczynami utraty masy kości.

Na przykład kobiety po menopauzie są często bardziej narażone na osteoporozę z powodu niskiego poziomu estrogenu niż mężczyźni lub kobiety w wieku 20 lub 30 lat, kiedy kości są najtwardsze.

Nie oznacza to jednak, że mężczyźni lub młodsze kobiety nie doświadczają utraty kości. Jeśli którykolwiek z tych warunków zdrowotnych lub styl życia dotyczy Ciebie, podejmij środki ostrożności już teraz.

1. Dodaj więcej wapnia w diecie

Wapń jest minerałem niezbędnym do budowy kości i utrzymania ich w zdrowiu. Kobiety doświadczają zwiększonej utraty kości w latach bezpośrednio po menopauzie, chociaż utrata masy kostnej utrzymuje się do starości.

Jedz dużo produktów bogatych w wapń, takich jak jogurt, sardynki, jarmuż, brokuły, aby utrzymać optymalną gęstość mineralną kości.

2. Uzyskaj więcej witaminy D / estrogenu

Wiele badań wykazało, że sam wapń nie pomaga. Zwłaszcza jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości witaminy D, aby wchłonąć wapń z jelita. Dowody sugerują, że suplementacja wapnia wraz z suplementacją witaminy D może zapobiegać osteoporozie u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Biorąc pod uwagę, że uszczuplenie estrogenu odpowiada za utratę kości u większości kobiet po menopauzie, suplementacja wapnia terapią estrogenową w małych dawkach pomaga zmniejszyć utratę masy kości. Nie trzeba dodawać, że ta metoda ma zastosowanie tylko do kobiet po menopauzie.

3. Więcej żelaza, cynku i magnezu

Wapń nie jest jedynym minerałem odpowiedzialnym za gęstość mineralną kości lub wytrzymałość kości. Badania wykazały, że minerały takie jak żelazo, cynk i magnez są równie ważne dla zdrowia kości. Owoce morza, czerwone mięso, fasola i ciemnozielone warzywa są bogate w żelazo.

Szpinak, wołowina, krewetki oraz różne ziarna i nasiona to produkty bogate w cynk.
Magnez jest dostępny w produktach takich jak produkty pełnoziarniste, suszone owoce i czekolada. Po 35 roku życia pamiętaj o regularnym dodawaniu tych pokarmów do diety, aby kości pozostały zdrowe i silne.

4. Spożywaj produkty sojowe

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu produktów sojowych, żywności sojowej i jej pochodnych na zapobieganie utracie masy kostnej. Każde z nich potwierdziło, że pod względem zdrowia kości nie ma nic lepszego niż produkty sojowe.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet, ponieważ badania wykazały, że ryzyko złamania u kobiet przyjmujących żywność sojową jest znacznie mniejsze niż u kobiet, które tego nie robią.

Pozytywny wpływ pokarmu sojowego na gęstość mineralną kości ma również u kobiet po menopauzie. Dlatego dodawanie żywności sojowej do codziennej diety jest koniecznością, szczególnie jeśli jesteś kobietą.

5. Wykonuj ćwiczenia obciążające

Chociaż dieta jest ważna w zapobieganiu utracie masy kostnej, nie można wystarczająco podkreślić efektu regularnych ćwiczeń. Nie tylko ćwiczenia, ale ćwiczenia obciążające w szczególności działają na zdrowie kości i gęstość mineralną kości.

Ćwiczenia takie jak taniec, jogging, bieganie, tenis, aerobik i wspinaczka są bardzo skuteczne w budowaniu zdrowia kości.

6. Przestań pić colę i kawę

Uważa się, że picie coli i kawy jest szkodliwe dla zdrowia kości i może prowadzić do osteoporozy. Chociaż nadal nie jest jasne, dlaczego te napoje zmniejszają gęstość kości, podczas gdy inne tego nie robią, winowajcą może być kofeina zarówno w coli, jak i w kawie.

To wyjaśnia również, dlaczego podczas gdy cola ma zły wpływ na gęstość kości, inne napoje bezalkoholowe nie są. Innym możliwym powodem jest kwas fosforowy w coli, który może wypłukiwać wapń z kości.

7. Rzuć palenie

Palenie papierosów wpływa na krążenie estrogenów w organizmie. Zbyt mała ilość estrogenu jest również powodem, dla którego palenie jest uważane za przyczynę utraty kości.

8. Ogranicz spożycie alkoholu

Przewlekłe spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia kości i może zwiększać utratę kości u kobiet po menopauzie. Co ciekawe, umiarkowane picie u kobiet po menopauzie może korzystnie wpłynąć na gęstość kości i zdrowie.

Jedno duże badanie wykazało, że kobiety w wieku 65 lat i starsze, które spożywały alkohol przez ponad 5 dni w tygodniu, miały znacznie zmniejszone ryzyko deformacji kręgów w porównaniu z kobietami, które spożywały alkohol rzadziej niż raz w tygodniu.

zobacz także

Jak poprawić dietę jeśli cierpisz na cukrzycę

Aby utrzymać poziom glukozy pod kontrolą musisz być świadomy swoich nawyków żywieniowych i modyfikować je w razie potrzeby. W tym artykule dowiesz się, jak...

Herbatki obniżające poziom cukru we krwi

Herbaty są najprostszym sposobem na korzystanie z właściwości leczniczych roślin, które przynoszą nam korzyści zdrowotne. Najczęstszym sposobem na przygotowanie herbaty jest używanie małych torebek wypełnionych...

Masz trądzik w tym miejscu na ciele? Zobacz na jaką chorobę cierpisz!

Lokalizacja trądziku na ciele może wiele powiedzieć na temat Twojego zdrowia. Różne obszary ciała są związane z różnymi problemami, chorobami.Obszar 1: Hormony Jeśli masz trądzik na...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Jeśli masz plamy na twarzy lub oznaki starzenia i chcesz spróbować domowej roboty leczenia ten artykuł jest dla Ciebie.Zasugerujemy najlepsze naturalne produkty do oczyszczania skóry. Najlepsze jest...
Według ekspertów ten rodzaj raka zaczyna się, gdy komórki rakowe tworzą się w wewnętrznej wyściółce żołądka. Komórki te mogą urosnąć w guz. Ta straszna...
W tym artykule pokażemy Ci jak przygotować domowej roboty środek zaradczy na cukrzycę wykonany tylko z 2 składników, które pewnie w tym momencie masz...
Czy kiedykolwiek zdawaliście sobie sprawę, że pomidory mogą mieć tak wielki wpływ na nasze zdrowie? Dokładniej mówią to sok z pomidorów pozytywnie wpływa na...
Trawa cytrynowa to wieloletnia roślina o cienkich, długich liściach, która występuje w wielu krajach azjatyckich. Jak sama nazwa wskazuje trawa cytrynowa pachnie cytryną, ale smakuje...