9 sposobów zapobiegania osteoporozie (utracie masy kości)

Chociaż utrata masy kości lub osteoporoza występuje głównie u osób starszych powyżej 50 roku życia należy zacząć stosować środki ostrożności w młodym wieku. Twój wiek, geny, płeć, masa ciała, choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub złe wchłanianie składników odżywczych, nawyki stylu życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, tytoniu i kofeiny, a także brak wapnia i witaminy D są przyczynami utraty masy kości.

Na przykład kobiety po menopauzie są często bardziej narażone na osteoporozę z powodu niskiego poziomu estrogenu niż mężczyźni lub kobiety w wieku 20 lub 30 lat, kiedy kości są najtwardsze.

Nie oznacza to jednak, że mężczyźni lub młodsze kobiety nie doświadczają utraty kości. Jeśli którykolwiek z tych warunków zdrowotnych lub styl życia dotyczy Ciebie, podejmij środki ostrożności już teraz.

1. Dodaj więcej wapnia w diecie

Wapń jest minerałem niezbędnym do budowy kości i utrzymania ich w zdrowiu. Kobiety doświadczają zwiększonej utraty kości w latach bezpośrednio po menopauzie, chociaż utrata masy kostnej utrzymuje się do starości.

Jedz dużo produktów bogatych w wapń, takich jak jogurt, sardynki, jarmuż, brokuły, aby utrzymać optymalną gęstość mineralną kości.

2. Uzyskaj więcej witaminy D / estrogenu


Wiele badań wykazało, że sam wapń nie pomaga. Zwłaszcza jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości witaminy D, aby wchłonąć wapń z jelita. Dowody sugerują, że suplementacja wapnia wraz z suplementacją witaminy D może zapobiegać osteoporozie u kobiet w wieku powyżej 50 lat.

Biorąc pod uwagę, że uszczuplenie estrogenu odpowiada za utratę kości u większości kobiet po menopauzie, suplementacja wapnia terapią estrogenową w małych dawkach pomaga zmniejszyć utratę masy kości. Nie trzeba dodawać, że ta metoda ma zastosowanie tylko do kobiet po menopauzie.

3. Więcej żelaza, cynku i magnezu

Wapń nie jest jedynym minerałem odpowiedzialnym za gęstość mineralną kości lub wytrzymałość kości. Badania wykazały, że minerały takie jak żelazo, cynk i magnez są równie ważne dla zdrowia kości. Owoce morza, czerwone mięso, fasola i ciemnozielone warzywa są bogate w żelazo.

Szpinak, wołowina, krewetki oraz różne ziarna i nasiona to produkty bogate w cynk.
Magnez jest dostępny w produktach takich jak produkty pełnoziarniste, suszone owoce i czekolada. Po 35 roku życia pamiętaj o regularnym dodawaniu tych pokarmów do diety, aby kości pozostały zdrowe i silne.

4. Spożywaj produkty sojowe

Przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu produktów sojowych, żywności sojowej i jej pochodnych na zapobieganie utracie masy kostnej. Każde z nich potwierdziło, że pod względem zdrowia kości nie ma nic lepszego niż produkty sojowe.

Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kobiet, ponieważ badania wykazały, że ryzyko złamania u kobiet przyjmujących żywność sojową jest znacznie mniejsze niż u kobiet, które tego nie robią.

Pozytywny wpływ pokarmu sojowego na gęstość mineralną kości ma również u kobiet po menopauzie. Dlatego dodawanie żywności sojowej do codziennej diety jest koniecznością, szczególnie jeśli jesteś kobietą.

5. Wykonuj ćwiczenia obciążające

Chociaż dieta jest ważna w zapobieganiu utracie masy kostnej, nie można wystarczająco podkreślić efektu regularnych ćwiczeń. Nie tylko ćwiczenia, ale ćwiczenia obciążające w szczególności działają na zdrowie kości i gęstość mineralną kości.

Ćwiczenia takie jak taniec, jogging, bieganie, tenis, aerobik i wspinaczka są bardzo skuteczne w budowaniu zdrowia kości.

6. Przestań pić colę i kawę

Uważa się, że picie coli i kawy jest szkodliwe dla zdrowia kości i może prowadzić do osteoporozy. Chociaż nadal nie jest jasne, dlaczego te napoje zmniejszają gęstość kości, podczas gdy inne tego nie robią, winowajcą może być kofeina zarówno w coli, jak i w kawie.

To wyjaśnia również, dlaczego podczas gdy cola ma zły wpływ na gęstość kości, inne napoje bezalkoholowe nie są. Innym możliwym powodem jest kwas fosforowy w coli, który może wypłukiwać wapń z kości.

7. Rzuć palenie

Palenie papierosów wpływa na krążenie estrogenów w organizmie. Zbyt mała ilość estrogenu jest również powodem, dla którego palenie jest uważane za przyczynę utraty kości.

8. Ogranicz spożycie alkoholu

Przewlekłe spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia kości i może zwiększać utratę kości u kobiet po menopauzie. Co ciekawe, umiarkowane picie u kobiet po menopauzie może korzystnie wpłynąć na gęstość kości i zdrowie.

Jedno duże badanie wykazało, że kobiety w wieku 65 lat i starsze, które spożywały alkohol przez ponad 5 dni w tygodniu, miały znacznie zmniejszone ryzyko deformacji kręgów w porównaniu z kobietami, które spożywały alkohol rzadziej niż raz w tygodniu.


loading...
loading...
-50%

OVASHAPE
PIEKNY I JĘDRNY BIUST

PROMOCJA -50%
Nie tylko poprawi się wielkość piersi, ale staną się bardziej podniesione i jędrne. Nie zapewni Ci tego żadna inna nieinwazyjna metoda dostępna na rynku.
  • AKTYWNIE STYMULUJE WZROST TKANKI GRUCZOŁOWEJ
  • STYMULUJE PRZEPŁYW KRWI
  • ZWIĘKSZA PRODUKCJĘ ESTROGENU

Wybrane dla ciebie

Jest niezaprzeczalnym faktem, że supermarkety obfitują w szeroki wachlarz kuszących produktów spożywczych, którym trudno się oprzeć. Jednak dietetycy alarmują, że niektórych produktów należy po...
Wielu ludzi na całym świecie cierpi na cienie pod oczami. Te cienie mogą pojawić się z powodu wielu przyczyn, takich jak niewłaściwego stylu życia, niezdrowa dieta,...
Stany zapalne takie jak dna moczanowa, zapalenie stawów, a nawet uszkodzenia nerek są głównie powodowane przez krystalizację kwasu moczowego w stawach. Nieleczona krystalizacja może powodować...
Kurkuma jest jedną z najpopularniejszych przypraw dodawanych do potraw południowoazjatyckich, a jej popularność stale rośnie na całym świecie ze względu na wiele właściwości pobudzających...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...