Jak akupunktura pomaga leczyć bóle stawów?

Akupunktura stanowi podstawę tradycyjnej medycyny chińskiej i jest praktykowana od tysięcy lat w połączeniu z innymi metodami leczenia w celu złagodzenia wielu różnych chorób, a także bólu stawów.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, jak dokładnie działa funkcja terapeutyczna tej gałęzi medycyny alternatywnej. Akupunktura jest jednak obecnie również popularna w świecie zachodnim i wiele osób zwraca się do niej, aby poprawić jakość swojego życia.

Co to jest akupunktura?

Mimo że nie wiemy dokładnie jak działa akupunktura, kilka badań potwierdza zmiany fizjologiczne, które pojawiają się po leczeniu. Jednym z efektów tego rodzaju terapii jest uśmierzanie bólu, w tym ból stawów.

Akupunktura opiera się na zestawie procedur stymulujących określone punkty anatomiczne na ciele. W tym zabiegu stosuje się różne techniki, a być może najbardziej znanym jest stosowanie igieł. Ponadto korzyści zdrowotne wynikające z tej praktyki zostały dogłębnie zbadane.

Oto jak to działa: małe, cienkie igły są strategicznie wprowadzane w skórę, aby złagodzić ból spowodowany niektórymi chorobami.

Akupunktura i ból stawów

Ból stawów stał się powszechnym problemem wśród znacznej części populacji. Jest to często spowodowane zużyciem chrząstki, co doprowadza do ocierania się kości.

Ten rodzaj zaburzenia wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy i atakuje stawy, które są odpowiedzialne za ruchliwość kości w kolanach, kostkach, biodrach lub nadgarstkach. Poważniejsze postacie tej choroby mogą nawet uniemożliwić pacjentom uczestniczenie w czynnościach takich jak chodzenie lub siedzenie na krześle.

Ból stawów zaczyna się jako uczucie ostrego, ostrego bólu i sztywności, które ograniczają ruchy stawów w wyniku stanu zapalnego w dotkniętym obszarze. Ograniczenie to poważnie wpływa na jakość życia, utrudniając codzienne czynności i zadania.

Oto niektóre z objawów bólu stawów:

  • Zapalenie, gorący w dotyku i zaczerwienienie stawu.
  • Wysypka skórna lub fioletowe plamy.
  • Ból w klatce piersiowej, niewydolność oddechowa.
  • Ból brzucha.
  • Gorączka, pocenie się lub dreszcze.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z głównych rodzajów niepełnosprawności, które mogą powodować ból stawów. Jest to choroba zwyrodnieniowa polegająca na pogorszeniu chrząstki, pozostawiająca staw bez ochrony. Kości zużywają się z powodu ocierania się o siebie, powodując silny ból i sztywność stawu.

Jak skuteczna jest akupunktura w leczeniu bólu stawów?

Akupunktura jest jedną z najlepszych terapii w leczeniu bólu stawów w połączeniu z innymi zabiegami. Ogólnie rzecz biorąc, jest nawet przydatna w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Ogólnie rzecz biorąc, wiek, waga i genetyka są czynnikami, które mogą predysponować cię do choroby zwyrodnieniowej stawów. To powiedziawszy, czasami zmiana stylu życia może pomóc złagodzić objawy. Jednak różne badania wykazały skuteczność akupunktury jako alternatywnego leczenia zapalenia kości i stawów.

Badanie znalezione w bazie danych zdrowia Cochrane wykazało, że akupunktura może nieznacznie zmniejszyć ból i poprawić mobilność fizyczną u pacjentów ze zdiagnozowanym zapaleniem kości i stawów.

Ból stawów spowodowany przez leki?

Ból stawów może również pojawiać się jako efekt uboczny niektórych leków. Inhibitory aromatazy stosuje się w leczeniu pacjentów z rakiem piersi lub kobiet po menopauzie, u których istnieje wysokie ryzyko jego rozwoju. To leczenie może powodować ból stawów tak intensywny, że niektórzy pacjenci nawet całkowicie przestają przyjmować leki.

Ostatnie badania przeprowadzone przez sieć badań naukowych SWOG (Southwest Oncology Group) wykazały, że akupunktura znacznie zmniejsza ból stawów, który był wynikiem leczenia inhibitorami aromatazy u wczesnych pacjentek po menopauzie lub z rakiem piersi.

Po 12 tygodniach pacjenci, którzy otrzymali leczenie akupunkturą zgłosili ulgę w bólu, która trwała również przez kilka miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, stanowi to postęp w zakresie alternatywnego stosowania leków opioidowych i ich niepożądanych skutków.