Astygmatyzm co to jest, jakie są objawy, przyczyny i leczenie

Astygmatyzm jest niedoskonałością krzywizny rogówki oka lub soczewki oka. Kiedy masz astygmatyzm twój wzrok jest rozmazany na wszystkich dystansach.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm występuje wtedy, gdy przednia powierzchnia oka (rogówka) lub soczewka wewnątrz oka ma niedopasowane krzywe. Zamiast jednej krzywej jak okrągłej kulki powierzchnia ma kształt jaja. Powoduje to niewyraźne widzenie na wszystkich dystansach.

Astygmatyzm jest często obecny po urodzeniu i może wystąpić w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Kiedy tak jest twoje opcje leczenia to soczewki korekcyjne lub zabieg chirurgiczny.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Astygmatyzm objawy

Objawy astygmatyzmu mogą obejmować:

 • Niewyraźne lub zniekształcone widzenie
 • Dyskomfort
 • Bóle głowy
 • Trudności z widzeniem w nocy
 • Częste mruganie

Kiedy iść do lekarza?

Należy zapytać lekarza okulistę, czy objawy ze strony oka nie pogarszają radości z wykonywania czynności lub nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Lekarz okulista może ustalić czy masz astygmatyzm, a jeśli tak, w jakim stopniu. Może wtedy doradzić ci jakie masz możliwości poprawienia swojej wizji.

Astygmatyzm u dzieci, młodzieży

Dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich wzrok jest zamazany, dlatego należy je poddać badaniom przesiewowym w kierunku chorób oczu i poddać je badaniu wzroku przez pediatrę, okulistę, optyka lub innego przeszkolonego badacza w następujących przedziałach wiekowych i odstępach czasu.

 • W okresie noworodkowym
 • Dzieci w wieku kończenia szkoły
 • W ciągu roku szkolnego, co dwa lata na wizytach u okulisty lub w szkole

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Astygmatyzm przyczyny

Twoje oko ma dwie struktury o zakrzywionych powierzchniach, które wyginają (załamują) światło na siatkówce. W idealnie ukształtowanym oku każdy z tych elementów ma zaokrągloną krzywiznę, podobnie jak powierzchnia gładkiej kuli. Rogówka i soczewka z takim zakrzywieniem wyginają się (załamują) wszystkie światła, aby powstał ostry obraz bezpośrednio na siatkówce, z tyłu oka.

Błąd refrakcji

Jeśli twoja rogówka lub soczewka są w kształcie jaja z dwoma niedopasowanymi krzywymi, promienie światła nie są prawidłowo zginane, co powoduje błąd refrakcji. To powoduje rozmycie obrazu. Astygmatyzm jest rodzajem błędu refrakcji.

Astygmatyzm pojawia się, gdy rogówka lub soczewka są zakrzywione bardziej stromo w jednym kierunku niż w innym. Astygmatyzm rogówki występuje, gdy rogówka ma niedopasowane krzywe. Masz astygmatyzm soczewki, jeśli obiektyw ma niedopasowane krzywe.

Każdy rodzaj astygmatyzmu może powodować niewyraźne widzenie. Niewyraźne widzenie może występować częściej w jednym kierunku, w poziomie, w pionie lub po przekątnej.

Astygmatyzm może być obecny od urodzenia lub może rozwinąć się po urazie oka, chorobie lub zabiegu chirurgicznym. Astygmatyzm nie jest spowodowany ani nie pogłębiany przez czytanie w słabym świetle, zbyt blisko telewizora lub mrużąc oczy.

Inne błędy refrakcji

Astygmatyzm może wystąpić w połączeniu z innymi błędami refrakcji, które obejmują:

 • Krótkowzroczność (krótkowzroczność). Dzieje się tak, gdy rogówka jest za bardzo zakrzywiona. Zamiast koncentrować się właśnie na siatkówce, światło skupia się przed twoją siatkówką, sprawiając, że odległe przedmioty wydają się rozmyte.
 • Dalekowzroczność (nadwzroczność). Dzieje się tak, gdy rogówka zakrzywia się za słabo. Efekt jest przeciwieństwem krótkowzroczności. Kiedy twoje oko jest w stanie odprężenia, światło nigdy nie skupia się na twoim oku, sprawiając, że obiekty znajdujące się w pobliżu wydają się niewyraźne.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Astygmatyzm diagnoza

Astygmatyzm rozpoznaje się na podstawie badania wzroku. Kompletne badanie wzroku obejmuje serię testów sprawdzających stan zdrowia oczu i refrakcję, które określają, jak twoje oczy wyginają światło. Lekarz okulista może używać różnych instrumentów, celować jasnymi światłami bezpośrednio w oczy i prosić o sprawdzenie kilku soczewek. Lekarz stosuje te testy w celu zbadania różnych aspektów oczu i wzroku oraz ustalenia recepty potrzebnej do zapewnienia wyraźnego widzenia za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Astygmatyzm test

Kiedy czekasz na wizytę u optyka możesz wypróbować następujące rzeczy w domu:

1. Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe zdejmij je.
2. Odejdź  od ekranu komputera na odległość około 1 m.
3. Spójrz na poniższy obrazek z zakrytym jednym okiem. Jak widzisz linie na obrazku? Czy wszystkie są równie i ostre?
4. Ponownie wykonaj te kroki, aby przetestować drugie oko.

Co oznaczają twoje wyniki?

Jeśli nie masz astygmatyzmu obraz powinien być wyraźny, ostry, a linie powinny być równego koloru. Możesz mieć astygmatyzm, jeśli niektóre zestawy linii wydają się ostre i ciemne, podczas gdy inne są rozmyte i słabo widoczne. Niezależnie od wyniku diagnoza może zostać potwierdzona tylko przez optyka.

Astygmatyzm test

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Astygmatyzm leczenie

Czy astygmatyzm można wyleczyć? Celem leczenia astygmatyzmu jest poprawa ostrości wzroku i komfortu widzenia. Zabiegi to soczewki korekcyjne lub chirurgia refrakcyjna.

Soczewki astygmatyzm

Noszenie soczewek korekcyjnych leczy astygmatyzm poprzez przeciwdziałanie nierównomiernym skrzywieniom rogówki i soczewki.

Rodzaje soczewek korekcyjnych obejmują:

 • Astygmatyzm okulary. Okulary są wykonane z soczewek, które pomagają skompensować nierówny kształt oka. Soczewki sprawiają, że światło odpowiednio zgina się w oku. Okulary mogą również korygować inne błędy refrakcji, takie jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
 • Soczewki kontaktowe astygmatyzm. Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe mogą skorygować większość objawów astygmatyzmu. Są one dostępne w różnych typach i stylach.Soczewki kontaktowe są również używane w procedurze zwanej ortokokatologią. W ortokatrologii zakładasz sztywne soczewki kontaktowe przez kilka godzin dziennie, aż krzywizna oka się wyrówna. Następnie nosisz soczewki rzadziej, aby zachować nowy kształt. Jeśli przerwiesz leczenie, twoje oczy powrócą do poprzedniego kształtu.Noszenie soczewek kontaktowych przez dłuższy okres czasu zwiększa ryzyko infekcji w oku.Zapytaj swojego okulistę o zalety i wady i ryzyko soczewek kontaktowych oraz o to, co może być dla ciebie najlepsze.

Laserowa korekcja wzroku astygmatyzm

Chirurgia refrakcyjna poprawia wzrok i zmniejsza potrzebę używania okularów lub soczewek kontaktowych. Chirurg używa wiązki laserowej do zmiany kształtu rogówki, która koryguje błąd refrakcji. Przed zabiegiem lekarze ocenią Twój stan i ustalą, czy jesteś kandydatem do chirurgii refrakcyjnej.

Rodzaje chirurgii refrakcyjnej dla astygmatyzmu obejmują:

 • Wspomagane przez laser keratomileusis in situ (LASIK) . Dzięki tej procedurze chirurgia oka wykonuje cienką, zawiasową klapę w rogówce. Używa lasera ekscymerowego do rzeźbienia kształtu rogówki, a następnie przesuwa klapkę.
 • Wspomagana laserem podnabłonkowa keratektomia (LASEK) . Zamiast tworzyć płatek w rogówce, chirurg rozluźnia cienką powłokę ochronną rogówki (nabłonek) specjalnym alkoholem. Używa lasera ekscymerowego do zmiany krzywizny rogówki, a następnie zmienia położenie rozluźnionego nabłonka.
 • Fotorefrakcyjna keratektomia (PRK) . Ta procedura jest podobna do LASEK, z wyjątkiem chirurgi usuwającej nabłonek. Odrośnie naturalnie, dostosowując się do nowego kształtu rogówki. Być może trzeba będzie założyć soczewkę kontaktową na kilka dni po operacji.
 • Epi-LASIK . Jest to odmiana LASEK. Twój lekarz używa specjalnego zmechanizowanego tępego ostrza – zamiast alkoholu – do oddzielenia bardzo cienkiej warstwy nabłonka. Następnie używa lasera ekscymerowego do zmiany kształtu rogówki.

Inne nowsze operacje refrakcyjne obejmują przezroczystą ekstrakcję soczewki i wszczepialne soczewki kontaktowe. Nie ma jednej najlepszej metody chirurgii refrakcyjnej, a decyzja powinna być podjęta dopiero po pełnej ocenie i dokładnej dyskusji z chirurgiem.

Niektóre z możliwych powikłań, które mogą wystąpić po chirurgii refrakcyjnej obejmują:

 • Podkreślenie lub nadmierne skorygowanie początkowego problemu
 • Wyschnięte oko
 • Infekcja
 • Blizna rogówkowa
 • Utrata wzroku (bardzo rzadko)

Omów potencjalne ryzyko i korzyści wynikające z tych procedur z lekarzem okulistą.