Strona głównaZdrowieAwokado - korzyści zdrowotne i dlaczego warto je jeść każdego dnia

Awokado – korzyści zdrowotne i dlaczego warto je jeść każdego dnia

Awokado zawiera ponad 25 niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, B, C, E i K, a także miedź, żelazo, fosfor, magnez, potas, błonnik, białko, tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone (takie jak tłuszcz omega-3), kwas foliowy i kilka innych korzystnych pierwiastków.

Jest te zwane także gruszką aligatora, ma długą listę potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Regularnie spożywanie chroni przed różnymi chorobami i utrzymuje zdrowe ciało i umysł w nadchodzących latach.

Odżywia skórę

Może poprawić odcień skóry, ponieważ podstawowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe w owocu pomagają naskórkowi zachować wilgoć.

Olej z awokado działa świetnie jako naturalny środek nawilżający skórę. Może również pomóc w leczeniu wielu chorób skóry, w tym suchej skóry, łuszczycy, zapalenia skóry, egzemy, ran, plam starczych, blizn i uszkodzeń słonecznych.

Ponadto tłuszcze omega pomagają zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie skóry oraz pobudzają naturalny proces naprawy uszkodzonych komórek.

Regularne spożywanie zmniejsza również oznaki starzenia i poprawia produkcję kolagenu, który utrzymuje elastyczność i jędrność skóry.

Poprawia zdrowie mózgu

Eksperci ds. Zdrowia uważają ten owoc za jeden z najlepszych produktów zdrowotnych poprawiających pracę mózgu ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminę E.

Kwasy tłuszczowe omega-3 utrzymują twój mózg w zdrowiu, poprawiając dopływ krwi do kory przedczołowej, przedniej części mózgu odpowiedzialnej za krytyczne myślenie, zachowanie, podejmowanie decyzji i planowanie.

Udowodniono klinicznie, że witamina E zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera, a nawet odwraca objawy we wczesnych stadiach choroby.

Poprawia zdrowie serca

Badania pokazują, że ludzie, którzy jedzą ten owoc, które jest bogate w składniki odżywcze   poprawiają zdrowie swojego serca, mają znacznie mniejszą częstość występowania chorób serca niż ci, którzy tego nie robią.

Zawiera witaminę E, która zapobiega utlenianiu cholesterolu, kwas foliowy, który pomaga zmniejszyć niebezpieczne poziomy homocysteiny we krwi, potas, który pomaga regulować ciśnienie krwi i fitosterole, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Zawartość tłuszczów jednonienasyconych zmniejsza również ryzyko chorób serca, udaru mózgu i poprawia ogólny poziom lipidów we krwi.

Zapobiega wadom wrodzonym

Wysoka zawartość kwasu foliowego może chronić nienarodzone dziecko. Tylko jedna filiżanka awokado stanowi prawie jedną trzecią zalecanej dawki kwasu foliowego dla kobiet w ciąży.

Kwas foliowy, witamina B, jest kluczowym prenatalnym składnikiem odżywczym, który pomaga mózgowi i innym ważnym narządom rozwijać się u płodu. Jest również niezbędna w zapobieganiu wadom wrodzonym, takim jak wada cewy nerwowej i rozszczep kręgosłupa.

Awokado zapobiega artretyzmowi

Zawiera mnóstwo środków przeciwzapalnych, które pomagają zapobiegać lub zmniejszać stany zapalne, które prowadzą do zapalenia stawów. Należą do nich wysokie poziomy fitosteroli i różnych karotenoidów.

Fitosterole mają zawartość tłuszczu. Najwyższa zawartość karotenoidów znajduje się w ciemniejszej części owocu, który znajduje się najbliżej skóry, więc koniecznie zjadaj tę część.

W bardziej skoncentrowanej postaci, olej jest uważany za szczególnie dobry jako leczenie zapalenia stawów, gdy jest spożywany regularnie.

Chroni przed rakiem

Może pomóc w zapobieganiu występowania nowotworów w jamie ustnej, skóry i prostaty. Właściwości przeciwnowotworowe związane są z niezwykłą mieszanką składników odżywczych przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

W zdrowych komórkach właściwości te poprawiają poziom stresu zapalnego i oksydacyjnego. Ale w komórkach nowotworowych zwiększają stres oksydacyjny i przenoszą komórki nowotworowe w zaprogramowany cykl śmierci (apoptozę), aby zmniejszyć liczbę komórek rakowych. Również kwas oleinowy jest skuteczny w zapobieganiu rakowi piersi.

Reguluje poziom cukru we krwi

Jednonienasycone tłuszcze mogą poprawić profil cholesterolu i zapobiegać lub odwracać oporność na insulinę, co jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania cukrzycy typu 2.

Wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika pomaga również poprawić kontrolę poziomu glukozy we krwi. Zawiera również kwas oleinowy, który ma korzystny wpływ na wrażliwość na insulinę. Dodatkowo jest pokarmem o niskim indeksie glikemicznym. Nie jedz jednak w nadmiarze, nie wolno też jeść przejrzałych awokado.

Pomaga w trawieniu

Posiada kompleks witaminy B, który pomaga uwalniać enzymy trawienne stosowane w procesie trawienia. Również awokado poprawia zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych, które są podstawową funkcją procesu trawienia.

Jako że awokado jest uważane za pokarm alkaliczny, równoważy on poziomy pH organizmu i pomaga w takich stanach, jak refluks żołądkowy i wrzody.

Pomaga w utracie wagi

Chociaż awokado jest bogate w tłuszcze i kalorie, nadal jest uważane za dobre rozwiązanie dla utraty wagi. Jednonienasycony tłuszcz w awokado jest jednym z „dobrych” tłuszczów, które pomogą zaspokoić twój głód i sprawią, że poczujesz się pełny, więc jesz mniej. Wiele innych rodzajów tłuszczu jest szkodliwych dla zdrowia i może wydłużyć czas spalania.

Jest również bogate w L-karnitynę, aminokwas stosowany w metabolizowaniu tłuszczu. Mają również dobre ilości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, z których oba muszą utrzymywać płynny układ trawienny. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik jest również skuteczne w utracie wagi.

Poprawia zdrowie oczu

Awokado pomaga również w utrzymaniu zdrowego wzroku. Jest bogate w luteinę karotenoidową, przeciwutleniacz, który chroni oczy przed stresem oksydacyjnym, prowadzącym do zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, które zwykle są związane z wiekiem.

Ponadto witamina E w awokado pomaga chronić oczy przed retinopatią, stanem spowodowanym uszkodzeniem siatkówki.

Teraz, gdy już wiesz jakie korzyści dla zdrowia ma awokado nadszedł czas, aby zacząć myśleć o włączeniu go do swojej diety. Możesz dodać je do sałatek, kanapek i dipów lub zjeść je na surowo.

Zobacz Też: