Bazylia – roślina, która jest naturalnym antybiotykiem

Bazylia (łac. Ocimum basilicum) jest rośliną o zielonych, owalnych liściach i specyficznym aromacie. Obecnie znanych jest 6 różnych gatunków, które mają specyficzny smak i wygląd.

Bazylia ma silne właściwości przeciwutleniające,

które promują zdrową dietę i styl życia, chroni nasz organizm przed uszkodzeniami od wolnych rodników, raka i zapobiega starzeniu.

Beta-karoten jest jednym z tych przeciwutleniaczy, który zamienia się w witaminę A w organizmie, chroni serce i naczynia krwionośne.

Zapobiega również reumatoidalnemu zapaleniu stawów, astmie, zapaleniu kości i stawów, które często są wynikiem wolnych rodników.

Bazylia oferuje liczne korzyści zdrowotne, takie jak:

Naturalny antybiotyk

Według badań naukowych bazylia wzmacnia system odpornościowy. Ma silne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, a więc chroni nasz organizm od różnych zakażeń bakteryjnych.

Chroni serce i naczynia krwionośne

Roślina ta jest bogata w witaminę B6 i magnez. Magnez zapobiega zawałom serca i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.

Witamina B6 zapobiega gromadzeniu się szkodliwych składników, takich jak homocysteiny., ponadto zmniejsza ryzyko arytmii i zapewnia rozluźnienie mięśni.

Bazylia w kuchni

Jest niezwykle ważną przyprawą w wielu kuchniach na całym świecie. Wynika to z faktu, że dobrze komponuje się z różnymi potrawami.

Należy jednak pamiętać, że należy dodać bazylię na samym końcu procesu przyrządzania potrawy, w celu zachowania jej smaku.

Herbata z bazylii jest bardzo zdrowa i smaczna. Należy zalać gorącą wodą kilka posiekanych liści bazylii, przykryć garnek i pozostawić go na 8 minut. Następnie odcedzić i cieszyć się wspaniałym smakiem!

Może być również stosowana do przygotowania deserów, należy posiekać bazylię i wymieszać z sokiem z cytryny. Następnie dodać trochę wody i cukru trzcinowego, zamrozić w postaci kostek lodu.

Następnie tak przygotowane kostki lodu zmiksować w blenderze i dodać do deseru. Można łączyć je z włoskimi sałatkami z pomidorów, mozzarellą i świeżą bazylią.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: