Ból barku może być nawet oznaką zawału serca lub udaru

ból barku

Podczas uprawiania sportu lub innego wysiłku fizycznego możemy również zranić ramiona.

Można także śmiało powiedzieć, że niektóre choroby mogą również powodować ból barku.

[quads id=8]

Należą do nich choroby serca, wątroby, pęcherzyka żółciowego, ale mogą również powodować problemy z kręgami szyjnymi.

Staw barkowy składa się z trzech kości, obojczyka, łopatki i kości ramiennej. Jednocześnie jest pokryty mięśniami i ścięgnami oraz posiada w sobie dwa stawy, które umożliwiają ruchy ramion.

[quads id=10]

Możliwe przyczyny bólu barku

Wraz z wiekiem, zwłaszcza powyżej 60 lat, problemy z barkiem mogą stać się częstsze, ponieważ tkanki miękkie wokół barku stopniowo się zużywają.

[quads id=9]

Jednak lekarz sportowy, dr Tarek Nazer, powiedział, że istnieją inne czynniki ryzyka, które należy wziąć pod uwagę, takie jak zespół zamrożonego barku, ale cukrzyca może również powodować ból stawów.

Ból barku może być oznaką udaru lub zawału serca

Z drugiej strony, choroba sercowo-naczyniowa może leżeć u podstaw zespołu zamrożonego barku, podobnie jak udar, choroba Parkinsona lub choroba tarczycy.

Inne przyczyny bólu barku

[quads id=5]
 • artretyzm;
 • odwarstwienie chrząstki;
 • zapalenie błony śluzowej;
 • stan zapalny ścięgien;
 • nacisk na nerwy w szyi lub ramionach;
 • struktura kości;
 • skręcenie barku (wystające ramię);
 • urazy spowodowane powtarzającymi się ruchami, wysiłkiem;
 • uszkodzenia rdzenia kręgowego;
 • atak serca;

Niskie temperatury na zewnątrz mogą nasilać pojawiające się objawy, co zwykle dotyczy większości chorób reumatologicznych.

Przewlekły ból reumatyczny, zespół zamrożonego barku

[quads id=4]

Według dr Tarka Nazera setki milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu przewlekłego bólu spowodowanego reumatyzmem lub jakąś formą urazu. Dobrą wiadomością jest to, że w 90% przypadków leczenie kwasem hialuronowym łagodzi ból.

Zespół zamrożonego barku to przewlekła choroba zapalna barku i otaczających go tkanek miękkich, która może być niezwykle bolesna i powodować sztywność barku.

Objawy pojawiają się stopniowo, z czasem nasilają się, a całkowite wygojenie barku może potrwać do 2 lat.

Przebieg zespołu zamrożonego barku można podzielić na 3 główne etapy:

[quads id=3]

Pierwsza to faza zamrożenia: na tym etapie każdy ruch powoduje ból, staw barkowy sztywnieje i coraz bardziej ogranicza ruch pacjenta.

W drugim etapie ból zmniejsza się, ale bark pozostaje sztywniejszy i pozwala na coraz mniej ruchów.

Trzeci etap, etap „topnienia”: ból się zmniejsza, chociaż niektórzy mogą odczuwać silniejszy ból w nocy, co może powodować zaburzenia snu.

Diagnoza i leczenie

[quads id=7]

Lekarz najpierw przeprowadza badanie fizykalne i zadaje pacjentowi kilka pytań dotyczących nasilenia, dokładnej lokalizacji i częstotliwości bólu.

Monitoruje, jak wrażliwe jest Twoje ramię i czy może wystąpić stan zapalny i może zlecić prześwietlenie, jeśli to konieczne, aby postawić dokładniejszą diagnozę.

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może znacznie złagodzić objawy bólu stawów, zmniejszyć stan zapalny, spowolnić zużycie chrząstki i poprawić jakość życia pacjenta.

Zastrzyk nie jest bolesny, zabieg nie trwa długo, a ból w wyniku zabiegu ustępuje w ponad 90% przypadków.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli mamy gorączkę, nie możemy ruszać ramionami, odczuwamy ciepło i tkliwość, a nawet ból w barkach i nie ustępuje to po kilku tygodniach kuracji w domu, warto udać się do lekarza.

Jeśli ból barku pojawia się nagle i nie można go wytłumaczyć żadnym urazem, może to być nawet oznaką zawału serca. Inne objawy zawału serca:

 • trudności w oddychaniu;
 • ucisk w klatce piersiowej;
 • zawroty głowy;
 • zwiększona potliwość;
 • ból szyi lub szczęki;

Jak zapobiegać bólom ramion?

Proste ćwiczenia ramion mogą pomóc rozciągnąć i wzmocnić mięśnie i ścięgna. Fizjoterapeuta może pokazać, jak to zrobić poprawnie.

Warto wykonywać proste ćwiczenia codziennie, nawet po zapaleniu ścięgna, ponieważ może to zapobiec rozwojowi zespołu zamrożonego barku.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: