Ból podczas oddawania moczu? Przyczyny, objawy i jak się go pozbyć.

Dysuria to ból i pieczenie, które powstają podczas oddawania moczu. Ten stan prawie zawsze oznacza, że ​​masz infekcję dróg moczowych. Może mieć wiele różnych przyczyn, a w niektórych przypadkach może powodować częstsze oddawanie moczu co wiąże się z kolejnym przeżywaniem bólu.

Jest to bardzo powszechna choroba, która częściej dotyka młode kobiety, które są aktywne seksualnie. Może również wpływać na kobiety w ciąży, osoby chore na cukrzycę oraz na osoby z innymi problemami z pęcherzem.

Te infekcje dróg moczowych występują rzadziej u mężczyzn. Kiedy to oni odczuwają ból podczas oddawania moczu, może to być spowodowane przez zapalenie cewki moczowej lub inne choroby związane z prostatą.

Jakie są objawy?

Objawy, które powoduje ból przy oddawaniu moczu wydają się być bardzo różne u kobiet i mężczyzn, ale obie płcie mogą odczuwać silne pieczenie lub kłucie, gdy zaczynają oddawać mocz.

Jeśli odczuwasz ból po rozpoczęciu oddawania moczu oznacza to, że istnieje infekcja dróg moczowych. Z drugiej strony jeśli odczuwasz ból po zakończeniu oddawania moczu może to być bardzo poważny problem z pęcherzem lub prostatą.

U niektórych kobiet ból jaki odczuwają może być problemem wewnętrzny i spowodowany infekcją dróg moczowych. Ale w innych przypadkach jest to problem zewnętrzny spowodowany stanem zapalnym lub podrażnieniem skóry.

Jakie są przyczyny?

Infekcja cewki moczowej, pęcherza moczowego lub nerek jest jedną z najczęstszych przyczyn odczuwania bólu podczas oddawania moczu. Najczęstszym rodzajem infekcji jest ostre zapalenie pęcherza, które jest infekcją pęcherza lub odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Może to również być spowodowane niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Inne możliwe przyczyny

  • Uraz. Może to być spowodowane miejscowym uszkodzeniem lub podrażnieniem spowodowanym wprowadzeniem cewnika lub kontaktu seksualnego.
  • Anatomiczne przeszkody lub deformacje.
  • Efekty hormonalne.
  • Choroby neurologiczne.
  • Rak nerek, pęcherza, pochwy lub sromu.
  • Warunki, które wpływają na układ odpornościowy.
  • Kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego.
  • Choroby przenoszone drogą płciową.
  • Niektóre leki, takie jak te stosowane w leczeniu raka.
  • Infekcje nerek, pochwy.

Jak wykryć problem i go leczyć

Udaj się do lekarza, który przejrzy historię medyczną i zada kilka pytań na temat częstości oddawania moczu.

Po wstępnej ocenie może on kazać Ci wykonać badanie jamy brzusznej, a także narządy płciowe. Kobiety wymagają w tym przypadku wizyty u ginekologa.

Lekarz poprosi również o próbkę moczu, która zostanie wysłana do laboratorium w celu zbadania pod mikroskopem. Będą w stanie zweryfikować czy w moczu nie ma krwi. Następnie będą kontynuować badanie próbki moczu, aby sprawdzić czy bakterie się namnażają, aby potwierdzić infekcję bakteryjną i zidentyfikować bakterie, które ją powodują.

Leczenie dysurii

Najbardziej popularne leczenie odbywa się za pomocą  antybiotyków,  ale ważne jest, aby znać przyczyny, które spowodowały tę infekcję. W każdym z tych przypadków sugerujemy picie dużej ilości wody, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z bólem podczas oddawania moczu.