Bolą Cię plecy i nic nie pomaga? Zmierz swoje stopy!

Czy często cierpisz na bóle pleców i migreny? Powody mogą być różne, ale jednym z nich może być rozmiar stopy. Jak to jest możliwe?

Jeśli od czasu do czasu kogoś bolą plecy, zwykle myśli, że źródłem problemu są same plecy lub że ma chore nerki.

Jednak nasz organizm to złożony i doskonale rozwinięty system. Przyczyny mogą również pochodzić z innych części naszego ciała.

Ból pleców często wynika ze stanu kończyn dolnych. Jeśli jednak nieprzyjemne odczucia utrzymują się długo, zawsze skonsultuj je z lekarzem, nawet jemu nie zawsze łatwo jest znaleźć prawdziwą przyczynę.

Związek między bólem pleców, a bólem nóg

Chociaż możesz mieć wrażenie, że nogi, a zwłaszcza stopy są tak daleko od pleców, że ból pleców nie jest z nimi związany, a może tak być.

Plecy i nogi są ściśle połączone. Wszystkie odczucia z nóg są bardzo łatwo przenoszone na kręgosłup.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sam styl chodzenia czy biegania, dobór obuwia i siłę wstrząsów, wszystko to może odbijać się na nieprzyjemnych odczuciach w plecach.

Zwróć uwagę na właściwy dobór obuwia

Jeśli chcesz uniknąć problemów z kręgosłupem, pamiętaj, że wszystko zależy od doboru odpowiednich butów.

Dlatego nigdy nie lekceważ rygorystycznych testów. Odpowiednie obuwie powinno idealnie pasować, być wygodne i w miarę elastyczne.

Należy pamiętać, że każdy but musi być najpierw odpowiednio „roztarty”, ponieważ na początku mogą być zbyt twarde.

Asymetria i długość stopy

Problemy z kręgosłupem nie muszą wynikać wyłącznie z niewłaściwie dobranych butów.

Przyczyną może być również nierówna długość nóg i nadmierny rozmiar stopy, co również prowadzi do wielu deformacji kręgosłupa i bólu.

Asymetria długości kończyn jest dość powszechnym zjawiskiem, z którego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

Jeśli różnica długości wynosi do 1 cm, organizm sobie z tym poradzi.

W momencie nadmiernego obciążenia dochodzi wówczas do przeciążenia mięśni, więzadeł i stawów. Rezultatem jest często naruszenie łuku stopy.

W takim przypadku zdecydowanie nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, który zaleci ćwiczenia fizjoterapeutyczne i ewentualnie specjalne wkładki do butów.

Przyczyny asymetrii

Z nierówną długością kończyn można się urodzić, może to być spowodowane urazem, złymi stereotypami ruchowymi.

Negatywny wpływ na długość kończyn mają również obrzęknięte stawy, niewystarczająco głęboki system stabilizacji kręgosłupa oraz wiele chorób zwyrodnieniowych, takich jak artroza czy płaskostopie.

Jak sprawdzić długość nóg?

Jeśli cierpisz na bóle pleców i naprawdę chciałbyś poznać dokładną długość swoich kończyn, zleć ich pomiar przez profesjonalnego specjalistę. Z całą pewnością nie możesz tego zrobić sam.

Najpierw ocenią Twoją podstawową postawę, obszar miednicy, łopatki i całe plecy, a następnie dokonają pomiaru kończyn dolnych.

Lekarze przeprowadzają również specjalne badanie, ponieważ często stwierdzoną przyczyną jest brak równowagi w okolicy miednicy.