ZdrowieBóle głowy, ból w klatce piersiowej i zmiany widzenia: te objawy mogą...

Bóle głowy, ból w klatce piersiowej i zmiany widzenia: te objawy mogą być początkiem poważnej choroby

Wysokie ciśnienie krwi może mieć poważny i długoterminowy wpływ na zdrowie danej osoby, nawet jeśli często nie daje żadnych objawów (lub ma jedynie niewielkie) objawy.

Zdaniem Judith Marcin wiele osób może cierpieć na tę przypadłość nawet latami, nie zdając sobie z tego sprawy, a o problemie dowiaduje się dopiero wtedy, gdy powoduje ona niebezpieczną chorobę , taką jak zawał serca, drgawki, a nawet udar.

Niemniej jednak lekarze zebrali kilka typowych objawów charakterystycznych dla tego czynnika, a jeśli się pojawią, nie należy ich ignorować. 

Objawy wysokiego ciśnienia krwi 

To, że wysokie ciśnienie krwi często przebiega bezobjawowo, nie oznacza, że ​​jest nieszkodliwe. Wręcz przeciwnie, ten niebezpieczny czynnik powoduje poważne uszkodzenie tętnic, a także nerek i oczu.

Jest to choroba przewlekła, którą należy jak najszybciej leczyć, dlatego jeśli ją rozpoznasz, nie czekaj na nic i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Do jego typowych objawów należą: 

  • tępy ból głowy
  • zawroty głowy

Krwawienie z nosa

Większość pozostałych objawów pojawia się głównie w momencie, gdy ciśnienie krwi wzrasta nagle i niezwykle gwałtownie i powoduje tzw. przełom nadciśnieniowy – można to rozpoznać po tym, że jego wartości przekraczają granicę ciśnienia skurczowego 180 mm/Hg  lub powyżej limitu ciśnienia rozkurczowego wynoszącego 120.

Ten stan może również wystąpić, jeśli pominiesz przepisane leki, które przyjmowałeś przez jakiś czas. Kryzys nadciśnieniowy może objawiać się silnym bólem głowy lub migreną, silnym lękiem, bólem w klatce piersiowej, zaburzeniami widzenia i ciężką dusznością. 

Jeśli więc rozpoznajesz u siebie niektóre z tych objawów, lepiej samodzielnie zmierzyć ciśnienie krwi za pomocą odpowiedniego urządzenia. Po dokonaniu pomiaru należy odczekać kilka minut i ponownie sprawdzić ciśnienie, aby upewnić się, że pierwszy odczyt był prawidłowy.

W przypadku, gdy zmierzone ciśnienie nadal wskazuje na przełom nadciśnieniowy, jak podaje strona WHO należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy, ponieważ naprawdę zagrożone może być Twoje życie. Stan ten może prowadzić do wielu poważnych powikłań, w tym: 

  • gromadzenie się płynu w płucach
  • obrzęk mózgu lub krwawienie
  • udar
  • drgawki 

Jak chronić się przed nadciśnieniem 

Aby uchronić się przed nadciśnieniem, ważne jest, aby skupić się na zmianach stylu życia – jednak u niektórych osób konieczne będzie dodatkowo przyjmowanie odpowiednich leków.

Jeśli jednak nie jesteś w grupie zwiększonego ryzyka, staraj się jeść więcej warzyw i owoców, regularnie ćwicz (najlepiej regularne spacery, bieganie, pływanie lub taniec), buduj siłę podnosząc ciężary, a jeśli masz nadwagę lub otyłość , schudnij tak szybko, jak to możliwe .

Z drugiej strony ważne jest również unikanie niektórych pokarmów i nawyków, które mogą zwiększać ciśnienie krwi. Jest to przede wszystkim nadmierne spożycie słonych potraw oraz pokarmów o dużej zawartości tłuszczów nasyconych lub trans,  palenie tytoniu, nadmierne spożycie napojów alkoholowych oraz nadmierna ekspozycja na sytuacje stresowe.

Również brak snu może pogorszyć problem, dlatego staraj się zapewnić sobie co najmniej 7 godzin odpoczynku dziennie, co pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji. 


Najnowsze

Popularne

Najnowsze