Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. B. burgdorferi jest przenoszony na ludzi przez ukąszenie zakażonego kleszcza. Kleszcz zaraża się po tym jak spożył zarażoną krew jelenia lub myszy.
Kleszcz musi być obecny w skórze przez 24 do 48 godzin, aby przenosić infekcję. Większość osób z boreliozą nie ma pamięta o tym, że została ukąszona przez kleszcza. Ludzie, którzy mieszkają lub spędzają czas w obszarach leśnych, są bardziej narażeni na tę chorobę. Osoby z udomowionymi zwierzętami wypuszczanymi na tereny leśne również mają większe ryzyko zachorowania na boreliozę.
Borelioza – Objawy
Choroba Występuje w trzech stadiach: etap infekcji zlokalizowanej, etap infekcji rozproszonej i etap infekcji przewlekłej. Objawy, których doświadczasz, będą zależeć od stadium choroby.
Etap 1: etap infekcji zlokalizowanej
Objawy rozpoczynają się od jednego do dwóch tygodni po ukąszeniu kleszcza. Jednym z pierwszych objawów jest wysypka, która jest oznaką, że bakterie rozmnażają się w krwioobiegu. Wysypka występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza jako centralna czerwona plama otoczona wyraźnym punktem z obszarem zaczerwienienia na krawędzi. To miejsce może być ciepłe w dotyku, ale nie jest bolesne i nie swędzi. Ta wysypka zniknie po czterech tygodniach.
Formalna nazwa dla tej wysypki to rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest uważany za charakterystyczny dla boreliozy. Jednak wiele osób nie ma tego objawu. Niektórzy ludzie mają wysypkę, która jest czerwona, podczas gdy ludzie o ciemnej karnacji mogą mieć wysypkę przypominającą siniak.
Etap 2: etap infekcji rozproszonej
Występuje kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza. Na tym etapie bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, takimi jak:
- dreszcze
- gorączka
- powiększone węzły chłonne
- ból gardła
- zmiany widzenia
- zmęczenie
- bóle mięśni
- bóle głowy
Odczuwasz ogólne złe samopoczucie. Wysypka może pojawić się w obszarach innych niż ukąszenie kleszcza i mogą również wystąpić objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie. Ten etap boreliozy może być powiązany z zapaleniem opon mózgowych i zaburzeniami przewodzenia serca. Objawy etapów 1 i 2 mogą się nakładać.
Etap 3: etap infekcji przewlekłej
Występuje, gdy infekcja nie była leczona w stadium 1 i 2. Stadium 3 może wystąpić tygodnie, miesiące lub lata po ugryzieniu kleszcza. Ten etap charakteryzuje się:
- silne bóle głowy
- zapalenie stawów
- zaburzenia rytmu serca
- zaburzenia mózgu ( encefalopatia ) obejmujące pamięć, nastrój i sen
- krótkotrwała utrata pamięci
- trudności z koncentracją
- mglistość
- drętwienie rąk, nóg, dłoni lub stóp
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Borelioza – Diagnoza
Rozpoznanie boreliozy rozpoczyna się od oceny historii choroby i badania fizykalnego. Badania krwi są najbardziej wiarygodne kilka tygodni po początkowej infekcji, gdy obecne są przeciwciała. Twój lekarz może zlecić następujące badania:
- Do wykrywania przeciwciał przeciwko B. burgdorferi stosuje się test immunoenzymatyczny. Sprawdza obecność przeciwciał przeciwko określonym białkom B. burgdorferi.
- Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) służy do oceny osób z uporczywym zapaleniem stawów i objawami układu nerwowego. Jest wykonywany na płynie stawowym lub płynie rdzeniowym.
Borelioza – Leczenie
Borelioza najlepiej jest we wczesnym stadium. Do wczesnego leczenia wystarczy doustny antybiotyk przyjmowany przez 14 do 21 dni w celu wyeliminowania wszelkich śladów infekcji. Leki stosowane w leczeniu boreliozy to:
- doksycyklina dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 8 lat
- cefuroksym i amoksycylina dla dorosłych, młodszych dzieci i kobiet karmiących piersią
Trwałą lub chroniczną boreliozę leczy się za pomocą dożylnych antybiotyków przez okres 14 do 21 dni. Chociaż to leczenie eliminuje infekcję, symptomy znikają znacznie wolniej.
Nie wiadomo, dlaczego objawy, takie jak ból stawów, utrzymują się po zniszczeniu bakterii. Niektórzy lekarze uważają, że trwałe objawy występują u osób podatnych na chorobę autoimmunologiczną.
Borelioza – Jak zapobiegać
Zapobieganie boreliozie polega głównie na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ukąszenia kleszcza. Wykonaj następujące kroki, aby zapobiec ukąszeniom kleszcza:
- Nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem, gdy jesteś w okolicach i w samym lesie.
- Użyj środka odstraszającego owady. Olej z eukaliptusa zapewnia taką samą ochronę jak środki kupione w sklepie/aptece. Nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
- Bądź czujny. Sprawdzaj swoje dzieci, zwierzęta domowe i siebie czy nie masz kleszczy. Nie zakładaj, że nie możesz ponownie zostać zainfekowany, ludzie mogą mieć boreliozę więcej niż jeden raz.
- Skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko kleszcz ugryzie ciebie lub twoich bliskich.