Borelioza: objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferiB. burgdorferi jest przenoszony na ludzi przez ukąszenie zakażonego kleszcza. Kleszcz zaraża się po tym jak spożył zarażoną krew jelenia lub myszy.

Kleszcz musi być obecny w skórze przez 24 do 48 godzin, aby przenosić infekcję. Większość osób z boreliozą nie ma pamięta o tym, że została ukąszona przez kleszcza. Ludzie, którzy mieszkają lub spędzają czas w obszarach leśnych, są bardziej narażeni na tę chorobę. Osoby z udomowionymi zwierzętami wypuszczanymi na tereny leśne również mają większe ryzyko zachorowania na boreliozę.

 Borelioza – Objawy

Choroba Występuje w trzech stadiach: etap infekcji zlokalizowanej, etap infekcji rozproszonej i etap infekcji przewlekłej. Objawy, których doświadczasz, będą zależeć od stadium choroby.

Etap 1: etap infekcji zlokalizowanej

Objawy rozpoczynają się od jednego do dwóch tygodni po ukąszeniu kleszcza. Jednym z pierwszych objawów jest wysypka, która jest oznaką, że bakterie rozmnażają się w krwioobiegu. Wysypka występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza jako centralna czerwona plama otoczona wyraźnym punktem z obszarem zaczerwienienia na krawędzi. To miejsce może być ciepłe w dotyku, ale nie jest bolesne i nie swędzi. Ta wysypka zniknie po czterech tygodniach.

Formalna nazwa dla tej wysypki to rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest uważany za charakterystyczny dla boreliozy. Jednak wiele osób nie ma tego objawu. Niektórzy ludzie mają wysypkę, która jest czerwona, podczas gdy ludzie o ciemnej karnacji mogą mieć wysypkę przypominającą siniak.

Etap 2: etap infekcji rozproszonej

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Występuje kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza. Na tym etapie bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, takimi jak:

 • dreszcze
 • gorączka
 • powiększone węzły chłonne
 • ból gardła
 • zmiany widzenia
 • zmęczenie
 • bóle mięśni
 • bóle głowy

Odczuwasz ogólne złe samopoczucie. Wysypka może pojawić się w obszarach innych niż ukąszenie kleszcza i mogą również wystąpić objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie. Ten etap boreliozy może być powiązany z zapaleniem opon mózgowych i zaburzeniami przewodzenia serca. Objawy etapów 1 i 2 mogą się nakładać.

Etap 3: etap infekcji przewlekłej

Występuje, gdy infekcja nie była leczona w stadium 1 i 2. Stadium 3 może wystąpić tygodnie, miesiące lub lata po ugryzieniu kleszcza. Ten etap charakteryzuje się:

 • silne bóle głowy
 • zapalenie stawów
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia mózgu ( encefalopatia ) obejmujące pamięć, nastrój i sen
 • krótkotrwała utrata pamięci
 • trudności z koncentracją
 • mglistość
 • drętwienie rąk, nóg, dłoni lub stóp

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Borelioza – Diagnoza

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Rozpoznanie boreliozy rozpoczyna się od oceny historii choroby i badania fizykalnego. Badania krwi są najbardziej wiarygodne kilka tygodni po początkowej infekcji, gdy obecne są przeciwciała. Twój lekarz może zlecić następujące badania:

 • Do wykrywania przeciwciał przeciwko B. burgdorferi stosuje się test immunoenzymatyczny. Sprawdza obecność przeciwciał przeciwko określonym białkom B. burgdorferi.
 • Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) służy do oceny osób z uporczywym zapaleniem stawów i objawami układu nerwowego. Jest wykonywany na płynie stawowym lub płynie rdzeniowym.

Borelioza – Leczenie

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza najlepiej jest we wczesnym stadium. Do wczesnego leczenia wystarczy doustny antybiotyk przyjmowany przez 14 do 21 dni w celu wyeliminowania wszelkich śladów infekcji. Leki stosowane w leczeniu boreliozy to:

 • doksycyklina dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 8 lat
 • cefuroksym i amoksycylina dla dorosłych, młodszych dzieci i kobiet karmiących piersią

Trwałą lub chroniczną boreliozę leczy się za pomocą dożylnych antybiotyków przez okres 14 do 21 dni. Chociaż to leczenie eliminuje infekcję, symptomy znikają znacznie wolniej.

Nie wiadomo, dlaczego objawy, takie jak ból stawów, utrzymują się po zniszczeniu bakterii. Niektórzy lekarze uważają, że trwałe objawy występują u osób podatnych na chorobę autoimmunologiczną.

Borelioza – Jak zapobiegać

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Zapobieganie boreliozie polega głównie na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ukąszenia kleszcza. Wykonaj następujące kroki, aby zapobiec ukąszeniom kleszcza:

 • Nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem, gdy jesteś w okolicach i w samym lesie.
 • Użyj środka odstraszającego owady. Olej z eukaliptusa zapewnia taką samą ochronę jak środki kupione w sklepie/aptece. Nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 • Bądź czujny. Sprawdzaj swoje dzieci, zwierzęta domowe i siebie czy nie masz kleszczy. Nie zakładaj, że nie możesz ponownie zostać zainfekowany, ludzie mogą mieć boreliozę więcej niż jeden raz.
 • Skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko kleszcz ugryzie ciebie lub twoich bliskich.

POPULARNE ARTYKUŁY

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Czy czarna herbata jest zdrowa? 10 powodów, aby pić ją każdego dnia

Oprócz wody czarna herbata jest jednym z najbardziej spożywanych napojów na świecie. Ma silny, wyrazisty smak i zawiera więcej kofeiny niż inne herbaty, ale mniej...

Chudnij bez ćwiczeń! Podczas siedzenia ten napój spala kalorie i topi złogi tłuszczu!

Ten przepis jest idealny dla wszystkich ludzi, którzy próbują stracić na wadze, ale nie mają wystarczająco dużo czasu na regularne rutynowe ćwiczenia albo nie...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych picia wody z cytryną

Często słyszymy ekspertów od zdrowia, którzy twierdzą, że picie szklanki ciepłej wody z cytryną codziennie rano jest dobre dla naszego zdrowia. Woda jest wyjątkowo dobra...

Ta roślina może leczyć cukrzycę, astmę, choroby nerek

Roślina ta jest zwykle uprawiana w rejonach ciepłych i tropikalnych. Może być spożywana przez cały rok i można ją jeść po usmażeniu lub ugotowaną, ta wspaniała roślina...

Zobacz co się dzieje z mózgiem kiedy jesz 3 banany dziennie!

Banany są bogate w różne składniki odżywcze, które czynią je bardzo zdrowym pożywieniem dla całego organizmu. Jedzenie trzech bananów dziennie może znacznie poprawić układ krążenia...

Zastosuj tą mieszaninę na cienie pod oczami i obudzić się bez nich!

Wielu ludzi na całym świecie cierpi na cienie pod oczami. Te cienie mogą pojawić się z powodu wielu przyczyn, takich jak niewłaściwego stylu życia, niezdrowa dieta,...