Borelioza: objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferiB. burgdorferi jest przenoszony na ludzi przez ukąszenie zakażonego kleszcza. Kleszcz zaraża się po tym jak spożył zarażoną krew jelenia lub myszy.

Kleszcz musi być obecny w skórze przez 24 do 48 godzin, aby przenosić infekcję. Większość osób z boreliozą nie ma pamięta o tym, że została ukąszona przez kleszcza. Ludzie, którzy mieszkają lub spędzają czas w obszarach leśnych, są bardziej narażeni na tę chorobę. Osoby z udomowionymi zwierzętami wypuszczanymi na tereny leśne również mają większe ryzyko zachorowania na boreliozę.

 Borelioza – Objawy

Choroba Występuje w trzech stadiach: etap infekcji zlokalizowanej, etap infekcji rozproszonej i etap infekcji przewlekłej. Objawy, których doświadczasz, będą zależeć od stadium choroby.

Etap 1: etap infekcji zlokalizowanej

Objawy rozpoczynają się od jednego do dwóch tygodni po ukąszeniu kleszcza. Jednym z pierwszych objawów jest wysypka, która jest oznaką, że bakterie rozmnażają się w krwioobiegu. Wysypka występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza jako centralna czerwona plama otoczona wyraźnym punktem z obszarem zaczerwienienia na krawędzi. To miejsce może być ciepłe w dotyku, ale nie jest bolesne i nie swędzi. Ta wysypka zniknie po czterech tygodniach.

Formalna nazwa dla tej wysypki to rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest uważany za charakterystyczny dla boreliozy. Jednak wiele osób nie ma tego objawu. Niektórzy ludzie mają wysypkę, która jest czerwona, podczas gdy ludzie o ciemnej karnacji mogą mieć wysypkę przypominającą siniak.

Etap 2: etap infekcji rozproszonej


Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Występuje kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza. Na tym etapie bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, takimi jak:

 • dreszcze
 • gorączka
 • powiększone węzły chłonne
 • ból gardła
 • zmiany widzenia
 • zmęczenie
 • bóle mięśni
 • bóle głowy

Odczuwasz ogólne złe samopoczucie. Wysypka może pojawić się w obszarach innych niż ukąszenie kleszcza i mogą również wystąpić objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie. Ten etap boreliozy może być powiązany z zapaleniem opon mózgowych i zaburzeniami przewodzenia serca. Objawy etapów 1 i 2 mogą się nakładać.

Etap 3: etap infekcji przewlekłej

Występuje, gdy infekcja nie była leczona w stadium 1 i 2. Stadium 3 może wystąpić tygodnie, miesiące lub lata po ugryzieniu kleszcza. Ten etap charakteryzuje się:

 • silne bóle głowy
 • zapalenie stawów
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia mózgu ( encefalopatia ) obejmujące pamięć, nastrój i sen
 • krótkotrwała utrata pamięci
 • trudności z koncentracją
 • mglistość
 • drętwienie rąk, nóg, dłoni lub stóp

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Borelioza – Diagnoza

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Rozpoznanie boreliozy rozpoczyna się od oceny historii choroby i badania fizykalnego. Badania krwi są najbardziej wiarygodne kilka tygodni po początkowej infekcji, gdy obecne są przeciwciała. Twój lekarz może zlecić następujące badania:

 • Do wykrywania przeciwciał przeciwko B. burgdorferi stosuje się test immunoenzymatyczny. Sprawdza obecność przeciwciał przeciwko określonym białkom B. burgdorferi.
 • Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) służy do oceny osób z uporczywym zapaleniem stawów i objawami układu nerwowego. Jest wykonywany na płynie stawowym lub płynie rdzeniowym.

Borelioza – Leczenie

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza najlepiej jest we wczesnym stadium. Do wczesnego leczenia wystarczy doustny antybiotyk przyjmowany przez 14 do 21 dni w celu wyeliminowania wszelkich śladów infekcji. Leki stosowane w leczeniu boreliozy to:

 • doksycyklina dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 8 lat
 • cefuroksym i amoksycylina dla dorosłych, młodszych dzieci i kobiet karmiących piersią

Trwałą lub chroniczną boreliozę leczy się za pomocą dożylnych antybiotyków przez okres 14 do 21 dni. Chociaż to leczenie eliminuje infekcję, symptomy znikają znacznie wolniej.

Nie wiadomo, dlaczego objawy, takie jak ból stawów, utrzymują się po zniszczeniu bakterii. Niektórzy lekarze uważają, że trwałe objawy występują u osób podatnych na chorobę autoimmunologiczną.

Borelioza – Jak zapobiegać

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Zapobieganie boreliozie polega głównie na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ukąszenia kleszcza. Wykonaj następujące kroki, aby zapobiec ukąszeniom kleszcza:

 • Nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem, gdy jesteś w okolicach i w samym lesie.
 • Użyj środka odstraszającego owady. Olej z eukaliptusa zapewnia taką samą ochronę jak środki kupione w sklepie/aptece. Nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 • Bądź czujny. Sprawdzaj swoje dzieci, zwierzęta domowe i siebie czy nie masz kleszczy. Nie zakładaj, że nie możesz ponownie zostać zainfekowany, ludzie mogą mieć boreliozę więcej niż jeden raz.
 • Skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko kleszcz ugryzie ciebie lub twoich bliskich.

loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
 • UNIKALNE KODY RABATOWE
 • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
 • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Policja zatrzymuje samochód, w którym jedzie młode małżeństwo z małym dzieckiem i daje kierowcy alkomat.Kierowca dmuchnął.- Ma pan 0,8 promila.- To niemożliwe,...
Ta formuła ziołowa pomoże Ci pozbyć się kaszlu, poprawi oddychanie, a nawet usunie zapalenie oskrzeli. Ponadto w komercyjnych syropach na kaszel występują składniki, które potrafią osłabić nasz układ odpornościowy,...
Sekretnym składnikiem tych pysznych domowych pączków jest nadzienie dulce de leche. Możesz je kupić w sklepie, ale zawsze smakuje lepiej, gdy zrobisz to w...
Facet narąbany w knajpie postanowił kupić sobie jeszcze ćwiarteczkę do chatki.Było późno, więc chciał cichaczem wejść do domu, żeby nie zbudzić żony.Przed...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...