Strona główna Zdrowie Borelioza: objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza: objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferiB. burgdorferi jest przenoszony na ludzi przez ukąszenie zakażonego kleszcza. Kleszcz zaraża się po tym jak spożył zarażoną krew jelenia lub myszy.

Kleszcz musi być obecny w skórze przez 24 do 48 godzin, aby przenosić infekcję. Większość osób z boreliozą nie ma pamięta o tym, że została ukąszona przez kleszcza. Ludzie, którzy mieszkają lub spędzają czas w obszarach leśnych, są bardziej narażeni na tę chorobę. Osoby z udomowionymi zwierzętami wypuszczanymi na tereny leśne również mają większe ryzyko zachorowania na boreliozę.

 Borelioza – Objawy

Choroba Występuje w trzech stadiach: etap infekcji zlokalizowanej, etap infekcji rozproszonej i etap infekcji przewlekłej. Objawy, których doświadczasz, będą zależeć od stadium choroby.

Etap 1: etap infekcji zlokalizowanej

Objawy rozpoczynają się od jednego do dwóch tygodni po ukąszeniu kleszcza. Jednym z pierwszych objawów jest wysypka, która jest oznaką, że bakterie rozmnażają się w krwioobiegu. Wysypka występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza jako centralna czerwona plama otoczona wyraźnym punktem z obszarem zaczerwienienia na krawędzi. To miejsce może być ciepłe w dotyku, ale nie jest bolesne i nie swędzi. Ta wysypka zniknie po czterech tygodniach.

Formalna nazwa dla tej wysypki to rumień wędrujący. Rumień wędrujący jest uważany za charakterystyczny dla boreliozy. Jednak wiele osób nie ma tego objawu. Niektórzy ludzie mają wysypkę, która jest czerwona, podczas gdy ludzie o ciemnej karnacji mogą mieć wysypkę przypominającą siniak.

Etap 2: etap infekcji rozproszonej

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Występuje kilka tygodni po ukąszeniu kleszcza. Na tym etapie bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele. Charakteryzuje się objawami grypopodobnymi, takimi jak:

 • dreszcze
 • gorączka
 • powiększone węzły chłonne
 • ból gardła
 • zmiany widzenia
 • zmęczenie
 • bóle mięśni
 • bóle głowy

Odczuwasz ogólne złe samopoczucie. Wysypka może pojawić się w obszarach innych niż ukąszenie kleszcza i mogą również wystąpić objawy neurologiczne, takie jak drętwienie, mrowienie. Ten etap boreliozy może być powiązany z zapaleniem opon mózgowych i zaburzeniami przewodzenia serca. Objawy etapów 1 i 2 mogą się nakładać.

Etap 3: etap infekcji przewlekłej

Występuje, gdy infekcja nie była leczona w stadium 1 i 2. Stadium 3 może wystąpić tygodnie, miesiące lub lata po ugryzieniu kleszcza. Ten etap charakteryzuje się:

 • silne bóle głowy
 • zapalenie stawów
 • zaburzenia rytmu serca
 • zaburzenia mózgu ( encefalopatia ) obejmujące pamięć, nastrój i sen
 • krótkotrwała utrata pamięci
 • trudności z koncentracją
 • mglistość
 • drętwienie rąk, nóg, dłoni lub stóp

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Borelioza – Diagnoza

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Rozpoznanie boreliozy rozpoczyna się od oceny historii choroby i badania fizykalnego. Badania krwi są najbardziej wiarygodne kilka tygodni po początkowej infekcji, gdy obecne są przeciwciała. Twój lekarz może zlecić następujące badania:

 • Do wykrywania przeciwciał przeciwko B. burgdorferi stosuje się test immunoenzymatyczny. Sprawdza obecność przeciwciał przeciwko określonym białkom B. burgdorferi.
 • Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR) służy do oceny osób z uporczywym zapaleniem stawów i objawami układu nerwowego. Jest wykonywany na płynie stawowym lub płynie rdzeniowym.

Borelioza – Leczenie

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Borelioza najlepiej jest we wczesnym stadium. Do wczesnego leczenia wystarczy doustny antybiotyk przyjmowany przez 14 do 21 dni w celu wyeliminowania wszelkich śladów infekcji. Leki stosowane w leczeniu boreliozy to:

 • doksycyklina dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 8 lat
 • cefuroksym i amoksycylina dla dorosłych, młodszych dzieci i kobiet karmiących piersią

Trwałą lub chroniczną boreliozę leczy się za pomocą dożylnych antybiotyków przez okres 14 do 21 dni. Chociaż to leczenie eliminuje infekcję, symptomy znikają znacznie wolniej.

Nie wiadomo, dlaczego objawy, takie jak ból stawów, utrzymują się po zniszczeniu bakterii. Niektórzy lekarze uważają, że trwałe objawy występują u osób podatnych na chorobę autoimmunologiczną.

Borelioza – Jak zapobiegać

Borelioza objawy, leczenie, profilaktyka, przenoszenie

Zapobieganie boreliozie polega głównie na zmniejszeniu ryzyka wystąpienia ukąszenia kleszcza. Wykonaj następujące kroki, aby zapobiec ukąszeniom kleszcza:

 • Nosić długie spodnie i koszule z długim rękawem, gdy jesteś w okolicach i w samym lesie.
 • Użyj środka odstraszającego owady. Olej z eukaliptusa zapewnia taką samą ochronę jak środki kupione w sklepie/aptece. Nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 • Bądź czujny. Sprawdzaj swoje dzieci, zwierzęta domowe i siebie czy nie masz kleszczy. Nie zakładaj, że nie możesz ponownie zostać zainfekowany, ludzie mogą mieć boreliozę więcej niż jeden raz.
 • Skontaktuj się z lekarzem, gdy tylko kleszcz ugryzie ciebie lub twoich bliskich.

zobacz także

Sztuczki, które pomogą Ci leczyć cukrzycę, ale twój lekarz ci ​​tego nie powie!

Cukrzyca jest bardzo poważnym stanem, który wymaga codziennej dawki leków, aby utrzymać ją pod kontrolą. Istnieją jednak alternatywne sposoby, które mogą pomóc osiągnąć ten sam...

Odkryj naturalne sposoby oczyszczania nerek

Nerki to narządy znajdujące się w pobliżu środkowej części pleców, pod żebrami.Są częścią układu moczowego i chociaż są tylko wielkości pięści, życie byłoby bez...

Poznaj objawy wskazujące na występowanie złego cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu jest obecnie jedną z głównych powodów u ludzi, który przyczynia się do złego stanu zdrowia. Żywność, którą codziennie stosujemy w naszej diecie ma zazwyczaj długotrwałe...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Utrzymanie zdrowia wątroby i brak toksyn w organizmie jest niezbędnym krokiem do skutecznej i stopniowej utraty wagi. Ale czasami jedzenie, które spożywamy może naprawdę zmarnować nasze...
Jeżeli zdarza Ci się oddać mocz pod prysznicem, to wcale nie masz się czego wstydzić. Nikt nie mówi o tym otwarcie, ale robisz to...
Depresja to zaburzenie nastroju, które powoduje uporczywe uczucie smutku i utraty zainteresowania. Nazywana również poważną depresją lub depresją kliniczną, wpływa na to, jak się...
Jednym z najczęściej rozprzestrzeniają się w dzisiejszych czasach schorzeń jest osteochondroza kręgosłupa szyjnego. Jest to bardzo bolesny problem i towarzyszy mu poczucie dyskomfortu w szyi oraz drętwienie...
Czy masz  problemy skórne, różnego rodzaju bóle, problemy z trawieniem, a nawet problem z wagą? Twój organizm może potrzebować detoksu. W detoksykacji przede wszystkim chodzi...