Burak może pomóc w walce ze stanami zapalnymi i utrzymaniu ciśnienia krwi pod kontrolą

Historia buraków sięga starożytnych Rzymian, a ich pochodzenie uważa się za rejon śródziemnomorski. To właśnie w starożytnym Rzymie jadano głównie liście, z pewnością można je wykorzystać nawet dzisiaj, ale przecież bulwa jest cenniejsza w kuchni.

To jedno z najbardziej uniwersalnych i bardzo pysznych warzyw, mimo że wielu osobom nie podoba się to ze względu na szkolne stołówki. A to wielka szkoda.

Doktor Jerlyn Jones wyjaśnia w swoim artykule, że buraki pomogą utrzymać ciśnienie krwi w prawidłowych granicach, stłumią stany zapalne i wspomogą prawidłowe trawienie.

Wprowadzenie buraków

Jak sama nazwa wskazuje, burak charakteryzuje się jaskrawoczerwonym kolorem. Zabarwienie to zawdzięczamy antocyjanom, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie.

Oprócz koloru charakterystyczny jest także smak, na który składają się głównie kwasy szczawiowy, winowy, cytrynowy i jabłkowy.

Burak jest bogaty w witaminy i minerały i podobnie jak większość warzyw, ma niską zawartość tłuszczu i kalorii. Stosunkowo znaczna jest zawartość miedzi, manganu i kwasu foliowego (folianu).

Obniża ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Jeśli jego wartości przez dłuższy czas nie mieszczą się w normie, jest to czynnik ryzyka chorób układu krążenia.

Dlatego konieczne jest monitorowanie wartości ciśnienia krwi. Jeśli masz problemy z nadciśnieniem, istnieje wiele wskazówek, zanim zaczniesz brać leki.

Jedną z opcji jest spożywanie azotanów, które, jak udowodniono, obniżają ciśnienie krwi zarówno u osób zdrowych, jak i u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Zaleca się spożywać 2 dcl soku z buraków dwa razy dziennie i powinno być widać rezultaty.

Tłumienie stanu zapalnego

W szczególności przewlekłe zapalenie powoduje poważne problemy i pojawia się, gdy zaburzona jest fizjologiczna naprawa tkanek.

Udowodniono związek między przewlekłym stanem zapalnym a niektórymi chorobami, takimi jak otyłość, choroby wątroby, choroby serca i nowotwory.

Burak zawiera szereg substancji, które pomagają tłumić stany zapalne, takich jak przeciwutleniacze.

Twierdzenie to zostało potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na szczurach i niektórych grupach ludzi.

Poprawia trawienie i zwalcza raka

Dobre trawienie jest ważne dla codziennego dobrego samopoczucia i bezproblemowego życia.

I właśnie buraki pomogą na te problemy. Dzieje się tak dzięki temu, że jest to wysokiej jakości źródło błonnika, który jest absolutnie niezbędny do prawidłowego trawienia.

Buraki świetnie nadają się do promowania regularnych wypróżnień oraz jako lek i profilaktyka przeciw zaparciom. 

Związki zawarte w burakach działają również przeciwnowotworowo, szczególnie chroniąc komórki przed mutacjami i sprzyjając regeneracji tkanek. Zwykle zaleca się sok z buraków.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: