Strona główna Zdrowie Chodzenie vs bieganie - co jest lepsze dla twojego zdrowia?

Chodzenie vs bieganie – co jest lepsze dla twojego zdrowia?

Przed wybraniem chodzenia lub biegania powinieneś wiedzieć, że oba są doskonałymi ćwiczeniami aerobowymi. Oprócz stymulowania odchudzania są zalecane w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych. Na przykład te ćwiczenia fizyczne mogą poprawić jakość snu, poziom energii i nastrój.

Mogą również obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, a także ryzyko cukrzycy, raka i chorób serca.

Ogólnie rzecz biorąc człowiek spędza znacznie więcej czasu na chodzeniu niż na bieganiu – co jest dobrą rzeczą.

Chodzenie jest niezwykle korzystne dla twojego ciała i ogólnego zdrowia. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie, poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego i zmniejsza ryzyko różnych chorób.

Chodzenie kontra bieganie

Porównując szybki marsz i bieganie z podobnym wydatkiem energetycznym, szybszy marsz okazał się bardziej skuteczny w zmniejszaniu szans na rozwój chorób serca niż bieganie. W jednym dużym badaniu przeanalizowano dwa badania, z których każde trwało sześć lat, z udziałem 15 045 pieszych i 33 060 biegaczy w wieku od 18 do 80 lat.

Naukowcy odkryli, że spacerowicze mają większe korzyści zdrowotne niż grupa przeciwna z takim samym wydatkiem energetycznym (ilość energii potrzebna do spełnienia funkcji fizycznej).

Mianowicie chodzenie zmniejszało ryzyko chorób serca o 9,3%, a bieganie zmniejszało je o 4,5%. Co więcej, chodzenie wykazało wpływ na następujące czynniki chorób serca:

Ryzyko nadciśnienia – chodzenie zmniejszyło je o 7,2%, a bieganie o 4,2%

Ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu – chodzenie zmniejszyło go o 7%, podczas gdy bieganie o 4,3%

Ryzyko wysokiego poziomu cukru we krwi – zarówno bieganie, jak i chodzenie obniżyło go o około 12%

Według wiodącego badacza, dr Paula Williamsa z Berkeley Lab w Kalifornii bieganie i chodzenie o umiarkowanej intensywności wpływają na te same grupy mięśni. Dlatego oba zapewniają doskonałe korzyści zdrowotne, z tą różnicą, że wykonujesz je z różną intensywnością.

Zarówno spacerowicze, jak i biegacze muszą wydać taką samą ilość energii (kalorii), aby uzyskać te same korzyści. Innymi słowy, musisz dłużej spacerować niż biegać, aby uzyskać ten sam efekt.

Co więcej, obie czynności są wykonywane na zewnątrz, dzięki czemu można je wykonywać w dowolnym miejscu i czasie, bez żadnych kosztów. Niemniej jednak musisz przyznać, że bieganie jest trudniejsze niż chodzenie.

Podsumowując, naukowcy zalecają więcej chodzenia niż biegania, aby uzyskać te same korzyści zdrowotne i fitnessowe.

Spacerowanie jest idealne dla prawie wszystkich

Chodzenie jest idealne dla każdego, niezależnie od tego, czy osoba ma pewien problem zdrowotny, czy po prostu chce ćwiczyć. Co więcej, jest wysoce zalecane dla osób otyłych lub każdego, kto chce schudnąć, ponieważ nie kładzie to zbyt dużego nacisku na ich ciała.

Ponadto bieganie wiąże się z większym ryzykiem urazów stawu kolanowego, biodrowego i stawu skokowego. Z drugiej strony chodzenie jest czynnością o niskim wpływie, więc jest mniej szkodliwe.

Chociaż chodzenie jest idealne dla kolan i bioder, nie zapomnij robić przysiadów. Codzienne wykonywanie 10 000 kroków może uczynić kobiety młodszymi o 4,6 roku, a mężczyzn młodszymi o 4,1 roku.

Bieganie jest nadal Twoim priorytetem?

Jeśli po tej analizie chodzenia i biegania nadal chcesz biegać, zmniejsz ryzyko kontuzji, biegając po leśnych szlakach, trawie, żużlu, ziemi i ścieżkach stworzonych przez ludzi. Ponadto zawsze wybieraj wysokiej jakości buty do biegania i stopniowo zwiększaj swój dystans.

zobacz także

Odkryj 3 środki żelatynowe łagodzące bóle stawów

Ból stawów może wystąpić w wyniku urazu, napięcia lub rozwoju niektórych chorób przewlekłych. Objawy mogą wpływać na jakość życia, ograniczając ruchy i prowadząc do niepełnosprawności.Osoby w...

Dlaczego warto jeść zielone warzywa liściaste? Poznaj te najzdrowsze!

Zielone warzywa liściaste stanowią ważną część zdrowej diety. Są pełne witamin, minerałów, błonnika i mają niską zawartość kalorii. Spożywanie diety bogatej w liściaste warzywa może przynieść...

Brązowy ryż kontra biały ryż: który powinno się jeść?

Trwa ciągła debata między dietetykami, lekarzami i wszystkimi osobami zainteresowanymi żywieniem, na temat zalet i wad białego ryżu w porównaniu z ryżem brązowym.Udowodniono, że...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Ponieważ figi są dostępne przez cały rok, można stworzyć z nich potężny napój, który obniży poziom cholesterolu i poprawi trawienie. Ten napój może też pomóc przy astmie, obniżeniu...
Jeśli chcesz oczyścić swoje tętnice lub ciągle cierpisz z powodu przeziębienia i zakażeń musisz wzmocnić swój układ odpornościowy, a można to zrobić używając prostej mieszaniny z 3 naturalnych...
Wysoki poziom cholesterolu jest obecnie jedną z głównych powodów u ludzi, który przyczynia się do złego stanu zdrowia. Żywność, którą codziennie stosujemy w naszej diecie ma zazwyczaj długotrwałe...
Zioło to jest wysoko cenione w kuchniach na całym świecie dzięki swojemu pysznemu aromatowi i lekko pikantnemu smakowi (dzięki zawartości gingerolu). Ale poza tym, że...
Złote jagody są to małe owoce, o okrągłym kształcie i bardzo słodkim smaku. Mają barwę żółtą i są otoczone w powłoczkę, która wygląda jak...