Strona głównaZdrowieChoroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Hashimoto to stan, w którym twój układ odpornościowy atakuje twoją tarczycę, mały gruczoł u podstawy twojej szyi poniżej jabłka Adama. Gruczoł tarczowy jest częścią twojego układu hormonalnego produkującego hormony, które koordynują wiele funkcji twojego organizmu.

Choroba Hashimoto – Przyczyny

Choroba Hashimoto jest stanem spowodowanym zapaleniem tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że ​​ciało niewłaściwie atakuje tarczycę – tak jakby była to obca tkanka. Podstawowa przyczyna procesu autoimmunologicznego pozostaje nieznana. Może być związana z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak cukrzyca typu 1 lub choroba trzewna.

Choroba Hashimoto jest 5 do 10 razy częstsza u kobiet niż u mężczyzn i najczęściej rozpoczyna się w wieku dorosłym. Krew pobrana od osób z chorobą Hashimoto zazwyczaj ujawnia zwiększoną liczbę przeciwciał przeciwko białkom specyficznym dla tarczycy, w tym tyropotoksydazę i tyreoglobulinę. Limfocyty T, rodzaj komórki biorącej udział w procesie zapalnym, atakują gruczoł tarczowy, powodując ciche, bezbolesne zapalenie, które je niszczy.

Objawy niedoczynności tarczycy

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy jest najczęściej wynikiem stanu autoimmunologicznego znanego jako choroba Hashimoto. Niektóre z objawów niedoczynności tarczycy u dorosłych to:

  • Zmęczenie
  • Przyrost masy ciała lub trudności z utratą wagi
  • Zaparcie
  • Ciągłe zimno
  • Senność
  • Zmniejszone libido
  • Bóle mięśni
  • Depresja

Choroba Hashimoto – Objawy

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Objawy choroby Hashimoto przypominają objawy niedoczynności tarczycy. Nie są specyficzne (co oznacza, że ​​mogą naśladować objawy wielu innych chorób) i są często przypisywane starzeniu. Pacjenci z łagodną niedoczynnością tarczycy mogą nie mieć żadnych oznak lub objawów. Objawy stają się coraz bardziej oczywiste wraz z pogarszaniem się stanu, a większość tych dolegliwości jest związana z spowolnieniem metabolicznym organizmu. Typowe objawy choroby Hashimoto obejmują:

  • Zmęczenie
  • Depresja
  • Przyrost wagi
  • Nietolerancja zimna
  • Nadmierna senność
  • Suche, łamliwe włosy
  • Zaparcia
  • Sucha skóra
  • Skurcze mięśni
  • Zwiększony poziom cholesterolu
  • Zmniejszona koncentracja
  • Obrzęk nóg

W miarę nasilenia się niedoczynności tarczycy może pojawić się obrzęk wokół oczu, spowolnienie akcji serca, spadek temperatury ciała i niewydolność serca. W najgłębszej postaci ciężka niedoczynność tarczycy może prowadzić do zagrażającej życiu śpiączki ( śpiączki mykochipowej ).

Prawidłowo zdiagnozowana niedoczynność tarczycy można łatwo i całkowicie leczyć za pomocą hormonów tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do powiększenia serca ( kardiomiopatii ), pogorszenia niewydolności serca i gromadzenia się płynu wokół płuc ( wysięk opłucnowy ) lub serca ( wysięk osierdziowy ).

Ludzie z chorobą Hashimoto często początkowo doświadczają fazy nadczynności tarczycy (zbyt dużo hormonów tarczycy), zwanej haszyszem, ponieważ hormon tarczycy wycieka z uszkodzonego gruczołu, gdy jest on niszczony. W końcu stają się niedoczynnością tarczycy.

Inne objaw to:

  • Obrzęk tarczycy (z powodu zapalenia), który może powodować uczucie ucisku lub pełności w gardle
  • Guz w przedniej części szyi powiększonej tarczycy zwany wolem
  • Trudności w połykaniu ciał stałych i / lub płynów z powodu powiększenia tarczycy z uciskiem przełyku

 

Choroba Hashimoto – Rozpoznanie

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

W celu zdiagnozowania choroby Hashimoto, lekarz powinien ocenić objawy i dolegliwości powszechnie obserwowane w niedoczynności tarczycy, dokładnie zbadać szyję, aby sprawdzić powiększenie tarczycy i przejrzeć szczegółową historię członków rodziny. Badania krwi są niezbędne do zdiagnozowania zapalenia tarczycy Hashimoto. Specyficzne badania krwi określają poziom funkcji tarczycy.

Badania krwi zazwyczaj obejmują również analizę przeciwciał (przeciwciał anty-tyroteroksydazowych) w celu ułatwienia diagnozy. Jeśli przeciwciała anty-TPO są w ogóle podwyższone, diagnoza jest wykonywana. Jednak na początku choroby pacjent może mieć przeciwciała negatywne.

Jeśli gruczoł jest duży lub występują objawy kompresji przełyku, można wykonać badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić czy gruczoł uciska przełyk (przewód pokarmowy), czy tchawicę (przewód oddechowy ).

Choroba Hashimoto – Leczenie

Nie ma lekarstwa na zapalenie tarczycy Hashimoto. Leki hormonalne tarczycy mogą zastąpić hormony wytwarzane przez tarczycę przed rozpoczęciem zapalenia. Istnieją dwa główne hormony tarczycy wytwarzane przez zdrowe gruczoły (T3 i T4). Zastąpienie jednego lub obu tych hormonów może złagodzić objawy spowodowane bezwzględnym lub względnym brakiem hormonów w następstwie choroby Hashimoto.

Choroba Hashimoto – dieta

Ludzie z chorobą Hashimoto nie muszą stosować specjalnej diety. Nie ma dowodów sugerujących, że określone pokarmy mają jakikolwiek wpływ na pogorszenie lub poprawę stanu.

Choroba Hashimoto – Naturalne leczenie

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Leczenie obejmuje podawanie receptorów hormonów tarczycy. Nie ma naukowych dowodów na to, że naturalne metody leczenia są w stanie odwrócić niedoczynność tarczycy.

Choroba Hashimoto, a ciąża?

choroba Hashimoto nie jest powodem do unikania ciąży. Jednak niektóre kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Oprócz starannej opieki położniczej pomocne jest także leczenie wymiany hormonów tarczycy przez endokrynologa. Przed poczęciem i podczas ciąży należy monitorować i optymalizować poziomy hormonów tarczycy, sprawdzając poziomy TSH i jeśli to konieczne dostosowując dawkę leku.

Choroba Hashimoto – Zapobieganie

choroba Hashimoto jest stanem autoimmunologicznym, w którym organizm postrzega własną tkankę jako obcą. Nie ma znanego sposobu, aby temu zapobiec.

Jakie są rokowania dla osoby z chorobą Hashimoto?

Rokowanie u osoby z zapaleniem tarczycy Hashimoto jest doskonałe przy odpowiednim leczeniu. Przywrócenie poziomu hormonów tarczycy za pomocą leczenia odwróci objawy przedmiotowe i podmiotowe niedoczynności tarczycy . Bez leczenia niedoczynność tarczycy może się pogarszać przez wiele lat, potencjalnie prowadząc do uszkodzenia narządów i ciężkiej choroby.

Zobacz Też: