Co dzieje się z ciałem, gdy przestajesz pić kawę i odstawiasz kofeinę?

Pewne jest, że kawa może być nie tylko zbawienna, ale jest ciekawym napojem, który w większości przypadków korzystnie wpływa na organizm.

W związku z tym należy również wziąć pod uwagę, że jeśli zdecydujesz się pominąć lub całkowicie zaprzestać picia kawy, stracisz również dużą ilość przeciwutleniaczy.

Kawa to z pewnością nie tylko napój, który pobudza krążenie, ale także substancja wspomagająca pamięć, oczyszczająca wątrobę, poprawiająca funkcje poznawcze i metabolizm.

Kawa zawierająca kofeinę jest nie tylko ciekawa w smaku, ale także orzeźwiająca. Wpływa na organizm na wiele sposobów.

Więc po odstawieniu kawy może się wydawać, że nie tylko masz mniej energii, ale czegoś po prostu brakuje.

Choć dziś powszechnie uważa się, że kawa jest korzystna dla zdrowia, co dotyczy osób zdrowych, które spożywają nie więcej niż 4 filiżanki dziennie, ale pamiętaj jest napojem uzależniającym.

Po jej odstawieniu mogą pojawić się objawy odstawienne w postaci bólu głowy, osłabienia koncentracji czy drażliwości.

Jednak kawa nie jest papierosem ani uzależniającym narkotykiem, dlatego te nieprzyjemne objawy abstynencji ustąpią stosunkowo szybko, a organizm przyzwyczai się do dni bez kofeiny.

Może się jednak zdarzyć, że przytyjesz lub wręcz przeciwnie, trochę schudniesz. Ciało nie zawsze reaguje w ten sam sposób.

Co się stanie, gdy zdecydujesz się zrezygnować z kawy?

Kawa może wyraźnie odwodnić organizm. Pomijając to, twoje ciało może być lepiej nawodnione. Jeśli jednak pijesz wystarczającą ilość płynów z kawą lub bez, twoje ciało prawie tego nie zauważy.

Kofeina wpływa również na sen i zasypianie. Niektórzy mogą twierdzić, że nie mają problemów z kawą przed snem, jednak osoby starsze często mają problemy z zasypianiem i budzeniem się w nocy, na co kawa z pewnością nie pomaga.

Dlatego zaleca się nie pić kawy po godzinie drugiej po południu. Całkowite wyeliminowanie kawy może znacznie pomóc w zasypianiu i jakości snu, jeśli masz z tym problemy.

Po ustąpieniu nerwowości z pierwszych kilku dni będziesz spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.