Cudowne zioło, które regeneruje mózg i może pomóc naprawić uszkodzenia po udarze

Miłą niespodzianką dla tych, którzy cenią sobie wyjątkową pikantność kurkumy, jest odkrycie, że z jej aktywnym składnikiem, znanym jako kurkumina, wiąże się kilka warstw wyjątkowych korzyści zdrowotnych.

Jedno z tych ostatnich ujawniło badanie, w którym naukowcy sprawdzali wpływ tego aktywnego składnika na pacjentów z niewydolnością serca, a także wykazano jego wpływ na inne narządy, w tym mózg.

Jak niewydolność serca wpływa na człowieka

Niewydolność serca, na którą co roku cierpi prawie 120 milionów ludzi na całym świecie (około 100 000 osób na Słowacji), osłabia serce i wpływa na jego zdolność do pompowania wystarczającej ilości tlenu.

Pacjenci nie są już w stanie uczestniczyć w czynnościach i ćwiczeniach, które wykonywali wcześniej, co można określić jako stan zmieniający życie.

Niewydolność serca jest również opisywana jako przewlekła, postępująca i nieuleczalna, chociaż zmiany stylu życia, takie jak stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety i regularne ćwiczenia, mogą zmniejszyć uczucie zmęczenia i poprawić nastrój na tyle, aby pomóc ludziom odzyskać znaczną część życia.

Badania opublikowane w Journal of Applied Physiology sugerują, że kurkumina może pomóc pacjentom z niewydolnością serca, zwiększając siłę, wytrzymałość i wydolność mięśni szkieletowych.

Chociaż w eksperymencie wykorzystano myszy, naukowcy mają nadzieję, że ich badania w końcu będą mogły zostać wykorzystane w warunkach klinicznych na ludziach. Kurkuma należy do tej samej rodziny botanicznej co imbir i jest kolejną potężną przyprawą o udowodnionych korzyściach zdrowotnych.

Mając taki zamiar dr. Lie Gao, współautorka badania i adiunkt fizjologii komórkowej i integracyjnej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Nebraska, zauważa:

 „ Badanie to dostarczyło ważnego dowodu na istnienie zasady. Niektóre produkty spożywcze i przyprawy, takie jak brokuły i kurkuma, zawierają bogate źródło związków przeciwutleniających. Jedzenie tych pokarmów lub przypraw może poprawić zdrowie mięśni szkieletowych. Podobne składniki mogą być korzystne dla pacjentów z ustabilizowaną niewydolnością serca i ograniczoną zdolnością wysiłkową.

Co ciekawe, poprzednie badania sugerowały, że kierowanie przeciwutleniaczy do mięśni szkieletowych może być korzystne dla pacjentów z niewydolnością serca, ale Gao zauważa, że ​​duże ilości kurkuminy, które byłyby wymagane, sprawiają, że stosowanie jej u ludzi jest niepraktyczne.

Następnie Gao sugeruje, że „inne przeciwutleniacze”, takie jak fumaran dimetylu, obecnie popularny lek na stwardnienie rozsiane, wykorzystuje się ze względu na ich właściwości prozdrowotne.

Niemniej jednak kurkumina jest jedną z setek substancji odżywczych pochodzenia roślinnego, od marchwi po tytoń, które należy bezkompromisowo pozyskiwać i przetwarzać na leki.

Kurkuma – przyprawa życia

Kurkumina, otrzymywana z kłącza kurkumy, czyli Curcuma longa , to pigment nadający sosom curry jasnożółty kolor. To wyjaśnia, dlaczego kurkuma jest składnikiem stosowanym jako dodatek i barwnik do frytek i smażonych warzyw korzeniowych, ryżu, smażonych na patelni i warzyw gotowanych na parze, takich jak jarmuż i kapusta.

Według The Guardian w ciągu ostatnich kilku lat liczba zapytań dotyczących tej przyprawy, która staje się wręcz „kultowa”, wzrosła wykładniczo. Występuje w napojach takich jak koktajle i modna latte z kurkumą, znana jako złote mleko .

Jest to silna mieszanka organicznego proszku kurkumy i mleka kokosowego lub oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia.

Inne możliwe smaki to wanilia, czysty miód lub stewia, laska imbiru, ewentualnie cynamon, a czasem zdrowa dawka czarnego lub białego pieprzu. Dodano ghee, aby złagodzić ból gardła.

Stosowanie czarnego pieprzu w złotym mleku zostało poparte badaniem, w którym „połączenie kurkuminy i piperyny” zadziałało na objawy zespołu metabolicznego u 117 osób cierpiących na stres oksydacyjny i stany zapalne.

Według randomizowanego, kontrolowanego badania i zaktualizowanej metaanalizy, stan oksydacyjny i zapalny wykazały znaczną poprawę, nawet przy krótkotrwałej suplementacji kurkuminą. Kurkuma trafnie nazywana jest w Indiach „przyprawą życia”.

Złote mleko staje się coraz bardziej popularne nie tylko jako przyjemny, rozgrzewający napój na chłodne jesienne wieczory, ale także jako środek nasenny dla osób cierpiących na bezsenność. Ponadto kurkumina jest substancją bezpieczną, skuteczną i naturalną.

Szereg badań wskazuje na przeciwzapalne właściwości kurkumy ( Curcuma longa ) i ujawnia ponad 160 różnych fizjologicznych i komórkowych szlaków sygnałowych, pozytywnie wpływających na stany artretyczne, nowotwory, otyłość, choroby zapalne jelit, a ostatnio także zespół metaboliczny i demencję.

Badania ujawniają potężny potencjał kurkuminy dla mózgu

W innym badaniu przeprowadzonym w połowie 2018 r. naukowcy z Texas A&M próbowali złagodzić cierpienie pacjentów cierpiących na syndrom wojny w Zatoce Perskiej (GWI).

Ten ostatni charakteryzuje się „znacznie zmniejszoną neurogenezą, przewlekłym łagodnym stanem zapalnym, zwiększonym stresem oksydacyjnym i dysfunkcją mitochondriów w hipokampie” .

W badaniu na zwierzętach szczury GWI leczone kurkuminą utrzymywały lepszą pamięć i nastrój. Poza tym:

 „Zwiększona neurogeneza (tworzenie nowych komórek nerwowych), stłumiony stan zapalny i stres oksydacyjny przy znormalizowanym oddychaniu mitochondrialnym mogą wynikać z poprawy pamięci i funkcjonowania nastroju, za pośrednictwem tego leczenia”.

Naukowcy napisali, że stosowali kurkuminę ze względu na jej od dawna znaną zdolność do pozytywnego wpływania na niektóre aspekty zdrowia mózgu.

Szczury biorące udział w badaniu były narażone na niskie dawki DEET, czyli N-dietylo-meta-toluamidu, popularnego środka odstraszającego owady, i inne substancje chemiczne powiązane z GWI, takie jak bromek pirydostygminy i permetryna. Poddawano ich także ograniczeniom ruchu przez pięć minut każdego dnia przez 28 dni.

Jeszcze nowsze badanie pokazuje, że przewlekły ból neuropatyczny i towarzyszące mu zaburzenia poznawcze można leczyć za pomocą kurkuminy o działaniu antynocyceptywnym (zmniejszona wrażliwość na bodźce bólowe) i neuroprotekcyjnym, co wykazano na szczurach w środowisku laboratoryjnym wystawionym na działanie jad kobry.

Co ciekawe, szczury wykazały poprawę w zakresie uczenia się przestrzennego i deficytów pamięci, a także wzrost aktywności eksploracyjnej, dzięki zdolności kurkuminy do odwracania uszkodzeń neuronów i synaps hipokampa.

Naukowcy doszli do wniosku, że kurkumina może „łagodzić ból, poprawiać deficyty uczenia się przestrzennego i pamięci oraz leczyć deficyty poznawcze wywołane przewlekłym bólem neuropatycznym”.

Poprawa nastroju i pamięci poprzez kurkuminę

Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające kurkuminy poprawiające pamięć i nastrój zostały potwierdzone, gdy Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles opublikował wyniki 18-miesięcznego badania z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanego placebo, w American Journal of Geriatric Psychology .

W tym badaniu przyjmowanie 90 miligramów (mg) biodostępnej formy kurkuminy dwa razy dziennie „skutkowało znaczącymi korzyściami dla pamięci i uwagi u osób z łagodną utratą pamięci  .

Kurkuminę przytaczano jako wyjaśnienie, dlaczego osoby starsze w Indiach, których regularna dieta zawiera duże ilości żywności zawierającej kurkuminę, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i mają lepsze funkcje poznawcze.

Co więcej , „wyniki badania sugerują wniosek, że stosowanie tej stosunkowo bezpiecznej formy kurkuminy może przynieść znaczne korzyści poznawcze na lata” .

Gary Small, dyrektor uniwersyteckiego Instytutu Neuronauki i Zachowania Człowieka Semel oraz główny autor badania, zauważa, że ​​choć mechanizm, dzięki któremu kurkumina korzystnie wpływa na mózg, nie jest jeszcze ostatecznie poznany, może to wynikać z jej tłumiącego wpływu na stan zapalny mózgu związany z: ciężka depresja i choroba Alzheimera.

W badaniu wzięło udział czterdziestu ochotników w wieku od 51 do 84 lat, w tym zdrowe osoby bez demencji, a także osoby z typowymi „mikroskopijnymi płytkami i grudkami*” choroby Alzheimera.

Na początku badania, a także co pół roku, badacze stosowali standardową ocenę zdolności poznawczych, a po 18 miesiącach sprawdzali poziom kurkuminy we krwi uczestników.

W badaniu stwierdza się, co następuje:

„Trzydziestu ochotników przeszło pozytonową tomografię emisyjną (PET) na początku badania i po 18 miesiącach, aby określić poziom amyloidu i tau w ich mózgach. Osoby przyjmujące kurkuminę doświadczyły znacznej poprawy pamięci i uwagi, podczas gdy osoby przyjmujące placebo nie…

Wyniki testów pamięci u osób przyjmujących kurkuminę poprawiły się o 28% w ciągu 18 miesięcy. Użytkownicy kurkuminy doświadczyli również niewielkiej poprawy nastroju, a skany PET ich mózgów wykazały znacznie mniej sygnałów amyloidu i tau w ciele migdałowatym i podwzgórzu w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo”.

Ustalono, że krytycznymi obszarami mózgu uczestników, na które kurkumina pozytywnie wpływała, były ciało migdałowate i podwzgórze – obszary mózgu kontrolujące kilka funkcji pamięci i emocji.

Kurkumina zmniejsza uszkodzenia mózgu po udarze

Inne badanie, tym razem zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Udarowej American Heart Association, wykazało zdolność kurkuminy do naprawy uszkodzeń spowodowanych udarami, zwanych także „uszkodzeniami mózgu”.

Są spowodowane przez skrzep krwi blokujący tętnicę lub naczynie krwionośne, skutecznie odcinając przepływ krwi i powodując śmierć komórek mózgowych, a czasami uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć.

Objawy udaru obejmują niezdolność do chodzenia z powodu utraty równowagi, nagły i silny ból głowy, problemy ze wzrokiem, osłabienie, często tylko po jednej stronie, oraz nagłą dezorientację. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że im dłużej mózg funkcjonuje bez tlenu, tym większe jest ryzyko trwałych uszkodzeń.

Obecne i najpowszechniejsze leczenie, lek stosowany u ofiar udaru, zwany „niszczycielem skrzepów”, jest syntetycznym odpowiednikiem hybrydy kurkuminy znanej jako CNB-001, która naprawia uszkodzenia powstałe na poziomie molekularnym z powodu braku tlenu.

Oprócz przenikania bariery krew-mózg, CNB-001 działa poprzez wpływ na mechanizm odpowiedzialny za regenerację komórek mózgowych, dając przyszłym ofiarom udaru nową nadzieję na pełny powrót do zdrowia.

To konkretny przykład sytuacji, w której lek może uratować życie, a jednocześnie zapobiec bardzo częstym i wyniszczającym konsekwencjom udaru mózgu. Nawiasem mówiąc, interwencja medyczna jest bardzo ważna, aby zapobiec takim uszkodzeniom po udarze, ale należy ją przeprowadzić w ciągu 60 minut.

Kurkumina jako pomoc w profilaktyce nowotworów

Stwierdzono, że kurkumina jest jednym z najsilniejszych środków zapobiegawczych i przeciwnowotworowych i jest uznawana za szerokie spektrum właściwości farmakologicznych oraz działanie hamujące enzymy metaboliczne, zgodnie z bazą danych PubChem, która odnotowuje jej działanie lecznicze i przeciwdrobnoustrojowe .

Baza danych podaje dalej:

 „Kurkumina blokuje powstawanie reaktywnych form tlenu, ma właściwości przeciwzapalne w wyniku hamowania cyklooksygenaz (COX) i innych enzymów biorących udział w zapaleniu; oraz poprzez różne mechanizmy, w tym hamowanie kinazy białkowej C, zakłóca przekazywanie sygnału komórkowego.

Efekty te mogą odgrywać rolę w obserwowanych właściwościach przeciwnowotworowych środka, które obejmują hamowanie proliferacji komórek nowotworowych oraz hamowanie chemicznie indukowanej karcynogenezy i wzrostu nowotworu u zwierząt doświadczalnych chorych na raka”.

To samo badanie pokazuje, że kurkumina jest w stanie hamować proliferację komórek nowotworowych i apoptozę (programowaną śmierć komórek), działając w ten sposób jako środek chemoprewencyjny w przypadku raka skóry, okrężnicy i żołądka.

Inne badania dotyczące stosowania kurkumy w leczeniu raka wskazują na następujące typy nowotworów:

  • rak piersi
  • rak pęcherza
  • rak mózgu
  • rak przełyku (przełyku)
  • rak nerki
  • rak wątroby
  • rak płuc
  • rak trzustki
  • rak prostaty
  • i inni

Co ważne, aktywne elementy kurkuminy atakują raka, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone. Do leczenia tej choroby kurkuma, choć dostępna w postaci proszku, zawiera bardzo niewiele aktywnych składników kurkuminy, w stężeniu zaledwie około 3%.

Ponieważ nie jest łatwo wchłaniana w przewodzie pokarmowym, według badania przeprowadzonego w 2013 roku bardziej skuteczne jest stosowanie wysokiej jakości, biodostępnego ekstraktu kurkuminy lub zwiększenie jego przydatności poprzez zmieszanie go ze szczyptą czarnego pieprzu.

Zazwyczaj stosowana dawka przeciwnowotworowa to 1 łyżeczka ekstraktu z kurkumy trzy do czterech razy dziennie. W przypadku ekstraktów należy przestrzegać dawkowania wskazanego na opakowaniu, gdyż poszczególne ekstrakty mogą różnić się stężeniem.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: